×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

استارت آپ

 

استارت آپ

استارت آپ یک کمپانی نوپا می‌باشد که برای یک مسئله راه حلی نوین را ارائه می‌دهد، همچنین می‌توان گفت که تضمینی برای موفقیت از طریق این راه حل نمی‌باشد. بهتر است بدانید که امروزه در دنیای فناوری و تکنولوژی شاهد استفاده زیاد از استارتاپ هستیم. جالب است بدانید که این واژه در سن فرانسیسکو ریشه دارد. همچنین می‌توان گفت بعضی افراد استارت آپ را یک فرهنگی نو برای بیان اندیشه‌های نو و ایجاد خلاقیت می‌دانند؛ که هدف آن برطرف کردن مشکلات موجود می‌باشد. بهتر است بدانید که مدیر عامل کمپانی هوم جوی (Hom joy) آدورا چئونگ می‌باشد، که به جرات می‌توان گفت از استارتاپ‌های مطرح در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده است.

استارت آپ یا استارتاپ به کسب و کارهایی گفته می‌شود که قبل از آن هیچ نمونه مشابه دیگری در کشور و حتی دنیا وجود نداشته باشد، این بدان معنی است که استارتاپ برای اولین بار توسط اشخاص یا شرکت‌ها تاسیس ‌شود. لازم به ذکر است که تعریف استارت آپ تنها به کسب و کار مربوط نمی‌شود. می‌توان گفت امروزه مخصوصا در بین جوانان صحبت‌های زیادی در مورد کارهای تازه تاسیس شده و استارت اپ‌ها وجود دارد. خیلی‌ها ایده‌های جدیدی در ذهن دارند که فکر می‌کنند می‌توانند با آنها باعث متحول و دگرگون شدن دنیا شوند. استارت اپ کوتاه شده عبارت start up company به معنای شرکت نوپا و تازه تاسیس شده می‌باشد. جالب است بدانید که شرکت‌ یا کسب و کارهای جدیدی که در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده اند، که رشد صعودی دارند و با ایجاد راه حل‌های جدید و خلاقانه و دوام پذیر برای رفع یک نیاز شکل گرفته اند جزء استارت آپ محسوب می‌شوند.  استیو بلنک پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ را یک سازمان می‌داند که برای پیدا کردن یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر و تکرار پذیر تاسیس شده است. بهتر است بدانید که همه استارتاپ‌ها در حال تلاش برای یک مدل تجاری هستند که اولا مقیاس پذیر باشند و دوما بتوانند مشتریان زیادی را به خود جذب کنند. جالب است بدانید که ترکیب این دو مورد در بعضی مواقع باعث شکست استارتاپ‌ها می‌شوند، به طوری که آمارهای جهانی این را نشان داده اند که از هر ۱۰۰ استارتاپ ۹۰ تا شکست خورده اند. همچنین از همه جالب‌تر این است که از این ۱۰ تای باقیمانده فقط یک مورد از آنها به موفقیت استارتاپ‌های معروف و مشهوری از قبیل گوگل، فیس بوک و آمازون برسد. می‌توان گفت اغلب این شکست‌ها به دلیل عدم علاقه و عدم هیجان و همچنین عدم تمایل به کسب موفقیت بیشتر در صاحبان کسب و کار می‌باشد. اما در اغلب موارد کسب و کارها با افراد با سابقه طولانی راه اندازی می‌شوند، که به همه اطلاعات و دانش لازم در این زمینه از قبیل چگونگی تعیین بودجه، چگونگی ارائه محصولات و … به طور کامل واقف هستند. بهتر است بدانید که متعادل سازی بین هدف و اجرا از همان ابتدا می‌تواند در رشد یا شکست کسب و کار موثر باشد. لازم به ذکر است که بیشتر استارتاپ‌ها در هیچ زمانی نمی‌توانند مشتریان زیادی را جذب کنند.

USSBA یعنی مرکز کسب و کارهای کوچک در آمریکا استارت آپ را یکسری کسب و کارهایی معرفی می‌کند که براساس فناوری و تکنولوژی ایجاد می‌شوند، که پتانسیل بالایی در جهت رشد در آینده دارند. اریک رپس نویسنده معروف، استارت اپ را کسب و کاری برای ارائه محصول جدید یا خدمتی نو معرفی می‌کند. همچنین می‌توان گفت استارت آپ ایرانی به کسب و کارهایی گفته می‌شود که نیازها را براساس فناوری‌های جدید راه اندازی می‌کنند. لازم به ذکر است که استارت آپ فقط به کسب و کارهای آنلاین محدود نمی‌شود. در کشور ایران به دلیل اینکه بیشتر استارتاپ های شکل گرفته حول تکنولوژی‌های جدید راه اندازی می‌شوند اینگونه به نظر می‌رسد که همه استارت اپ‌ها آنلاین هستند در صورتیکه یکسری استارت آپ‌ها وجود دارند که کاملا سنتی هستند. بهتر است بدانید که استارت اپ‌ها طوری طراحی می‌شوند که به هیچ وجه قابل کپی کردن نباشند به این صورت است که اکثر آنها کم رقیب حتی بهتر است بگوییم بی رقیب هستند. بهتر است بدانید که تمرکز اصلی استارت آپ‌ها برای بیشتر دیده شدن و صحیح دیده شدن می‌باشند. استارتاپ ها برای شروع و راه اندازی احتیاج به سرمایه دارند بنابراین با حمایت مالی و سرمایه گذار کارشان شروع می‌شود. لازم به ذکر است که تفاوت استارت اپ با دیگر کسب و کار اینترنتی این است که استارتاپ ها قابلیت مقیاس پذیری دارند. منظور از مقیاس پذیری رشد کسب و کار نسبت به هزینه‌های آن است که به صورت نامتناسب می‌باشد. برای مثال اگر درآمد کسب و کار شما ۵۰۰ میلیون تومان در سال بوده که نسبت به سال گذشته دو برابر شده در صورتیکه هزینه شما تغییری نکرده است این بدان معنی است که کسب و کار شما مقیاس پذیر بوده است.

 

 

انواع استارت آپ

براساس گفته استیو بلنک ۵ نوع استارت آپ موفق وجود دارند، که عبارتند از: استارتاپ سبک زندگی، کسب و کارهای کوچک، استارت اپ‌های گسترش پذیر، استارتاپ‌هایی که طراحی شده‌اند به سرعت فروخته شوند، استارت اپ های اجتماعی.

استارت آپ به سبک زندگی از انواع استارت آپ‌هایی است که به زندگی روزمره مربوط می‌باشد. برای مثال شخصی یک ماشین برقی جهت تفریح خود در پارک دارد، اما با گرفتن مبلغی از دیگران ماشین برقی خود را کرایه می‌دهد و با این کار می‌تواند ماشین خود را در یک سطح بالا نگه دارد.

کسب و کارهای کوچک معمولا توسط یک خانواده اداره می‌شوند، که به منظور تامین مخارج خانواده به وجود آمده‌اند.

در استارت آپ های گسترش پذیر سود و بازدهی بیشتری نسبت به بقیه استارتاپ ها دارند، که به صورت خوشه های نو آور و خلاق یک گروه را تشکیل می‌دهند. همچنین می‌توان گفت در این گروه‌ها چند ایده خوب باعث به وجود آمدن یک ایده ناب می‌شود.

همچنین می‌توان گفت برای مثال در حوزه مسکن از استارتاپ‌هایی که طراحی شده اند تا به سرعت فروخته شوند استفاده می‌کنند. در حوزه مسکن یکسری استارت آپ‌هایی برای حل مشکل بنگاه‌های املاک با سرعت زیاد شکل می‌گیرند، که می‌توان گفت هدف آنها فقط فروش این استارت اپ‌ها برای شرکت‌های بزرگ است.

جالب است بدانید که در استارت آپ‌های اجتماعی فقط کسب و کار مد نظر نیست و بیشتر به دنبال تبدیل دنیا به مکانی بهتر برای انسان‌ها می‌باشند.

 

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان