×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور ایتالیا

اتباع خارجی جهت اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج با اتباع ایتالیایی می­ بایست مدارکی را به اداره مهاجرت این کشور ارائه نمایند. اتباع ایتالیایی که با مردان و یا زنان خارجی و یا بی هویت ازدواج نموده اند، پس از 6 ماه زندگی در خاک ایتالیا می­ توانند جهت اقامت ایتالیا برای همسر خود اقدام نمایند. طبق قوانین ازدواج در ایتالیا خانم هایی که قبل از تاریخ 27 آوریل 1983 با مردانی ایتالیایی تبار ازدواج نموده اند، جهت اخذ اقامت این کشور می­بایست مدارک زیر را به اداره مربوطه ارائه نمایند:

مدارک هویتی (پاسپورت، شناسنامه و یا گواهی رانندگی)

پاسپورت

گواهی عدم طلاق و جدایی زوجین

همچنین تمامی افرادی که با اتباع ایتالیایی (زوج و یا زوجه) بعد از تاریخ فوق ازدواج نموده اند، جهت دریافت اقامت این کشور ارائه مدارک زیر لازم و ضروری می­ باشد:

گواهی ازدواج

تمامی مدارک اقامتی تبعه­ خارجی

مدارک عمومی زوجین

مدارک هویتی

تمامی مدارک ازدواج و هویتی زوجین می­ بایست به دفتر وزیر کشور ایتالیا در رم ارائه گردد. مهمترین قوانین ازدواج در ایتالیا موضوع واقعی بودن ازدواج زوجین است. زیرا برخی از افراد جهت دریافت اقامت و تابعیت این کشور از طریق ازدواج های صوری و غیر واقعی اقدام می­نمایند. به همین دلیل دولت ایتالیا مدارک واقعی ازدواج زوجین را درخواست می­نماید و قبل از اعطای اقامت از طریق ازدواج تمامی مدارک ازدواج زوجین به دقت بررسی و ارزیابی می­گردد.

قوانین ثبت ازدواج در ایتالیا

زوجینی که در داخل خاک ایتالیا ازدواج نموده اند، می­ بایست با ارائه مدارک لازم به دفاتر ازدواج در این کشور نسبت به ثبت ازدواجشان اقدام نمایند. اما زوجینی که در خارج از ایتالیا ازدواج نموده اند، می­ بیست مدارک ازدواجشان را به سفارت ایتالیا ارائه نموده و ثبت نمایند. طبق قوانین ازدواج در ایتالیا مدارک لازم جهت ثبت ازدواج اتباع خارجی با افرادی که دارای ملیت ایتالیا هستند عبارتند از:

مدارک هویتی زوجین

گواهی عدم سوء سابقه کیفری

ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت متقاضیان ثبت ازدواج

ارائه مدارکی که واقعی بودن ازدواج زوجین را اثبات می ­نماید.

تمامی مدارک فوق می­ باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و پس از آن زوجین می­ بایست متن سوگند نامه را قرائت نمایند.

ایتالیا یکی از کشورهای پرجمعیت قاره­ی اروپا است که از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار می ­باشد. این کشور دارای تاریخ و فرهنگی غنی و متمدن است. قوانین ازدواج در ایتالیا بدین گونه است که ازدواج با اتباع ایتالیایی منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور می­ گردد و باید تحت نظر قوانین این کشور صورت پذیرد. این قانون در مورد زوج و زوجه بصورت یکسان اجرا می ­شود و تفاوتی میان ازدواج با مرد ایتالیایی یا زن ایتالیایی وجود ندارد و در هر دو صورت تبعه­ خارجی می­تواند اقامت این کشور را اخذ نماید.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

همانطور که بیان شد، افرادی که در خارج از کشور ایتالیا هستند، می­توانند پس از 3 سال زندگی مشترک با تبعه­ ایتالیایی درخواست اخذ تابعیت ایتالیا را بنمایند. در صورتیکه زوجین در ایتالیا زندگی می­نمایند و ثبت ازدواجشان نیز در این کشور صورت گرفته پس از گذشت 2 سال امکان دریافت تابعیت این کشور میسر است. مدارک زیر جهت اخذ تابعیت ایتالیا لازم و ضروری می­باشد:

ارائه گواهی ازدواج

مدارکی که نشان دهنده تداوم زندگی مشترک زوجین را بیان می­نماید.

عدم محکومیت زوجین که حداکثر مجازات آن 3 سال است.

عدم وجود موارد امنیتی برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

مدارک اقامت قانونی تبعه­ خارجی

مدارک تابعیتی تبعه­ ایتالیایی

در صورتیکه زوجین قبلاً ازدواج نموده باشند، می­ بایست مدارک طلاق و یا فوت همسر گذشته خود را نیز ارائه نمایند.

ارائه خلاصه ای از زندگی زوجین از تولد، دوران تحصیلی، وضعیت شغلی، درآمد و …

افراد با اخذ تابعیت ایتالیا از تمامی حقوق و مزایای شهروندی این کشور برخوردار خواهند شد. از مهمترین مزایای شهروندی ایتالیا می­توان به تحصیل رایگان و خدمات درمانی رایگان اشاره نمود. همچنین افراد برای انجام کار در ایتالیا دیگر نیازی به اخذ مجوز کار در این کشور نخواهند داشت.

قوانین اخذ تابعیت از طریق ازدواج در ایتالیا

متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از راههای مختلفی می­توانند اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمایند. ازدواج از جمله ساده ترین راههایی است که افراد می­توانند در کمترین زمان تابعیت این کشور را اخذ نمایند. طبق قوانین ازدواج در ایتالیا امکان اخذ تابعیت این کشور برای افرادی که در خاک ایتالیا زندگی می­کنند، در مدت زمان کمتری میسر خواهد بود. بطور کلی سیستم اعطای تابعیت ایتالیا بر اصل خون است و تمامی نوزدانی که یکی از والدین آنها تابعیت ایتالیا را داشته باشد، بصورت خودکار تابعیت این کشور را خواهد داشت.از دیگر روش های اخذ تابعیت ایتالیا از طریق تقاضا می­باشد. افرادی که با اخذ یکی از ویزاهای کشور ایتالیا (ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا) به این کشور سفر نموده باشند، پس از گذشت 10 سال اقامت قانونی و مستمر در این کشور می­توانند با درخواست به اداره مهاجرت نسبت به اخذ تابعیت ایتالیا اقدام نمایند. ناگفته نماند فرد باید در طول 10 سال زندگی در ایتالیا مرتکب هیچ گونه جرم و جنابتی در این کشور نشده باشد.

زندگی در کشور ایتالیا

راه های دیگری نیز جهت اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا وجود دارد، اما بدین طریق افراد می­توانند در زمان کمتری تابعیت این کشور را کسب نمایند. در صورتیکه قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، می­توانید از مشاوره های مفید کارشناسان ارشد بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی در زمینه بهترین گزینه های مهاجرتی بهره­ مند گردید. در قوانین ازدواج در ایتالیا این موضوع بیان گردیده است که اگر تبعه­ ایتالیایی با اتباع خارجی در خارج از کشور ازدواج نمایند، تبعه­ خارجی پس از گذشت 3 سال از زندگی مشترکشان می­تواند جهت اخذ تابعیت ایتالیا اقدام نماید. اما در صورتیکه ازدواج زوجین در خاک ایتالیا انجام پذیرد، تبعه­ خارجی پس از 2 سال زندگی مشترک امکان دریافت تابعیت ایتالیا را خواهد داشت. البته زوجین باید با ارائه مدارک لازم ازدواج شان را در ایتالیا به ثبت برسانند.افرادی که از طریق ازدواج به کشور ایتالیا وارد می شوند، فرصت استفاده از اعتبار پاسپورت این کشور را نیز خواهند داشت. اعتبار پاسپورت کشور ایتالیا به افراد کمک خواهد کرد تا به راحتی به بسیاری از کشورهای جهان سفر کرده و به صورت رایگان در دانشگاه های کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل شوند. از سوی دیگر فرصت کاریابی در اروپا نیز برای آن ها فراهم می شود. متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها بهتر است قبل از هر گونه اقدام مهاجرتی با مشاورین خبره بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی ارتباط برقرار نموده و از تجربیات آنان در این زمینه بهره ­مند گردند.

تولد در ایتالیا

تولد در ایتالیا، اخذ گذرنامه ایتالیایی و تابعیت ایتالیا و شرایط و قوانین اعمال آن از طریق تولد فرزند در ایتالیا در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گردد، از جمله بررسی این موضوع که آیا تولد در ایتالیا سبب اعطای اقامت خواهد شد یا خیر؟ شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند چیست؟ و چگونه می توان با ازدواج و تولد فرزند صاحب تابعیت ایتالیا شد؟ در این مقاله و پژوهش سعی شده است مهم ترین و اساسی ترین نکات در رابطه با تولد در ایتالیا بررسی و تحلیل گردد. ایتالیا یکی از چند کشور هم پیمان اتحادیه اروپا و از جمله کشور­های دارای آب و هوای مطلوب می باشد که پیشرفت­های شگرفی در زمینه­ های هنری، صنعتی داشته و دارای پیشینه و قدمت دیرینه­ای بوده و هر ساله مورد توجه بسیاری از افراد برای کسب اقامت می باشد. این مقاله برای پاسخ گویی به سوالات، توسط کارشناسان مجرب بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی نگارش شده است؛ در صورت بروز هر گونه سوال می توانید با کارشناسان مجرب بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس حاصل نموده و با مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

اخذ تابعیت از طریق تولد در ایتالیا

کشور ایتالیا سیستم خونی را به عنوان اصلی و سیستم خاک را به طور فرعی پذیرفته است.

تابعیت ایتالیا را به یکی از سه طرق ذیل می توان اخذ کرد.

تابعیت خودکار

تابعیت از طریق اسناد و بینه

اهدای تابعیت به افراد

تابعیت خودکار

هرگاه طفلی از پدر و یا مادر ایتالیایی در هر کجای دنیا متولد گردد تابعیت و اقامت در ایتالیا را تحصیل خواهد نمود.تولد در خاک ایتالیا از والدین بدون تابعیت یا نامعلوم باعث تحصیل تابعیت و اقامت در ایتالیا خواهد شد. دقت داشته باشید بچه دار شدن در ایتالیا سبب اخذ تابعیت و اقامت ایتالیا برای والدینی که دارای تبعیت مشخص هستند، امکان پذیر نیست.

بینه و ادعا

راه بعدی اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد از راه بینه و ادعا است، بدین گونه که افرادی که تابعیت کشور دیگری را دارند و یا تابعیتی ندارند در موارد ذیل ادعا و درخواست اقامت و تابعیت ایتالیا را انجام دهند:

خدمت در نیرو های مسلح حکومت ایتالیا

اشتغال در مشاغل دولتی ایتالیا (حتی خارج از کشور)

اقامت حداقل ۲ سال در ایتالیا قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی

تنها یکی از ادعا های فوق را با یکی اسناد ذیل که ذکر خواهد شد اثبات می کنید می توانید تابعیت ایتالیا را اخذ نمائید:

شناسنامه

گواهی اشتغال و یا تابعیت پدر و یا اجداد خود تا درجه دوم

گواهی اقامت خواسته شده (حداقل ۲ سال قبل از رسیدن به ۱۸ سال)

اهدای تابعیت از طریق حکم قضایی

افرادی که والدینی ایتالیایی که خارج از ایتالیا به دنیا آمده اند، برای اخذ اقامت ایتالیا باید بعد از گذراندن سن رشد، سربازی رفته و یا در مراکز خدمات عمومی مشغول شوند. هم چنین باید ۲ سال در ایتالیا اقامت دائم داشته باشند. اسناد زیر را باید ضمیمه ادعای خویش کنند:

شناسنامه و مدارک شناسایی

سند مثبت تابعیت پدر و یا مادر خود در ایتالیا

قانون شهروندی ایتالیا تحت این عنوان از فرزندانی که در ایتالیا به دنیا آمدند و شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد را دارا باشند حمایت می کند و تنها بعد از حکم قضایی ۵ سال در ایتالیا اقامت داشته باشند می توانند در خواست پاسپورت ایتالیا را بدهند.

از دست دادن تابعیت و اقامت در ایتالیا

معمولاً افراد از دو طریق تابعیت کشوری را از دست می دهند، یکی از روش ها به ترک ارادی تابعیت است و دوم ترک غیر ارادی که در این قسمت هر دو مورد را توضیح خواهیم داد.

الف) ترک اختیاری تابعیت و اقامت ایتالیا

براساس قانون تابعیت و اقامت در ایتالیا ترک تابعیت اختیاری در ایتالیا امکان پذیر است ولی کسانی که تابعیت کشور دیگری را تحصیل می نمایند نیازی به ترک تابعیت و اقامت در ایتالیایی خود را ندارند.

ب) ترک غیرارادی تابعیت (سلب تابعیت و اقامت در ایتالیا)

اشخاص زیر تابعیت و اقامت در ایتالیائی خود را بدون میل و اراده از دست خواهند داد:

کسانی که به صورت ارادی به استخدام ارتش کشور دیگری بخصوص در زمان جنگ در آمده باشند.

تمامی کشورهای دنیا از ۲ نوع سیستم اخذ تابعیت استفاده می کنند:

قانون سیستم خون: سیستم خون سیستمی می باشد که فرزند به محض تولد تابعیت را از پدر و یا مادر خود اخذ می نماید و کشور محل تولد ملاک قرار نمی گیرد.

قانون سیستم خاک: سیستم خاک سیستمی می باشد که با تولد فرزند در خاک یک کشور فرزند به طور خودکار تابعیت آن کشور را اخذ می نماید. صرف نظر از تابعیت پدر و مادر. کشورهایی که سیستم خاک را دارا می باشند. برای مثال کشورهای آمریکا، برزیل، کانادا و … که از سیستم خاک استفاده می کنند. کسانی که به تابعیت کشوری درآمده باشند که با کشور ایتالیا در جنگ باشد.

کودکانی که پس از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی در ایتالیا از پدر و مادر خارجی متولد می شوند در صورتی می توانند اقامت و تابعیت ایتالیا را اخذ نمایند که والدین کودک اقامت دایم ایتالیا را دارا باشند و یا به مدت ۶ تا ۸ سال در ایتالیا اقامت دایم داشته باشند. اگر فردی در ایتالیا متولد شود و پدر و مادر وی معلوم نباشند کودک اقامت و تابعیت ایتالیا را اخذ می نماید. اگر فرزندی در ایتالیا از پدر و مادری متولد شود که بدون تابعیت باشند فرزند پس از تولد می تواند اقامت و تابعیت ایتالیا را اخذ نماید و پدر و مادر هم می توانند از طریق فرزند اقامت و تابعیت ایتالیا را اخذ نمایند.

 اخذ تابعیت خودکار

اگر پدر و مادر فردی تابعیت ایتالیا را داشته باشند فرزند هم تابعیت ایتالیا را به دست می آورد. حتی اگر خود فرزند در ایتالیا متولد نشده باشد. یک نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که اگر والدین فرد ترک تابعیت ایتالیا را کرده باشند فرزند تابعیت ایتالیا را اخذ نمی کند. در رابطه با فرزند خواندگی بهتر است بدانید که اگر فردی ایتالیایی نباشد اما به فرزند خواندگی خانواده ایتالیایی درآید می توانند پس از گذشت ۵ سال درخواست اخذ تابعیت ایتالیا را نمایند نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که محل سکونت این افراد برای دولت ایتالیا دارای اهمیت نمی باشد و حتی اگر این افراد در خارج از ایتالیا به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشند باز هم می توانند تابعیت ایتالیا را اخذ نمایند.

اخذ تابعیت ایتالیا از طریق طرح دعوی

افرادی که در خارج از ایتالیا و از پدر و مادر ایتالیایی متولد شده اند همچنین افرادی که بی تابعیت می باشند می توانند با طرح دعوی در ایتالیا تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نمایند.

کشور ایتالیا در موارد خاص به افراد تابعیت ایتالیا را اهدا می نماید که این موارد عبارتند از:

خدمت در نیروهای مسلح ایتالیا، استخدام افراد در مشاغل دولتی از طرف دولت ایتالیا، فرد متقاضی تا سن ۱۸ سال حداقل ۲ سال را در ایتالیا اقامت داشته باشد.

اعطای تابعیت کشور ایتالیا فقط از طریق درخواست تابعیت انجام می شود.

از دست دادن تابعیت ایتالیا به معنای از دست دادن تمام حق و حقوق شهروند کشور ایتالیا می باشد.

کارشناسان ما در شرکت آتیه آفرینان ایرانیان بر اساس شرایط شما، روش ها و گزینه های مناسب برای اخذ شهروندی و تابعیت در ایتالیا را برای فرزندتان را ارایه خواهند داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا داشتن هر گونه سوال در زمینه اخد    sdfl/تابعیت نوزاد تازه تولد شده در ایتالیا و چگونگی مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند می توانید با ما در ارتباط باشید.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان