×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

ترکیه ازدواج

 

ازدواج در ترکیه

در اغلب کشورها یکی از راه‌های دریافت اقامت ازدواج با شهروند همان کشور است. البته که ازدواج با فردی از ترکیه شما را نیز شهروند این کشور می‌کند ولی زمانی که باید بگذرد تا ازدواج شما اثبات شوند و تحقیقاتی که به عمل می‌آید به‌سادگی می‌گوید که ازدواج صوری به‌قصد اقامت نه مقرون‌به‌صرفه است و نه عاقلانه. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را از چگونگی ازدواج در ترکیه و قوانین این کشور در این مورد مطلع کنیم

ازدواج در ترکیه به چه شکل است؟

زوج‌هایی که در کشور ترکیه ازدواج می‌کنند، سند ازدواج بین‌المللی دریافت می‌کنند. همچنین تمامی مراحل ازدواج در ترکیه بسیار سریع و ساده انجام می‌گیرد و برای آن نیازی به ویزا ندارید.

اگر یکی با هر دو طرف ازدواج ایرانی باشد شما باید به کنسولگری ایران مراجعه کرده و برگه تجرد دریافت کنید. برگه تجرد گواهی می‌دهد که شما در کشور خودتان همسری ندارید و متأهل محسوب نمی‌شوید. برای دریافت این برگه باید با شناسنامه، پاسپورت و سه قطعه عکس به کنسولگری‌های ایران در خاک ترکیه مراجعه کنید. پس از دریافت این برگه باید آن را به وزارت امور خارجه ترکیه واقع در آنکارا ببرید تا تأیید شود.

توجه داشته باشید که هرچند ازدواج شما در کشوری دیگر صورت می‌گیرد ولی شما باید به واسطه ملیت تان از یک سری قوانین کشور خود تبعیت کنید. به‌عنوان‌مثال اجازه پدر برای عقد دختر ایرانی الزامی است و اگر پدر در قید حیات نباشد تنها با گواهی فوت این ازدواج صورت می‌گیرد.

مسئله دیگری که باید به آن رسیدگی کنید، آزمایش خون است. شما می‌توانید برای این آزمایش به بیمارستان‌های دولتی یا مراکز خصوصی و خیریه مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید. نتیجه این آزمایش بیماری‌های ارثی و خونی شما را مشخص می‌کند و تایید می‌کند که فرزند حاصله از ازدواج شما بدون مشکل است. این آزمایش برای اتباع ترکیه در بیمارستان‌های دولتی رایگان است ولی شما می‌توانید به موسسات خیریه نیز مراجعه کنید.

پس از آن به شهرداری رفته و فرم‌های مخصوص ازدواج را بگیرید و در دفتر اسناد رسمی به ثبت و تایید برسانید. پس‌ازآن شما با پرداخت هزینه‌ای که درواقع کمک به درختکاری در ترکیه است می‌توانید ازدواج کنید.

البته اگر می‌خواهید درجایی به جز شهرداری ازدواج کنید، هزینه رفت‌وآمد عاقد نیز به این هزینه‌ها اضافه می‌شود. برای ثبت این ازدواج در ایران شما تنها باید برگه عقد خود را به کنسول گری ایران ببرید و پس از عقد دینی مطابق فرهنگ ایرانی شما در هر دو کشور زن و شوهر خواهید بود.

درصورتی‌که یکی از زوجین یا هر دو به زبان ترکی مسلط نباشند حضور مترجم بر سر مراسم عقد الزامی است.

مدارک لازم:

پاسپورت

4 الی 6 قطعه عکس

گواهی تولد یا شناسنامه

برگه تجرد

نامه محل اقامت برای زوج‌های خارجی همراه با تاریخ ورود و خروج

گواهی سلامت

چگونه می‌توان از طریق ازدواج در ترکیه اقامت گرفت؟

یکی از راه‌های دریافت اقامت ترکیه، ازدواج است. البته اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید بهتر است از این روش به‌عنوان ترفند مهاجرتی استفاده نکنید. زیرا دولت ترکیه تمامی بررسی‌های لازمه را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که ازدواج شما صوری نیست و علاوه بر این پروسه دریافت اقامتی نیز مدت زیادی به طول می‌انجامد. پس بهتر است که از سایر روش‌ها برای اخذ اقامت ترکیه استفاده کنید.

شرایط و نکاتی که باید برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج بدانید به شرح زیر است:

نخست اینکه یکی از طرفین ازدواج باید دارای ملیت ترکیه باشد. ازدواج با پناهندگان و مهاجرانی که اقامت دارند شما را مقیم نخواهد کرد. همچنین ازدواج باید رسمی و به ثبت رسیده شده باشد. در نهایت ازدواج به هیچ وجه نباید صوری و دروغین باشد. مدارکی از زوجین جهت اثبات واقعی بودن این ازدواج درخواست می‌شود و به‌صرف عقدنامه ازدواج شما اثبات نخواهد شد.

دریافت اقامت از طریق ازدواج یک پروسه طولانی‌مدت است. درواقع زمان دریافت اقامت شما ممکن است بین 3 تا 5 سال طول بکشد. مسئولان از این زمان برای بر

18 سال دو طرف باید کامل شده باشد.

اگر شخص موردنظر جهت ازدواج، دختر باشد و پیش از شما ازدواج‌کرده باشد باید از زمان طلاق یا فوت همسر بیش از 300 روز گذشته باشد.

مدارک لازم برای ازدواج:

پاسپورت

4 الی 6 عدد عکس

گواهی تولد یا شناسنامه

گواهی تجرد

ترجمه تمامی این مدارک رسمی واقعی بودن ازدواج شما استفاده می‌کنند. شما به هیچ وجه نمی‌توانید در این مدت به‌صورت دائم در ترکیه بمانید. تنها راهی که شما برای اقامت در ترکیه دارید اخذ ویزای توریستی است که باید هر 89 روز یک بار از خاک ترکیه خارج شوید.

رسوم مربوط به ازدواج در ترکیه که باید بدانید:

ازدواج در ترکیه اغلب دو بخش دارد. بخش نخست آن رعایت تشریفات در شهرداری است که ازدواج شما را ازنظر قانونی به ثبت می‌رساند و پس از آن، شما دیگر زن و شوهر هستید. بخش دوم رسمی شدن فرهنگی این ازدواج در نزد فردی مذهبی که می‌تواند امام جماعت یا امام‌جمعه محله و شهر باشد است. در این تشریفات فرد مذهبی با وکالتی که از زوجین می‌گیرد صیغه را می‌خواند و مهریه را تعیین می‌کند. به این مرحله نکاح امام می‌گویند.

بنا بر مذهب آن‌ها مراسم عقد به دو شاهد نیاز دارد، این در حالی است که عقد در مذهب ما به شاهد نیازی ندارد و تنها طلاق به شاهد نیازمند است. درخواست ازدواج در ترکیه درست مطابق ایران از طرف مرد و یا خانواده او صورت می‌گیرد. قانون مدنی ترکیه اشاره‌ای به نفقه نداشته است ولی زنان ترکیه اغلب خود خانه‌داری را انتخاب می‌کنند.

در نکاح شرعی مسئله مهریه نیز روشن می‌شود. میزان مهریه در میان خانواده‌های اصیل ترکی بسیار کمتر از خانواده‌های ایرانی است و این مسئله حتی به لحاظ حقوقی وجود ندارد و صرفا بعد شرعی و دینی برای ادامه سنت اسلامی دارد.

تهیه جهیزیه نیز مرسوم است منتها با این تفاوت که بیشتر وسایل را مرد باید تقبل کند و با توجه به همین مسئله و بالا بودن وظایف مادی مرد در ازدواج سن ازدواج در ترکیه روز به رو بالاتر می‌رود.

 

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان