×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

ترکیه تحصیلی

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط اخذ آن در مقاطع مختلف

ویزای تحصیلی ترکیه ، مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ، تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، هزینه های تحصیل و زندگی، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و سایر نکات مرتبط با مهاجرت تحصیلی به ترکیه را در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می دهیم. چگونه ویزای تحصیلی ترکیه بگیریم؟ مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه چیست؟ آیا کشور ترکیه و دانشگاه های این کشورمکان مناسبی برای تحصیل است؟

ویزای تحصیلی ترکیه چه هزینه هایی دارد؟ برای پاسخ به این نوع از سوالات و نکاتی مربوط به تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در مقاطع مختلف تا انتهای این مقاله با ما باشید. تحصیل در کشور ترکیه در سال های اخیر، علاقمندان زیادی داشته است و تمایل عده کثیری از افراد تحصیل در این کشور است. بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی با داشتن تجربه ای ۱۵ ساله در زمینه ی مهاجرت میتواند زمینه ساز مهاجرت های قانونی شما به کشور های سطح بالای جهان باشد.

شما میتوانید با جست و جوی کلمه ی بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی در گوگل، وب سایت های اصلی ما را مشاهده کنید و اطلاعات بسیاری درباره ی مهاجرت به اکثر کشور های جهان به دست آورید. ضمنا میتوانید از طریق تماس با مجموعه، با مشاوین تلفنی شرایط خود را به صورت رایگان بررسی کنید ،تا بهترین و ارزان ترین راه مهاجرت برای شما مشخص شود.

 در ادامه مباحث مطرح شده در زیر را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهیم داد :

ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط عمومی

ویزای تحصیلی ترکیه در مدارس

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

ویزای تحصیلی ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی

ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی

ویزای تحصیلی ترکیه و کار دانشجویی

ویزای تحصیلی ترکیه و بررسی ویزای همراه

ویزای تحصیلی ترکیه و معرفی دانشگاه های برتر

ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک مورد نیاز

ویزای تحصیلی ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

ویزای تحصیلی ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت

ویزای تحصیلی ترکیه و سخن پایانی

ویزای تحصیلی ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط عمومی

کشور ترکیه، کشوری قرار گرفته در غرب قاره ی آسیا است. کشوری با جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر است که مساحتی نزدیک به ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع دارد. ترکیه با کشور های ایران، گرجستان، ارمنستان، عراق، سوریه، یونان، و بلغارستان همسایگی دارد. اکثر مردم در ترکیه مسلمان هستند و زبان رسمی در این کشور ترکی می باشد. آنکارا پایتخت ترکیه است و شهرهای بزرگ ترکیه، استانبول، ازمیر، آنتالیا، قونیه، می باشند.

واحد پول کشور ترکیه نیز لیر می باشد. ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و سیاست های امور خارجی فی ما بین این دو کشور، افراد ایرانی بمنظور گشت و گذار و اهداف توریستی نیازی به اخذ ویزا برای ترکیه ندارند و میتوانند تا سقف ۳ ماه در این کشور بدون ویزا تردد کنند اما برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی است. اغلب دانشجویان ایرانی به دلیل نزدیک بودن این کشور، تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند. در ادامه به بررسی ویزای تحصیلی ترکیه در مقاطع مختلف در این کشور می پردازیم.

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس ترکیه شامل دوره های ابتدایی و متوسطه می باشد که هزینه ای برای دانش آموزان در پی ندارد. تحصیل به مدت ۱۲ سال در ترکیه اجباری است که شامل ۴ سال تحصیل در مقطع دبیرستان، ۴ سال در مقطع سطح دوم، و ۴ سال هم در مقطع ابتدایی است.

 زبان تحصیل در این ۱۲ سال به ترکی است و در پایان سطح دوم مدارس یعنی در سن ۱۴ سالگی به دانش آموزان دیپلم دوره ی ابتدایی اعطا می شود. در پایان دوره متوسطه به دانشجویان یک لیز دیپلماتی (دیپلم دبیرستان) اعطا می شود ،که بدین معنی است که آنها می توانند امتحان ملی را بگذرانند و برای تحصیلات عالی درخواست دهند. دانش آموزان خارجی جهت ورود به مدارس ترکیه باید آزمون ورودی را گذرانده تا میزان تسلط شان بر زبان ترکی ارزیابی شود. البته آموزش یک زبان خارجی نیز در دوران تحصیل اجباری است. تحصیل در مقطع پیش دبستانی که قبل از سن ۶ سالگی می باشد اختیاری است.

نکاتی در مورد مدارس در ترکیه:

دانش آموزان باید ۴ سال ابتدایی ۴ سال متوسطه و ۴ سال دبیرستان را حتما پشت سر بگذارند.

تحصیل مقاطع متوسطه و ابتدایی رایگان است.

تحصیل در مقطع متوسطه در دو شاخه دبیرستان و هنرستان نیز در ترکیه امکان پذیر است. تحصیل تا سن ۱۸ سالگی ادامه داشته و اجباری است.

مدارس بین المللی در ترکیه

تحصیل در مدرسه های بین المللی برای کودکان خارجی بهترین گزینه می باشد. افرادی که مدیر شرکت های خارجی هستند، سفرای خارجی که در ترکیه حضور دارند، معمولا فرزندانشان را در این مدارس ثبت نام می کنند. برنامه های تحصیلی در این مدارس طبق سیستم آموزشی در کشور های انگلستان و امریکا می باشد و زبان آموزش در این مدارس انگلیسی می باشد. تعداد پذیرش ها در این مدارس محدود است و طبق ملیت دانش آموزان آنها را ثبت نام میکنند.

 شهریه براساس استانداردهای محلی گران است ، اما سطح بالایی از تحصیل را ارائه می دهند. در مدارس بین المللی ترکیه اغلب اندازه کلاس ها کوچکتر از مدارس معمولی است و امکانات درجه یک و فوق برنامه برای دانش آموزان ارائه می گردد. در برخی مدارس بین المللی ترکیه امکانات شبانه روزی موجود است ، اما بیشتر مدارس این کشور دوره های روزانه را آفر می دهند :

مدارس مهم ترکیه

مدرسه بین المللی استانبول

مدرسه بین المللی Istanbul International Community School

مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School

مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten

مدرسه بین المللی MEF International School

مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

ترکیه علاوه بر داشتن چندین دانشگاه برتر در رتبه بندی دانشگاه ها، که بسیاری از آنها برنامه های تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می دهند، دانشگاه ها و کالج های دیگری نیز دارد که به دلیل حفظ همکاری با موسسات در کشور های همسایه در سراسر کشور ترکیه و در سایر نقاط جهان شناخته شده هستند.

مقطع کارشناسی

اگر علاقه دارید که برای مقطع کارشناسی خود به ترکیه بروید ، برنامه ها و دانشگاه های تخصصی را پیدا خواهید کرد که برنامه های جالب را برای هر آنچه که به آن علاقه مندید ارائه می دهند. برنامه های دو ساله مقطع کاردانی، برنامه های دوره ۴ ساله لیسانس و برنامه های تحصیلات تکمیلی ۲ تا ۴ ساله در ترکیه امکان پذیر است. در ترکیه می توانید در زمینه ها و موضوعات مختلفی تحصیلات دانشگاهی خود را انجام دهید.

 در چندین سال گذشته، ترکیه همواره سهم بسیار بالایی در ارائه رشته هایی نظیر علوم، هنر و معماری داشته است.  تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه عموما به زبان رسمی (ترکی) است و برخی از دانشگاه ها کورس هایی به زبان انگلیسی هم به دانشجویان ارائه میکنند عموما این دانشگاه ها با آیلتس ۵٫۵ الی ۶ می توان در مقطع لیسانس پذیرش گرفت. دانشگاه های ترکیه به دلیل قوی نبودن در سطوح علمی، سخت گیری در ارائه مدرک زبان انگلیسی را ندارند، و گاها با یک Interview‌ ( مصاحبه ) پذیرش را صادر می کنند.

رشته های پزشکی در ترکیه

 برای ورود به رشته های پزشکی در ترکیه باید مد نظر داشته باشید که این دانشگاههای ترکیه مانند اکثر کشور ها دارای آزمون ورودی می باشد. دانشجویان باید ابتدا باید در دوره های های US و SAT شرکت کنند. آزمون US آزمونی مربوط به ریاضی است و آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می گردد. دانش آموزان باید یک سال درکالج های ترکیه آموزش ببینند. کالج های که هزینه های آنها بین ۴۰۰۰ الی ۴۵۰۰ دلار هزینه دارد. بعد از ۱ سال، آزمون ورودی گرفته می شود و بر اساس نمراتی که کسب می کنند وارد دانشگاه های ترکیه می شوند.

 با توجه به وضعیت دانشگاه های کشور ترکیه که تنها ۶ دانشگاه مورد تایید ایران است و ممکن است این تعداد نیز تغییر کند، توصیه می شود اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه های ارزان و رایگان هستید، مقالات « تحصیل در فرانسه » « تحصیل در اتریش » « تحصیل در آلمان » و « تحصیل در نروژ » را مطالعه بفرمایید.

برخی رشته ها در میان دانشجویان بین المللی در ترکیه محبوبیت بالاتری دارد که شامل رشته های زیر می باشد:

تربیت مدرس

روابط بین الملل

بیوشیمی

معماری

روزنامه نگاری

مهندسی پزشک

نکته: لازمه ی تحصیل در مقطع لیسانس درترکیه ، ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزش عالی مورد نظرتان در این کشور می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. سال تحصیلی در ترکیه در دو ترم ( یک ترم از اکتبر تا ژانویه طول می کشد و ترم دیگر از فوریه تا جولای ) برگزار می شود. یک دوره تعطیلات دو هفته ای معمولاً ترم ها را از هم جدا می کند؛ با این که تعطیلات تابستانی طولانی تر بین ماه های جولای و اکتبر برگزار می شود.

 بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد در ماه اکتبر آغاز می گردد. کارشناسی ارشد در ترکیه ( Yüksek Lisans Diplomasi ) حدود ۲ سال طول می کشد. در اکثر مقاطع کارشناسی ارشد دانشجو موظف به ارائه ی پایان نامه است. در بعضی از کورس های فوق لیسانس، دانشجویان موظف به ارائه ی پایان نامه نیستند اما در انتهای دوره باید پروژه ای اجرایی تحویل دانشگاه دهند.

هزینه های کارشناسی ارشد در ترکیه می تواند کاملاً متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی ، می توانید انتظار داشته باشید هزینه های تحصیل برای دوره های انگلیسی و دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی باشد. دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی سالانه بین ۱۲۰ تا ۷۰۵ یورو هزینه خواهد داشت.

هزینه در موسسات خصوصی می تواند به میزان قابل توجهی بیشتر باشد. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد نیز به زبان ترکی برگزار می گردد اما در برخی از دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی نیز انجام می شود که با مدرک آیلتس ۶ میتوان پذیرش این دانشگاه ها را اخذ کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور – فوق لیسانس در دانشگاههای خارجی

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری افراد متقاضی باید از سوی دانشگاه مورد نظر، پذیرش دانشگاه را به دست آورند. دانشجو باید ابتدا رزومه و پروپوزال خود را برای اساتید دانشگاه مورد نظر ارسال کند تا دانشگاه و استاد با مطالعه ی پروپوزال فرد و تایید آن برای دانشجو پذیرش را صادر کند. دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در ترکیه برای بالا بردن شانس خود در اخذ پذیرش باید با اساتید و دانشگاه هایی که تحقیقات مشابه با رزومه ی دانشجو دارند مکاتبه کنند.

معمولا متقاضیان باید از رزومه ی قوی برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور های دیگر داشته باشند. داشتن مقالات معتبر، تالیف و یا ترجمه ی کتاب، معدل بالا در مقطع قبلی و… از سایر الزمات در زمینه ی اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه است. برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه حداقل مدرک زبان انگلیسی TOEFL با نمره ی حداقل ۷۹ که معادل با IELTS 6.5 است الزامی می باشد.

تحصیل در ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه های تحصیلی در ترکیه شامل تحصیلات کاملاً رایگان و بخشی از هزینه های تحصیل در دانشگاهها و زندگی دانشجویی در ترکیه می باشد که توسط دولت ترکیه به صورت اقساط به شما پرداخت می شود. بورسیه تحصیلی ترکیه کمک هزینه مسکن و بیمه درمانی ، مسافرت و ویزا را برای دانشجویانی که بورسیه را دریافت میکنند را تأمین می کند. در اینجا برخی از مزایای مهم برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه را برای شما آورده ایم:

اسکان رایگان: با داشتن بورسیه ی تحصیلی ترکیه اسکان در خوابگاه های دانشگاه ها برای دانشجو رایگان است. دانشجویانی که مایل به اقامت در خوابگاه های دانشگاه نیستند می توانند سایر هزینه های اقامت را با هزینه خودشان انجام دهند.

تحصیل بدون شهریه: هزینه ی تحصیل برای افرادی که بورسیه دریافت میکنند کاملا رایگان است.

بیمه درمانی: تمام هزینه های درمانی برای همه دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت میکنند رایگان است.

هزینه های سفر: برای ورود به ترکیه و عزیمت آنها پس از اتمام تحصیل ، یک بار بلیط پرواز اعطا می شود ، اگر دانشجو خود بلیط را خریداری کند، مبلغ به او پرداخت می شود.

ملاک انتخاب بورسیه های تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

داشتن رزومه قوی تحصیلی

داشتن مقالات در رشته تحصیلی متقاضی

نمرات بالا در سطوح قبلی

انگیزه نامه

مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

و…

کشورهایی که در زیر آمده اند اولویت برنامه بورسیه تحصیلی در ترکیه را دارند:

ایالات متحده آمریکا

ایسلند

آلمان

میانمار

پاکستان

امارات متحده عربی

نهاد و نوع بورسیه

میزان بورسیه

دانشگاه آمریکایی Girne (GAU) در ترکیه     فقط شامل شهریه و کمک هزینه های تحصیلی می شود. تمام هزینه های دیگر از جمله  TRNC

هزینه خوابگاه باید توسط خود دانشجویان تأمین شود.

دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) در ترکیه 

  این بورسیه نیز فقط شهریه های تحصیلی ترم های بهار و پاییز را پوشش می دهد.

Türkiye Scholarships 2020      بورسیه های تحصیلی Türkiye یک برنامه بورس تحصیلی رقابتی بر اساس بودجه دولتی است که به دانشجویان و محققان برجسته اعطا می شود تا برنامه های تمام وقت یا کوتاه مدت را در دانشگاه های برتر ترکیه دنبال کنند.

بورسیه تحصیل در ترکیه – بورسیه از ترکیه – شرایط اخذ بورسیه از دانشگاههای ترک زبان

ویزای تحصیلی ترکیه و کار دانشجویی

دانشجویان بین المللی حق قانونی برای کار در دفاتر دولتی یا خصوصی را ندارند. در حالت کلی اکثر دانشگاه های خصوصی و یا دولتی در ترکیه دانشجویان خارجی و غیر ترک را استخدام میکنند. در بین دانشگاه هایی که مشخصات بین المللی واضحی دارند دانشگاه های بوگازیچی (استانبول) و دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) که هر دو عمومی هستند و دانشگاه های خصوصی مانند سابانچی ، کوچ و بیلگی (استانبول) و بیلکنت (آنکارا) محققان خارجی را استخدام میکنند.

دانشگاه ها و بخش هایی در دانشگاه ها وجود دارند که زبان تدریس آنها انگلیسی است یا برخی از دانشگاه های خصوصی به عنوان دانشگاه های انگلیسی زبان تأسیس شده اند و اکنون در تلاشند با دانشگاه های دولتی برای جذب کادر علمی و پژوهشگران برتر بین المللی رقابت کنند. همچنین مؤسسات تحقیقاتی وجود دارد که به زبان فرانسه و آلمانی تدریس می کنند این دانشگاه ها میتوانند نیرو های کار خارجی که مسلط به زبان های دیگر هستند را استخدام کنند.

مشاغلی که دانشجویان خارجی میتوانند در آنها مشغول به کار شوند:

شرکت های بزرگ بین المللی یا سازمان های مطبوعاتی که شعبه هایی در ترکیه دارند مانند: روزنامه ی آناتولی، روزنامه ی ترکی دیلی نیوز، روزنامه ی TIME

موسسات جهانگردی و تور های مسافرتی

پرستاری کودکان

همچنین به جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط کار در این کشور می توانید به مقاله ای با عنوان «‌ کار در ترکیه » مراجعه نمایید.

ویزای تحصیلی ترکیه و بررسی ویزای همراه

درقسمت ویزای همراه در ترکیه باید به این نکته اشاره کرد که در علم مهاجرت و حقوق بین الملل منظور از همراه، همسر و فرزند زیر ۱۸ سال یا بالای ۱۸ سال و وابسته است. دانشجویانی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند امکان اخذ ویزا را برای همراهان خود دارند. طول مدت زمان این ویزا بستگی به اقامت شخص دانشجو دارد که چه مدت در ترکیه مشغول به تحصیل باشد. بیشترین زمان ویزا برای اقامت همراه در ترکیه ۲ سال و قابل تمدید می باشد؛ اما همانطور که در بالا ذکر شد افراد ایرانی می توانند بدون نیاز ویزا به مدت ۳ ماه در ترکیه حضور داشته باشند. در بعضی از دانشگاه ها نیز شرایط برای اقامت همراه فرد دانشجو را فراهم می کنند.

مهاجرت با اخذ ویزای همراه ـ مهاجرت با خانواده ـ ویزای همراه

راهنمای اخذ انواع ویزای ترکیه

ویزای توریستی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و معرفی دانشگاه های برتر

کشور ترکیه از نظر سطح علمی متوسط است و دانشگاه هایی با سطوح مختلف علمی دارد. دانشجویان متقاضی در این کشور امکان تحصیل در ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۴ دانشگاه خصوصی را دارند. در جدول زیر نام بهترین دانشگاه های ترکیه همراه با رنکینگ داخلی و جهانی آنها را مشاهده می کنید.

رنکینگ در ترکیه رنکینگ جهانی    نام دانشگاه

۱          ۴۵۱      Koç University

۲          ۵۰۱      Bilkent University

۳          ۵۲۱      Sabanci University

۴          ۵۹۱      Middle East Technical University

۵          ۶۵۱      Bogaziçi Üniversitesi

۵          ۶۵۱      Istanbul Technical University

۶          ۸۰۱      Ankara Üniversitesi

۶          ۸۰۱      Hacettepe University

۶          ۸۰۱      Istanbul University

تحصیل در دانشگاههای ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک مورد نیاز

از مهم ترین مراحل مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز برای دانشگاه ها و یا سفارت می باشد. مدارک متقاضی باید عینا طبق لیست خواسته شده از سوی دانشگاه یا سفارت باشد و هرگونه نقص در ارائه ی آنها منجر به رد شدن درخواست روادید متقاضی می شود. مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ترکیه عبارت است از:

مدرک دیپلم دبیرستان یا لیسانس ( آخرین مدرک تحصیلی)

ریز نمرات دوره های تحصیلی

پاسپورت و مدارک هویتی معتبر همراه با انقضا

CV ( رزومه ی شخص اعم از داشتن هرگونه فعالیت علمی پژوهشی و فنی)

نامه ی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

پرینت حساب مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز

توصیه نامه از دانشگاه یا مدرسه (SOP)

شایان ذکر است که دانشجویان باید برای طول دوره ی تحصیل خود بیمه ی درمانی نیز داشته باشند و این امر اجباری می باشد.

دانشجویان باید مدارکی را نیز به اداره ی مهاجرت ارائه دهند تا بتوانند اقامت خود را برای مدت بیشتر از ۳ ماه در ترکیه حضور داشته باشند. این مدارک عبارتند از:

پاسپورت

عکس پاسپورتی ۴ عدد

پرینت حساب برای نشان دادن تمکن مالی

نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه

فیش پرداختی هزینه ی اقامت ( خوابگاه یا منزل )

بیمه درمانی

پس از ورود به ترکیه با استفاده از ویزای تحصیلی، شما به مدت ۳۰ روز فرصت دارید جهت اقامت بیش از ۳ ماه، نسبت به اخذ اقامت دانشجویی در ترکیه اقدام نمایید. مدارک لازم جهت اقامت تحصیلی در ترکیه به شرح زیر می باشد:

ارائه پاسپورت و کپی آن

عکس با مشخصات پاسپورت، ۴ عدد

مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی

نامه پذیرش از دانشگاه

فیش پرداختی هزینه های اقامتی

گواهی تولد و سایر مدارک مربوطه

بیمه سلامت

تحصیل در ترکیه – ویزای تحصیلی ترکیه – مهاجرت تحصیلی به ترکیه – دانشگاههای ترکیه – اقامت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

همانطور که گفته شد عدم تسلط بر زبان ترکی مانع اصلی برای ورود به بازار کار پس از تحصیل در ترکیه است. اکثر دانشگاه های دولتی، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا را که بورس های تحصیلی دریافت کرده اند را استخدام می کنند. این دانشجویان بین المللی به برخی از اساتید برای انجام وظایف معین از جمله تدریس، انجام تحقیقات یا تهیه آمار و غیره یاری می دهند. در همه این موارد، دانشگاهیان یا دانشجویان بین المللی برای یادگیری و تدریس به زبان ترکی الزامی ندارند و میتوانند مشغول به کار باشند.

مجوزهای کاری در ترکیه

دانشجویان برای کار کردن در ترکیه نیاز به مجوز کار(Calisma Izni) دارند. قانون مربوط به مجوزهای کار در ترکیه، دارای یک ماده متقابل است. این بدان معناست که اگر یک شهروند ترکیه بتواند بدون اجازه کار در کشور شما کار کند ، می توانید بدون نیاز به مجوز در ترکیه کار کنید. مشغول شدن در بازار کار در ترکیه به طور کلی تحت نظر اداره ی کار و اتحادیه کارگری اداره می شود و مجوز های کاری نیز عمدتا توسط وزارت کار ترکیه برای افراد صادر می شود.

شخص پس از یافتن شغل در یک شرکت ترکیه ای، باید درخواست مجوز کار یا اخذ ویزای کاری ترکیه را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که وزارتخانه به طور قطع مجوز کار را به بیگانگان ارائه دهد و درخواست شان را قبول کند. شایان ذکر است که بیشتر مجوزهای کار در ابتدا به مدت یک سال صادر می شوند. در صورت تمدید ، معمولاً مجوز جدید به مدت سه سال و سپس به مدت شش سال است. اگر به مدت هشت سال اقامت ترکیه داشته اید می توانید مجوز کار دائمی بدون نیاز به اخذ یا تمدید ویزای کاری دریافت کنید.

نرخ بیکاری در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه نسبتا بالا است و این موضع نشان دهنده ی آن است که دانشجویان در حین تحصیل و پس از تحصیل شانس کمی برای ورود به بازار کار دارند و شهروندان این کشور معمولا تمایلی به جذب نیروی کار خارجی ندارند. چنانچه قصد دارید به کشورهایی مهاجرت تحصیلی کنید که شانس بالایی پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم از این طریق داشته باشید پیشنهاد ما گزینه هایی مثل « تحصیل در دانمارک » « تحصیل در هلند » « تحصیل در سوئیس » « تحصیل در سوئد » « تحصیل در کانادا » می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت

همانگونه که اشاره شد دانشجویانی که در ترکیه، پس از اخذ مجوز کار از سوی دولت مشغول به کار شوند، در ابتدا یک اقامت ۱ ساله، سپس اقامت ۳ ساله و بعد از آن یک اقامت ۶ ساله را به متقاضیان می دهند و اگر به مدت ۸ سال در ترکیه مشغول به کار شوند، مجوز کار دائمی می گیرند و میتوانند درخواست اقامت دائم و سپس تابعیت یا پاسپورت ترکیه دهد. لازم به ذکر است که ترکیه تابعیت دوگانه یا (Dual citizenship ) را میپذیرد. یعنی اگر شخصی تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد، نیاز به سلب تابعیت از کشور خود را ندارد.

در حال حاضر بهترین و سریعترین روش اخذ پاسپورت ترکیه از راه سرمایه گذاری در خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار می باشد. این اقامت نیاز به شرط حضور ندارد و شخص میتواند پس از ۳ سال ملک خود را بفروشد. به طور کلی کشور ترکیه مقصد جالب و مناسی برای تحصیل و یا اقامت دائم نیست و توصیه ما مهاجرت تحصیلی به کشور های سطح بالای جهان مانند: دانمارک، هلند، اتریش، آلمان ، سوئد و… است.

سخن پایانی

 مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق تحصیل لازم است که فرد اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیلIELTS,TOMER,ALES,TOEFL,GRE که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، را داشته باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه ، اداره امنیت به شما اقامت دانشجویی ترکیه با اعتبار 1 سال را می دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدیداست.

تحصیل در ترکیه در سه مقطع لیسانس- فوق لیسانس و دکتری و پزشکی و دندانپزشکی ممکن است تنها باید دقت نمود که دانشگاه مورد تحصیل مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ایران باشد.

زبان تدریس دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است . داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها از الزامات تحصیل در ترکیه است.

مدت زمان مقطع لیسانس 4 سال-فوق لیسانس 2 سال-مقطع دکتری 4 سال و دوره پزشکی 4 سال است.

دانشگاه های معتبر ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند:

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه آنکارا

دانشگاه چوکوروا

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه دوکوزایلول

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه فنی استامبول

دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه آناتولی

دانشگاه اژه

دانشگاه کارادنیز

دانشگاه مرمره

دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه معمار سینان

دانشگاه استانبول

دانشگاه غازی

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان