×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

درباره ترکیه

 

 درباره ترکیه

مهاجرت به ترکیه در یک نگاه

مهاجرت به ترکیه و شرایط ان را در این مقاله بررسی مینماییم ، کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است که در منطقه خاورمیانه واقع شده است .ترکیه در یکی از حساس ترین مناطق جهان به لحاظ جغرافیایی است که دارای موقعیت راهبردی و بسیار خوبی می باشد. سعی ما در نوشته حاضر این است که نظام سیاسی کشور ترکیه ، هزینه های زندگی در ترکیه و مسائل مربوط به اخذ تابعیت ترکیه را بررسی نماییم . همچنین بیان کنیم که کشور ترکیه از کدام یک از سیستم های حقوقی کامن لا یا حقوق نوشته تبعیت می نماید تا حدودی نمای کلی از نظام حقوقی کشور ترکیه نیز به دست داده شود . برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت اطلاعات مهاجرت از طریق مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در ترکیه با مشاوران ما تماس بگیرید .

مهاجرت به ترکیه و تابعیت کشور ترکیه

نظام حقوقی ترکیه به گونه ای است که با نظام حقوقی اروپا مشابهت های فراوانی دارد. برای مثال حقوق مدنی ترکیه از قانون مدنی سوئیس ، حقوق تجارت و حقوق تعهدات آلمان .و حقوق اداری ترکیه از فرانسه و قانون مجازات آن هم از ایتالیا گرفته شده است.

بنابراین ترکیه دارای یک نظام حقوقی نوشته است .

در مورد تابعیت کشور ترکیه باید گفت که ترکیه از اصل خون پیروی می کند یعنی چنانچه پدر یا مادر کودک ترکیه ای باشند فرزند نیز به تبع آنها ترکیه ای محسوب می شود . بنابراین در ترکیه تفاوتی بین پدر یا مادر وجود ندارد و هریک از آنها می توانند چنانچه تابعیت ترکیه را داشته باشند فرزند را نیز تبعه کشور ترکیه نمایند. که قانون اساسی ترکیه اشخاص زیر را تابع کشور ترکیه دانسته است:

– هرکس که به واسه رابطه شهروندی به کشور ترکیه ملتزم شده باشد

– هرکس که از پدر یا مادر ترکیه ای متولد شود

– تابعیت و شهروندی ترکیه می تواند به موجب شرایط قانونی کسب شود .

– تابعیت ترکیه از هیچ کس سلب نمی شود مگر آنکه شخص عملی را انجام دهد که خیانت به کشور محسوب شود .

کودکان زیر ۱۸ سال که به وسیله اشخاصی که تبعه ترکیه هستند به فرزند خواندگی گرفته می شوند به طور خودکار تابعیت ترکیه را کسب می نمایند . همچنین طبق قانون تابعیت و شهروندی ترکیه کودکی که در ترکیه متولد می شود اما از طریق پدر یا مادر بیگانه خود تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشد تابعیت ترکیه به او داده می شود.(ماده ۸)

قانون شهروندی ترکیه ( مواد ۱۴و۱۵)مواردی را بیان می کند که طبق آن اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را از دست داده اند می توانند با تصمیم هیئت وزیران برای کسب دوباره تابعیت ترکیه اقدام کنند که خود به دو گروه تقسیم شده اند. یک: اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند دوباره تابعیت را اخذ کنند

دو : اشخاصی که در صورت اقامت می توانند دوباره به تابعیت ترکیه در بیایند.

اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند با تصمیم هیئت وزیران دوباره به تابعیت ترکیه بازگردند اشخاص زیر هستند:

– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را با مجوز ترک نموده اند

– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را به دلیل اینکه پدر و مادر آنها از کسانی بودند که با توجه به ماده ۲۱ این قانون در ظرف مدت مشخص از حق انتخاب تابعیت ترکیه برخوردار نشده اند و به تابعیت ترکیه در نیامده اند

۲- اشخاصی که می توانند مجددا با تایید هیئت وزیران به تابعیت ترکیه در بیایند ولی مشروط به وجود اقامت در ترکیه می باشد:

اشخاصی که از انها طبق مواد ۲۹ و ۳۴ قانون شهروندی ترکیه سلب تابعیت شده است می توانند با تایید هیئت وزیران در صورت ۳ سال اقامت در ترکیه تابعیت ترکیه را مجددا کسب نمایند.

سلب تابعیت در کشور ترکیه می تواند صورت بگیرد(ماده ۲۹)اما باید با تصمیم هیئت وزیران باشد :

– اشخاصی که علی رغم اخطار به آنها به کشور خارجی خدماتی را ارائه کرده اند که با منافع کشور ترکیه ناسازگار است

– اشخاصی که به طور داوطلبانه بدون اجازه هیئت وزیران به دولتی که در جنگ با ترکیه است خدمات ارائه کرده اند.

– اشخاصی که بدون اخذ مجوز به خدمت سربازی در کشور خارجی رفته باشند

همانطور که در بالا ذکر شد این اشخاص می توانند در صورت اقامت در ترکیه مجددا به تابعیت کشور ترکیه در بیایند .

بررسی نظام اقتصادی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه

همانطور که می دانید مسئله اقتصاد یکی از مهم ترین عوامل برای سنجش سطح توسعه یافتگی یک کشور است و اشخاصی که می خواهند در یک کشور زندگی کنند شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی آن کشور می تواند در تصمیم گیری افراد برای زندگی تاثیر گذار باشد. بنابراین لازم است در مورد اقتصاد کشور ترکیه نیز مطالبی گفته شود.

صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۱ اقتصاد کشور ترکیه را به عنوان بازار در حال ظهور تعریف کرده است .۱و همچنین سازمان سیا ترکیه را از کشورهای توسعه یافته معرفی نمود۲. و از کشور هایی است که در محصولات کشاورزی ، نساجی و وسایل حمل ونقل و وسایل موتوری پیشرفت های زیادی داشته است .و می توان بخش های اصلی اقتصاد ترکیه را در بخش های کشاورزی و بخش صنعت شامل پارچه و لباس ، کشتی سازی ، صنایع دفاعی ، و صنعت فولاد آهن و پیمانکاری و ساخت و ساز و گردشگری دانست. همچنین ترکیه دارای منابع طبیعی نفت و گاز و انرژی زمین گرمایی می باشد.

مطلبی که قابل ذکر است نابرابری منطقه ای درثروت در ترکیه است . که ثروت در غرب و شمال غربی ترکیه متمرکز شده و قسمت شرق و جنوب شرق جمعیت فقیر زیادی وجود دارند و همچنین نرخ بیکاری نیز در این نواحی زیاد است .

بررسی نظام سیاسی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه شناخته می شود که با کشورهای ایران ، ارمنستان،گرجستان ، آذربایجان، ، بلغارستان ، یونان ، عراق و سوریه همسایه است که در شمال آن دریای سیاه وغرب آن دریای مدیترانه ودو دریای کوچک مرمره و اژه قرار گرفته اند.

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار حساس خود گذرگاه بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی است و ایران نیز از ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کند .جمعیت ترکیه در سال ۲۰۱۵، هفتاد وهفت میلیون نفر برآورد شده است . حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند .پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که در سال ۱۹۲۳ از زمانی که جمهوری ترکیه تشکیل شد پایتخت ترکیه از استانبول به آنکارا تغییر یافته است اما هم اکنون نیز شهر استانبول سومین شهر توریستی جهان و بزرگترین شهر ترکیه محسوب می شود .

ترکیه دارای نظام پارلمانی است یعنی محور اصلی کشور نمایندگان و مجلس این کشور هستند اما در ترکیه با اینکه نظام پارلمانی است اختیاراتی نیز به رئیس جمهور مانند ریاست کل قوا و یا بازگرداندن مصوبات مجلس نمایندگان و در صورت اصرار پارلمان برگزاری همه پرسی داده شده است . رئیس جمهور توسط نمایندگان با رای حداقل دو سوم نمایندگان مجلس ملی برای مدت ۵ سال انتخاب می شود.انتصاب اعضای شوراهای عالی و رؤسای دانشگاه های ترکیه و قضات دادگاه قانون اساسی نیز از اختیارات رئیس جمهور ترکیه می باشد .

مهاجرت به ترکیه و راههای آن

• مهاجرت به ترکیه ازطریق مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه که معمولا به منظور فعالیت هایی چون کار، تحصیل و مقاصد توریستی صادر می شودا قامتی یکساله است که پس از چندسال تمدید حتی امکان تبدیل به اقامت دائم هم دارد.

ویزای موقت ترکیه جهت مقاصد زیر میتواند صادر شود:

اقامت به منظور تحقیقات علمی

اقامت به منظور راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری (اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری)

اقامت به منظور توریستی یا اقامت ترکیه واجاره ملک (به منظور مقاصد گردشگری)

اقامت به منظور حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه

اقامت به منظور تحصیل یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می کنند

اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی (بشر دوستانه)

اقامت به منظور یادگیری زبان ترکی

اقامت به منظور شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی

اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

اقامت به منظور خرید خانه (مالکیت اموال غیرمنقول)

اقامت به منظور ازدواج

• مهاجرت به ترکیه از طریق مجوز اقامت بلند مدت در ترکیه

جهت اقامت بلندمدت ترکیه معیارهای زیر ارزیابی می گردند:

اقامت داشتن در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال یا ۵ سال یه صورت پیوسته

عدم داشتن سوء پیشینه در 3سال گذشته

عدم دریافت کمک اجتماعی در 3سال گذشته

داشتن درآمد کافی و توانایی اداره خود و خانواده

شخص تحت پوشش بیمه معتبر پزشکی باشد

عدم تهدید امنیت عمومی ترکیه و پایبند به قوانین و نظم عمومی ترکیه

• مزایای اقامت کوتاه مدت و بلند مدت در ترکیه

مزایای اقامت کوتاه مدت در ترکیه:

امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه پس از گذشت چندسال

هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه

حقوق و دستمزدها در ترکیه به نحوی است که فرد میتواند یک زندگی معمولی و مناسب فراهم کند.

افتتاح حساب بین‌المللی

تجارت آزاد

مزایای اقامت بلند مدت در ترکیه:

دریافت پاسپورت ترکیه

حق رای

اجازه استفاده از خدمات عمومی

دریافت وام، تسهیلات و خرید وسایل نقلیه با بهره کم

شرایط آسانتر جهت اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و آمریکا

• مهاجرت به ترکیه از طریق تولد

کشور ترکیه قانون تابعیت مضاعف را دارد و فرد خارجی که در ترکیه و از پدر ترک و مادر خارجی متولد شود می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ کند و یک شهروند ترکیه ای محسوب شود.

اگر فرزندی در خاک ترکیه و از پدر یا مادری متولد شود که هیچکدام از انها اقامت و تابعیت ترکیه را ندارند فرزند در صورت تمایل می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ نماید .

تابعیت مضاعف که پیشتر در باب ان صحبت شد بدین معناست که در صورتی که شخصی همزمان 2 یا چند تابعیت داشته باشد و یا با حفظ تابعیت قدیم تابعیت جدید دیگری را کسب نماید تابعیت مضاعف نامیده می شود که کشور ترکیه بر خلاف بسیاری از کشورها تابعیت مضاعف را پذیرفته است. لذا در صورتیکه فرزندی در خاک کشور ترکیه متولد شود در صورتیکه والدین وی اقامت و تابعیت ترکیه را نداشته باشند فرزند می تواند علاوه بر اینکه تابعیت پدر و مادر خود را اخذ مینماید تابعیت ترکیه را نیز کسب کند

 

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان