×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

درباره رومانی

کشور رومانی از نظر جغرافیایی در بخش جنوب شرقی اروپا قرار دارد و پایتخت این کشور شهر بخارست است. کشور رومانی از سمت غرب با مجارستان همسایه است و از سمت شمال شرقی نیز با مولداوی مرز مشترک دارد. این کشور از سمت جنوب با بلغارستان هم مرز است. مساحت کشور رومانی به طور کلی 238391 کیلومتر مربع اعلام شده است. زبان کشور رومانی ، رومانیایی است و واحد پول این کشور لئو اعلام شده است. از نظر زمانی این کشور نیم ساعت از تهران عقب تر است. این کشور در روال های صادراتی با کشور ایتالیا به ارزش 17 درصد و با آلمان نیز در وضعیت 15 درصد صادرات قرار دارد. کشور رومانی با فرانسه و مجارستان و همینطور انگلیس نیز توانسته دسته بندی‌های خوبی داشته باشد و صادرات به این کشور نیز رشد بالایی داشته است. در کشور رومانی افراد شاغل بیش از 8496.00 هزار نفر اعلام شده است که در وضعیت متوسط قرار دارد اما هنوز به اندازه هزار نفر در این کشور بیکار هستند. اینطور که مشخص شده است اقتصاد کشور رومانی بر روی بیکاری نیز تأثیر گذاشته است. تولید ناخالص در کشور رومانی در حدود 0.01 درصد اقتصادی جهانی را شکل داده است و در این زمینه تغییرات زیادی نیز دیده می شود. رشد جمعیت ایرانی در کشور رومانی بیش از 7 درصد به نسبت 5 سال گذشته است در نظر داشته باشید که این کشور در زمینه کسب و کار نیز رشد خوبی داشته است و همینطور توانسته فضای هموارتری برای ثبت شرکت فراهم سازد. شرکت های ایرانی در کشور رومانی در زمینه خرده فروشی نیز به صورت درون کشوری رشد خوبی داشته اند و در جدیدترین آماری که به دست ما رسیده است این کشور توانسته فعالیت های خرید و فروش وسیع را به طور جدی پیش ببرد.

 کشور رومانی یکی از بهترین کشورهایی است که در زمینه گردشگری رشد خوبی داشته است این کشور هزینه فضاهای تفریحی را ارزان در نظر گرفته است و بر امکانات تفریحی موجود افزوده است به این ترتیب قدرت کشور رومانی در زمینه های مختلف به شکل دقیق و صحیحی دنبال می شود. در کشور رومانی رشد پزشکی نیز بیش از 25 درصد دیده شده است، تعداد بیمارستان های کشور رومانی افزایش یافته است، مراکز بهداشتی و درمانی کشور رومانی رشد بالایی را به خود اختصاص داده است. این کشور توانسته در زمینه خصوصی سازی نیز رشد بالایی داشته باشد. سرمایه گذارهای خارجی در رده های سنی جوان کشور رومانی را گزینه بسیار عالی برای ثبت شرکت در نظر گرفته اند و این کشور رتبه خوبی در جذب سرمایه گذار خارجی دارد

۸ حقیقت جالب در مورد کشور رومانی

آشنایی با حقایق جالب رومانی

بسیاری از ما وقتی نام کشور رومانی را می شنویم قبل از هرچیز به یادِ دراکولا و قلعه های افسانه ای و اسرارآمیزش می افتیم. با این حال، مردم رومانی دوست دارند شما به عنوان توریست با رومانیِ واقعی آشنا شوید و بدانید که تنها دلیل شهرت و جذابیت این کشور داستان دراکولا نیست! در این مطلب قصد داریم در مورد حقایق جالب رومانی صحبت کنیم و دانستنی های جالب در مورد این کشور اروپایی را با شما در میان بگذاریم. این حقایق از اطلاعات تاریخی و جغرافیایی تا اطلاعات جالب در مورد دیدنی های این کشور متغیر هستند. در ادامه با بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی همراه باشید.

ترانسیلوانیا رومانی

۱- دلتای دانوب، بِکرترین دلتای اروپا

دلتای دانوب

دلتا در جغرافی به زمین مثلثی شکلی گفته می شود که در دهانه رود یا دریا شکل می گیرد و از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است. دلتای دانوب در شرق این کشور قرار دارد و با چهار ساعت رانندگی از بخارست، پایتخت رومانی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. یکی از حقایق جالب در مورد رومانی این است که این دلتا دومین دلتای بزرگ اروپا و بهترین و سالم ترین دلتا در کل قاره اروپا به حساب می آید. در این منطقه جغرافیایی بیش از ۳۰ گونه پرنده و ۱۶۰ گونه ماهی وجود دارد و از این نظر بهشتی برای پرنده نگری و عاشقان طبیهت و حیات وحش محسوب می شود. نکته جالب این که منطق دلتای دانوب یکی از بهترین مکان ها در اروپا است که هنوز اسب های وحشی در آن جا زندگی می کنند. اگر در سفر به رومانی به دلتای دانوب سفر کردید می توانید از فرصت استفاده کنید و بهترین و خوشمزه ترین غذاهای دریایی و ماهی های تازه کشور را هم امتحان کنید.

۲- دومین یخچال زیرزمینی بزرگِ اروپا

یکی از حقایق جالب در مورد رومانی وجودِ دومین یخچال بزرگ زیرزمینی در اروپاست که در این کشور و در کوهستان های چشم نواز آپوسنی قرار دارد. غار Scărișoara در ارتفاع ۱۱۶۵ متری کوهستان های آپوسنی قرار گرفته و محل قرارگیری یکی از بزرگ ترین یخچال های طبیعی اروپا هستند. این پدیده طبیعی شگفت انگیز بیش از ۳۰۰۰ سال عمر دارند و با حجم ۷۵۰۰۰ متر مکعب یخ، دومین یخچال بزرگ زیرزمینی در اروپا به حساب می آیند. بهترین زمان برای بازدید از این یخچال طبیعی تابستان است که شما را به یکباره از گرما و هوای داغ تابستان به درون غاری خنک و سرد می برد و غافلگیرتان می کند.

آدرس: Glacier Cave Scarisoara, Peştera Gheţarul de la Scărişoara

۳- آتشفشان های فعال زیادی در رومانی وجود دارند!

البته، قبل از هرچیز باید بگوییم که ارتفاع این آتشفشان ها تنها حدود ۶ متر هستند و فوران آتش و گدازه ندارند. اما این گِل فِشان ها بسیار فتوژنیک هستند و تصاویر فوق العاده ای می توانید در آن جا ثبت کنید. پیشنهاد می کنیم هنگام غروب آفتاب به تماشای این گل فشان ها بروید. زیرا در این زمان سطح گلی، آب و حباب های گل نور خورشید را منعکس می کنند و تصویری به غایت زیبا و نفس گیر به وجود می آورند.

۶۰ هکتار منطقه حفاظت شده گیاهشناسی و زمین شناسی از اهمیت و جایگاه منحصر به فردی در اروپا برخوردار هستند و به دو بخش تقسیم می شوند: Pâclele Mari  و Pâclele Mici. برای این که از این گل فشان های جذاب دیدن کنید باید به شهرستان بوزائو بروید. این دهانه های آتشفشانی در ۲۲ کیلومتری شهر بوزائو و ۱۲۲ کیلومتری بخارست، پایتخت رومانی قرار گرفته است.

آدرس: Vulcanii Noroioși Pâclele Mari

۴- در معدن نمک سالینا توردا یک پارک تفریحی-موضوعی قرار دارد!

معدن نمک سالینا توردا در قرن ۱۷ بسیار فعال بوده است، اما امروزه دیگر تعطیل شده و بیشتر جنبه تفریحی و گردشگری دارد. در این معدن قدیمی که ۱۲۰ متر زیر زمین قرار گرفته یک پارک موضوعی تفریحی جذاب ساخته شده است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در این پارک موضوعی سرگرمی های مفرحی مثل سالن بولینگ، چرخ و فلک و یک آمفی تئاتر قرار دارد که در طول سال میزبان کنسرت ها و برنامه های متعددی است. در بخشی از این معدن امکان قایقرانی پدالی و پارویی هم برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

اما می دانید مهم ترین فایده بازدید از این معدن نمک چیست؟ با سپری کردن چند ساعت در یک معدن نمک می توانید با استنشاق نمک های معدنی، ریه ها و شش هایتان را تقویت کنید، انرژی های منفی را از خود دور کنید و از مزایای سلامتی و تندرستی این فضا بهره مند شوید.

آدرس: Strada Salinelor 54, Turda, Romania

۵- رنگارنگ ترین گورستان جهان در رومانی قرار گرفته است!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد رومانی وجودِ رنگارنگ ترین و شادترین گورستان دنیا در این کشور است. گورستان مری در Săpânța، استان ماراماروس قرار گرفته و رنگارنگ ترین قبرستان دنیا به حساب می آید. داستان شکل گیری این گورستان از ذوق و خلاقیت یک هنرمند محلی شروع شد: یک روز هنرمندی به نام یوآن پاتراس سعی کرد صلیبی چوبی و رنگارنگ بسازد که روی آن با نقاشی ها و اشعار مختلفی راجع به زندگی فرد متوفی بسازد.

شاید بازدید از یک گورستان، جاذبه گردشگری عجیبی به نظر برسد. اما گورستان مری با تمام گورستان های دنیا تفاوت دارد! اما پیشنهاد می کنیم حتما در سفر به رومانی از این گورستان خاص و منحصر به فرد هم دیدن کنید و در حین قدم زدن با دقت روی صلیب های رنگی را تماشا کنید. رنگ های استفاده شده روی صلیب ها هر کدام نماد و سمبل یک مفهوم هستند: سبز به معنای زندگی، زرد نماینده باروری، قرمز به معنای عشق و محبت و سیاه نماینده و سمبل مرگ است.

آدرس: Săpânța 437305, Romania

۶- طولانی ترین پل اروپا روزگاری در رومانی قرار داشت!

پل Anghel Saligny  زمانی که در سال ۱۸۹۵ ساخته شد بلندترین و طولانی ترین پل در اروپا و دومین پل بلند در سرتاسر جهان به حساب می آمد. این پل ریلی که بر فراز رودخانه دانوب کشیده شده است یک اثر و بنای ملی به حساب می آید و با دو مجسمه سرباز برنزی آراسته شده است. جالب است بدانید که در روز افتتاحیه این پل، معمار سازنده برای آن که مستحکم بودن پل را نشان بدهد همراه با تیم مهندس ها داخل یک قایق زیر پل ایستادند و بعد ۱۵ لوکوموتیو با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت از روی پل و بالای سر این افراد عبور کردند. این پل اگرچه امروزه دیگر بلندترین پل اروپا نیست، اما هنوز هم یکی از جاذبه های گردشگری رومانی محسوب می شود.

۷- نسخه دوم طاق نصرتِ پاریس در بخارست قرار دارد!

طاق نصرت پاریس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید و به سمبل و نماد این شهر تبدیل شده است. یکی از حقایق جالب در مورد رومانی این است که نسخه دومی از این بنا در شهر بخارست رومانی قرار گرفته است. طاق نصرت بخارست در سال ۱۹۳۶ و به مناسبت حضور رومانی در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این بنا با ۲۷ متر ارتفاع درست شبیه به طاق نصرت پاریس که در انتهای خیابان شانزه لیزه قرار دارد ساخته شده است. طاق نصرت بخارست با سنگ های مرمر پوشیده شده است و نقاشی ها و حکاکی های بسیار زیبایی توسط بهترین هنرمندان روی آن نقش بسته است.

۸- ۷ میراث جهانی یونسکو در رومانی قرار گرفته اند!

کشور رومانی از نظر تاریخی هم ارزش بالایی دارد و در واقع، ۷ مورد از بناها و جاذبه های تاریخی این کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. روستاهایی که در ترانسیلوانیا قرار دارند و با استحکامات نظامی احاطه شده اند؛ بخش قدیمی و تاریخی شهر سیگیشوآرا؛ ویرانه های  Sarmizegetusa Regia، پایتخت سابق داسیه در کوهستان های اورشتیه؛ صومعه هورزو؛ کلیساهای چوبی مارامورس؛ کلیساهای نقاشی شده مولداوی و صد البته منطقه دلتای دانوب! به این ترتیب با سفر به کشور رومانی می توانید از ۷ میراث جهانی یونسکو که از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردارند دیدن کنید.

آب و هوای رومانی

آب و هوای رومانی معتدل اروپایی و پایتخت آن شهر بخارست است؛ از شهرهای مهم آن براشو، تیمیشوارا،پیتشت، بایاماره، کلوژ، کستانزا و تیرگومورش می باشد.

جمعیت

جمعیت این کشور به بیش از بیست و دو میلیون نفر می رسد به طوریکه پرجمعیت ترین کشور بالکان به شمار می آید.

زبان رسمی

زبان رسمی این کشور ،رومانیایی و دارای ریشه لاتین می باشد. 85 درصد مردم این کشور مسیحی ارتدکس بوده و مسلمانان در رومانی تقریبا هفتاد هزار نفر می باشند.

تاریخ و مردم شناسی رومانی

رومانی پرجمعيت ترينكشور بالكان و مركز اروپا است.مردم روماني سفيد پوست مي باشند. 1/88% جمعيت رومانيرا رومنها ( تقريبا78% ارتدكس ) تشكيل مي‌دهند و مهمترين اقليتهاي قومي اين كشوررا مجاري تبارهاي كاتوليك با 9/7% جمعيت، كوليهاي ارتدكس 1/1 ، آلماني‌ها كاتوليك 6/1،اكرايني(3%)،روس 02%)، صرب(1%)، اسلواك (1%)، بلغاري (1%)، ساير مليتها(1%) ساير هستند. اقليتهاي ترك و تاتار در روماني با جمعيت 70 هزار نفري مسلمانند و غالبا در مناطقي نزديك به درياي سياه ساكنند و داراي دو نماينده در پارلمان مي باشند.درباره رومانی

هزینه وسایل نقلیه عمومی

در رومانی وضعیت وسایل نقلیه عمومی خوب است و شما میتوانید برای رفت و آمد از آن استفاده نمایید. وسایل نقلیه عمومی شامل اتوبوس ٬ قطار شهری و تاکسی میباشد. درصورتیکه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید بایستی بلیط تهیه کنیدکه اینکار توسط اشخاص و دستگاههای صدور بلیط درمکان ایستگاه های اتوبوس یا قطار انجام میشود. معمولاً بلیط های صادر شده دارای مدت زمان اعتبار نمیباشد . بطورمتوسط هزینه بلیط اتوبوس و قطارشهری بین 50 سنت است بسته به مسیری که میخواهید بروید. اما چنانچه میخواهید از ماشین شخصی خود استفاده نمایید بایستی توجه داشته باشیدکه مخارج ماشین شامل بنزین ٬ هزینه سرویس ماشین ٬ هزینه بیمه و هزینه رجیسترکردن میباشدکه هرسال بایستی این هزینه را پرداخت نمایید. بطور متوسط یک ماشین برای شما بین 100 تا 150 یورو درماه هزینه دارد. هزینه آب / برق / گاز / تلفن:

در رومانی بایستی هزینه برق ٬ گاز و تلفن را پرداخت نمایید. البته هزینه آن بسیار پایین است.

معمولاًهزینه ها هرماه یکبار بصورت قبض برای شما ارسال میگردد. برخی از خانه های دارای گاز نیستند و تمامی وسایل با برق کارمیکند. بطور متوسط شما در ماه 15 تا 30 یورو هزینه برق دارید و به همین میزان نیز مصرف گاز. سیستم تلفن دارای هزینه اجاره ماهیانه 7 یورو است البته اینها هزینه های کلی هستند و شما هزینه های دیگری مانند پوشاک ٬ بهداشت و درمان و تفریح و سرگرمی خواهید داشت.

حمل و نقل عمومی رایگان برای خوانندگان کتاب در رومانی

شهردار یکی از شهرهای رومانی به نام Emil Bocبرای تشویق مردم به مطالعه بیشتر و استفاده از وقت خود زمانی که در اتوبوس به سر می برند طرح جالب را در شهر ارائه کرده است و آن اینکه کسانی که در وسایل حمل و نقل عمومی مشغول مطالعه هستند نیازی به پرداخت پول ندارند و حمل و نقل عمومی برای آنها رایگان است. یک سال طول کشید تا این طرح به واقعیت پیوست. در مدت ۴ ام تا ۷ ام ژوئن ۲۰۱۵ مسافرانی که با کتاب سوار اتوبوس می شدند از این طرح استفاده می کردند. همچنین برای تشویق بیشتر به خواندن کتاب هرکسی که عکس پروفایل فیس بوک آنها عکسی همراه با کتاب باشد در همه مکان ها اعم از کتاب فروشی، سالن مو و حتی دندان پزشکی ها تخفیف دریافت می کنند. اقدام دیگری که در این زمینه انجام شد این بود که در روز ۲۳ آوریل که مصادف با روز کتاب خوانی است هرکس که با خود کتاب به همراه داشته باشد می تواند به طور رایگان از باغ گیاه شناسی محلی بازدید نماید.

صرفه جویی در وقت و هزینه با خواندن کتاب در وسایل نقلیه عمومی.

حمل و نقل در رومانی

بخارست طولانی‌ترین سیستم حمل و نقل عمومی را در رومانی و حتی اروپا دارد. این سیستم حمل و نقل از مترو و اتوبوس تشکیل شده که در اکثر نقاط شهر ایستگاه دارند. مترو از ساعت 5 صبح تا 23.30 باز است و در حقیقت بهترین وسیله برای کشف بخارست است. متروی بخارست 4 خط و 45 ایستگاه دارد و ایستگاههای آن با حرف M آبی رنگی مشخص شده است. بلیت متروي بخارست دو دسته است؛ دو سفره و یک سفره که به نسبت نیازتان می‌توان از آنها استفاده کرد.

در این شهر تمام سیستم‌های حمل و نقل عمومی به طور یکپارچه عمل مي‌کنند بنابراین بلیت مترو در اتوبوس و تراموا هم قابل استفاده است.

شهر تیمی شووارا (رومانی)

این شهر، دومین شهر بزرگ و مهمترین مرکز اقتصادی و فرهنگی غرب رومانی است. نواحی بسیار چشم نواز توریستی دارد و چون سالهای بسیاری را تحت سلطه امپراطوری اتریش گذرانده به وین کوچک معروف شده است. بیشتر ساختمان های تیمیشوارا در زمان امپراطوری قیصر ساخته شده اند و معماری وین قدیم را به خاطر می آورند.

به خاطر آب و هوای معتدل، مناطق سر سبز فراوان و میدان های عمومی بسیاری وجود دارد. پارک گل های سرخ، باغ گیاه شناسی، ساحل رودخانه بکا و کافه هایی که در هر گوشه از شهر به چشم می خورند، کلیسا های متعدد، میدان باروک و دیگر مناطق دیدینی و میادین عمومی مرکز شهر برای توریست ها بسیار جذاب هستند.درباره رومانی

جاذبه گردشگری رومانی ، آرامگاه رنگی

با این که اغلب قبرستان های دنیا رنگ و بوی غم دارند، در شهر کوچک ساپانتا واقع در رومانی رنگ های شاد حرف اول را می زند.

حدود هشتصد سنگ قبر رنگی در قبرستان ساپانتا که «قبرستان شاد» نیز خوانده می شود، وجود دارد. این سنگ قبرها به جای اطلاعات خشک و صریح، دارای نقاشی های رنگارنگ و نوشته جات ادبی مربوط به گذشته شخص متوفی است.

گفتنی است این سنگ ها اولین بار در سال 1935 توسط نجاری رومانیایی به نام «ایئون استان پاتراس» ساخته شدند. وی صلیب های سنگ قبر را با حکاکی بر روی چوب بلوط و ایجاد طرح های شاد و رنگارنگ به وجود آورد. بعد از مرگش این سنت جالب ادامه یافته و اکنون کشاورز و شاعر خوش ذوقی به اسم «دومیترو پاپ» مسئولیت طراحی و ساخت سنگ قبرها را به عهده گرفته است.

این مکان امروز به عنوان جاذبه گردشگری کشور رومانی معرفی می شود و افراد برای ورود به آن باید تقریبا یک دلار بپردازند. نکته جالب این که رومانیایی ها در برخورد با متوفیان به این سبک در جهان تنها نیستند؛ سنگ قبرهای آرامگاه «مایان» در کشور گواتمالا نیز با نقوش رنگارنگ مزین شده اند. همچنین در برخی کشورهای قاره آمریکا هر ساله مناسبتی به نام «روز مردگان» با اجرای موسیقی های شاد و پوشیدن لباس های رنگارنگ برگزار می شود.

جاذبه های رومانی

اولین چیزی که در نگاه اول نظر شما را در رومانی جلب خواهد کرد خانه های با سقف شیب دار به سبک شمال ایران و همچنین پرچم های فراوان رومانی و اتحادیه اروپا در سرتاسر شهرها و روستاهاست به طوری که خیال خواهید کرد وارد جشنواره و یا یک روز ملی رومانی شده اید.

تمامی شهرهای رومانی جاذبه های توریستی و تاریخی دارند و نمیتوان گفت کدام شهر از کدام بهتر است. مردمی خونگرم و مهمان نواز که آنها را از سایر اروپایی های خشک جدا میکند.

طاق پیروزی

طاق پیروزی با نام کمان پیروزی نیز شناخته می شود. این محل در شمال بخارست قرار دارد که برای دیدار از آن باید به خیابان مشهوری به نامKiseleffبروید. این مکان به پاس استقلال بخارست ساخته شده است. این طاق شامل چند طاق است که بعد از جنگ های جهانی ساخته شده اند و از نظر فرهنگی و قدمت تاریخی برای اهالی بخارست و رومانی بسیار اهمیت دارد.این طاق شبیه به طاق پیروزی پاریس نیز است.

مرکز ادبی رومانی

این محل که حدود ۱۲۰ سال عمر دارد ، یکی از مهم ترین محل ها و مراکزی است که از نظر معماری در بخارست اهمیت دارد. در این محل می توانید برنامه ی بزرگترین سخنرانان و برنامه های هنری و فرهنگی و کنسرت ها را مشاهده کنید. در این محل همیشه شاه و ملکه نیز برای برگزاری مراسمات حضور پیدا می کنند. مرکز ادبی مهم ترین مرکز معماری رومانی است که به صورت میراث ملی ثبت شده است.درباره رومانی

هتل یخی رومانی

رومانی کشوری است که در آن همه چیز امکان پذیر است. در قلب Carpathians در مرتفع ترین نقطه، اولین هتل یخی در جنوب شرقی اروپا را می بینیم.

در این هتل یخی علاوه بر امکانات رفاهی برای یک استراحت متفاوت وعالی، شما می توانید از مناظر کوهستان پوشیده از برف هم لذت ببرید.

در نزدیکی این هتل علاوه بر رستوران و کافی شاپ، یک کلیسای یخی نیز قرار دارد.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان