×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

 درباره لیختن اشتاین

لیختن‌اشتاین (به آلمانی: Liechtenstein) با نام رسمی شاهزاده‌نشین لیختن‌اشتاین (به آلمانی: Fürstentum Liechtenstein) سومین کشور کوچک در اروپا است.پایتخت آن شهر فادوتس است. زبان رسمی لیختن‌اشتاین آلمانی، مساحت آن ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۷ هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس با جزء (راپن) نام دارد.لیختن‌اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق صنعتی) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده‌های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می‌دهند. لیختن‌اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در آن ۱۰۰٪ است.این کشور در مرکز اروپا قرار دارد و از شرق و شمال توسط اتریش و از غرب و جنوب توسط سوئیس احاطه شده‌است.

کوه‌های آلپ در شرق این شاهزاده‌نشین قرار دارد. غرب کشور متشکل از جلگهٔ سیلابی رود راین است. رودهای مهم آن راین و سامینا و بلندترین نقطه آن گروز پیتز است که ۲۵۹۹ متر ارتفاع داردو این کشور آب و هوای آلپی معتدل دارد البته دارای زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستانهایی خنک است.پایتخت لیختن‌اشتاین فادوتس است اما بزرگ‌ترین شهر این کشور، شان با ۵ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.حکومت این کشور پادشاهی مشروطه و حاکم آن یک شاهزاده است. ۲۵ عضو لندستگ (پارلمان) تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. لندستگ ۵ نفر از جمله نخست‌وزیر را به عنوان کمیتهٔ ملی (کابینه) انتخاب می‌کند. نخست‌وزیر رسماً از سوی شاهزاده گمارده می‌شود. احزاب مهم سیاسی لیختن‌اشتاین عبارتند از اتحاد میهنی، حزب شهروند مترقی و حزب لیست آزاد (سبز).

تاریخ

این کشور در سال ۱۸۶۸ اعلان بیطرفی کرد. لیختن‌اشتاین که به واسطهٔ خاک اتریش از آلمان جداست، تنها شاهزاده‌نشین آلمانی بود که در ۱۸۷۱ به امپراتوری آلمان نپیوست. از سال ۱۹۱۹ سوئیس مسئولیت سیاست خارجی لیختن اشتاین را بر عهده گرفت و از ۱۹۲۴ این کشور از اتحاد گمرکی و پولی با سوئیس برخوردار بوده‌است، با این حال از ۱۹۸۹ نقش فعالتری در عرصهٔ بین‌المللی به خود گرفته‌است،شاهزاده هانس آدام سوم پس از مرگ پدرش فرانتز جوزف دوم در سال ۱۹۸۹ جایگزین او شد. ماریو فریک از اتحادیهٔ میهن پرستان در سال ۱۹۹۳ ریاست دولت را بر عهده گرفت، در سال ۲۰۰۱ نیز اوتمار هاسلر جای او را در سمت نخست‌وزیری گرفت.

سیاست

لیختن‌اشتاین کشوری‌ست پادشاهی با پارلمان ۲۵ نفره و دولتی ۵ نفره. لیختن‌اشتاین و سوئیس تنها کشورهایی در اروپا هستند که دمکراسی مستقیم دارند.از سال ۱۹۸۴ در این کشور زنان نیز حق رأی دارند.

مردم

آلمانی زبان رسمی لیختن‌اشتاین می‌باشد. دوسوم مردم این کشور لیختن‌اشتاینی‌اند. دیگران مهاجرانی‌اند که بیشترشان از سوئیس، اتریش و آلمان آمده‌اند.

65 ٪ از مردم این کشور را لیختن اشتاینی، ۱۰ ٪ را سوییسی، ۵ ٪ را اتریشی و ۳ ٪ را آلمانی تشکیل می‌دهد، همچنین دین ۷۸ ٪ از لیختن اشتاینی‌ها، کاتولیک و ۸ ٪ پروتستان می‌باشد.

تقسیمات کشوری لیختنشتاین

کشور لیختن‌اشتاین به ۱۱ شهرستان تقسیم شده‌است که بیشتر آن‌ها تنها از یک شهر تشکیل شده‌است. ۵ شهرستان لیختن اشتاین در شمال کشور قرار گرفته‌اند ناحیه انتخاباتی اونترلاند را تشکیل می‌دهند و ۶ شهرستان باقی‌مانده بخش انتخاباتی اوبرلاند را.

بخش انتخاباتی اونترلاند:

روگل

شلنبرگ

گامپرین

اشن

ماورن

بخش انتخاباتی اوبرلاند:

شان

پلانکن

فادوتس

تریزنبرگ

تریزن

بالزرس

هر سال 72 مجوز اقامت مهاجرت به لیختن اشتاین برای شهروندان ناحیه اقتصادی اروپا صادر می‌شود که از این تعداد 56 مجوز برای کسانی است که در لیختن اشتاین مشغول به کارند و 16 مجوز برای کسانی که در لیختن اشتاین مشغول به کار نیستند، می باشد. نیمی از این مجوز ها به برندگان قرعه کشی (لاتاری) و نیم دیگر توسط دولت لیختن اشتاین اعطا می شود.

شرایط مهاجرت به لیختن اشتاین

این گزینه ها عمدتا برای انتقال کوتاه مدت به لیختن اشتاین بر اساس مشارکت در داخل کشور است.

پیوند خانواده

راه اندازی کسب و کار / سرمایه گذاری

آموزش / تحصیلات استخدامی

اتباع خارجی که مایل به زندگی در لیختن اشتاین هستند، نیاز به اقامت دائم دارند. در مجموع 89 قانون مجوز اقامت توسط دولت هر ساله به شهروندان کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا و شهروندان سوئیس اعطا می شود. در موارد خاص، اجازه اقامت می تواند به شهروندان کشورهای دیگر اعطا شود.زمانی که صحبت از زندگی در کشور است، لیختن اشتاین یک سیاست محدود را اجرا می کند. مهاجران خارجی که در لیختن اشتاین مشغول به کار هستند، به طور کلی مجاز به زندگی شاهانه نیستند، حتی اگر آنها توسط یک شرکت لیختن اشتاین استخدام شوند. دو نوع مجوز اقامت وجود دارد که می تواند اعطا شود. یک مجوز اجازه می دهد که اقامت برای اهداف کاری باشد. مجوز دیگری اجازه اقامت را بدون مجوز برای داشتن کار در لیختن اشتاین را فراهم می کند.

72 مجوز اقامت برای شهروندان منطقه اقتصادی اروپا به هر ساله اعطا شده است: 56 مجوز به افرادی که در لیختن اشتاین کار می کنند و 16 مجوز به افرادی که در لیختن اشتاین کار نمی کنند. نیمی از مجوزها با استفاده از یک قرعه کشی اعطا می شود و نیمه دیگر به طور مستقیم توسط دولت اعطا می شود.

قرعه کشی ها هر بهار و پاییز برگزار می شود. محدودیت های شدیدتر برای شهروندان سوئیس اعمال می شود. تنها 17 مجوز اقامت در هر سال به شهروندان سوئیس اعطا می شود: دوازده مجوز به افرادی که در لیختن اشتاین کار می کنند و پنج مجوز به افرادی که در لیختن اشتاین کار نمی کنند. همه این مجوزها توسط دولت اعطا می شود. شهروندان کشورهای دیگر برای دریافت اجازه اقامت (نه منطقه اقتصادی اروپا و نه سوئیس) باید مدیران، متخصصان یا کارکنان واجد شرایط با کارآموزی کامل یا با چند سال سابقه کاری باشند.

اقامت دائم و استقرار

اجازه اقامت به دارنده اقامت، حق ماندن در لیختن اشتاین را تا 5 سال می دهد. پس از پایان دوره، دارنده مجوز و اعضای خانواده خود می توانند برای یک اجازه اقامت دائم یا یک مجوز اقامت درخواست دهند، برای اینکه از ذهن شما رفع ابهام شود، بهتر است تفاوت اقامت و تابعیت را در همین وبسایت مطالعه بفرمائید.

مهاجرت به لیختن اشتاین از طریق کار

لیختن اشتاین شغل بیشتری نسبت به ساکنان دارد. هر روز بیش از نیمی از نیروی کار از خارج از کشور به لیختن اشتاین رفت و آمد می کنند. مشاغل رویایی در صنعت، خدمات مالی و تولید، کارگران با استعداد را جذب می کنند. شرکت ها در لیختن اشتاین به این کارگران شغل جالب را با چشم انداز های قوی برای آینده ارائه می دهند.

پس از پیدا کردن شغل در لیختن اشتاین، سوال بعدی این است که برای هر مجوزی که ممکن است مورد نیاز باشد، چگونه باید درخواست کرد. با توجه به ملیت شخص، مقررات مختلفی وجود دارد. با این وجود، بوروکراسی برای کارمندان و کارفرمایان به حداقل می رسد.

شهروندان کشورهای جهان سوم قبل از شروع کار در لیختن اشتاین نیاز به اجازه اقامت در خارج از مرز را دارند. این مجوز برای یک سال صادر می شود و تنها با شرایط خاصی توسط اداره مهاجرت و گذرنامه تصویب می شود. یکی از این شرایط برای پیدا کردن یک کارگر که نیازی به اجازه اقامت در خارج از مرز وجود ندارد، غیرقابل انکار بود. درخواست باید حداقل 14 روز قبل از روز اول کاری به اداره مهاجرت و گذرنامه ارسال شود. متقاضیان فقط می توانند در لیختن اشتاین کار خود را شروع کنند تا زمانی که اجازه اقامت در خارج از مرز دریافت کرده باشند. شهروندان کشورهای دیگر که در لیختن اشتاین کار می کنند نیز در لیختن اشتاین مالیات خواهند داد.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان