×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

تحصیل در روسیه

در چند سال اخیر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشتند کشور روسیه را به عنوان تحصیل همانند الان انتخاب نمی کردند و گزینه های تحصیلشان کشور هایی دیگر بود اما این کشور بزرگ در چند سال اخیر توانسته است از راه های گوناگونی توجه افراد را برای تحصیل در کشور روسیه جلب کند. کشور روسیه با ارائه ی بورسیه های تحصیلی فراوان به متقاضیان خارجی و همچنین فراهم آوردن سیستم تحصیلی بسیار عالی و کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیلی عالی در موسسات عالی کشور توانسته است در طی چند سال گذشته متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. در واقع کشور روسیه جزء برترین کشور های جهان در ارائه ی خدمات تحصیلی است. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد زیادی با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.

این مقاله قصد دارد شما را با شرایط تحصیل در روسیه آشنا کرده تا با اطلاعاتی دقیق این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید.

روسیه

کشور روسیه در همسایگی کشور های فنلاند، بلاروس، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، گرجستان و چین و مغولستان است. پایتخت کشور روسیه شهر مسکو و زبان  این کشور روسی می باشد. شهر مسکو که از شهر های بزرگ این کشور  است در بخش مرکزی اروپا واقع است که قدمتی تاریخی دارد و حدودا در سال ۱۱۴۷ به وجود آمده است. این شهر از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی این کشور است که بالغ بر ۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی دارد. علاوه بر شهر مسکو شهر سنت پترزبورگ از دیگر شهرهای مسکو است. کشور مسکو دارای ۴۹ ایالت و یا استان و ۲۱ جمهوری می باشد. کشور ۱۴۸ میلیون نفری روسیه دارای ملیت هایی زیادی در میان مردمان خود است که همگی پیرو مذهب و کلیسای ارتودوکس هستند.

تحصیل در روسیه

طول دوره ی لیسانس در روسیه ۴ سال است. زبان تدریس در دانشگاههای روسیه در مقطع لیسانس زبان روسی است. بنابراین داشتن مدرک زبان روسی از الزامات اقدام برای مقطع لیسانس در روسیه است.  طول دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاههای روسیه ۲ سال است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقاطع تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) را در دانشگاههای این کشور انتخاب می کنند چرا که در این صورت شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه های تحصیلی دانشگاههای این کشور را داشته و از مزایای آن بهره مند می شوند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه همانند بسیاری کشور های دیگر بسیار مورد توجه بوده و شرایط ویژه ای برای تحصیل در این مقطع در دانشگاههای روسیه وجود دارد. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در هر کشوری به دو صورت پرداخت شهریه و استفاده از بورسیه های تحصیلی است. تحصیل به صورت شهریه ای که تقریبا مشخص است و با ارائه ی مدارک لازم دست می دهد و اما استفاده از بورسیه های تحصیلی که به خاطر تسهیلات ویژه از جمله پرداخت حقوقی به مبلغ ۲ هزار دلار به دانشجویان، رقابت سنگینی را بین متقاضیان تحصیل در این مقطع ایجاد کرده است. هزینه  آموزش زبان روسی در سال اول بین 2000 تا 4000 دلار میباشد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه های جاری برای گذران زندگی در این کشور به طور کلی شامل هزینه های : خوراک، پوشاک، مسکن، ورزش، اینترنت، حمل و نقل و … می شود :

هزینه ی خورد و خوراک در روسیه : صرف یک وعده غذا در رستوران ها ۱۲ تا ۳۵ دلار

قیمت یک لیتر شیر: ۰.۸۳۰ دلار

یک کیلو برنج : ۰.۹۵ دلار

هزینه یک عدد نان : ۰.۴۷ دلار

هزینه یک شانه تخم مرغ : ۱.۱۲ دلار

هزینه یک کیلو گوشت سینه: ۳.۷۰ دلار

یک کیلو پنیر محلی: ۶.۴۰ دلار

یک کیلو گوجه : ۱.۹۶ دلار

یک کیلو پرتقال : ۱.۲۸دلار

یک کیلو سیب زمینی : ۰.۵۴دلار

یک کیلو پیاز ۰٫۵۷ دلار

یک کیلو سیب ۱٫۳۱ دلار

در مورد هزینه ی پوشاک باید بگوییم که به طور کلی هزینه ی لباس در روسیه از سایر مناطق اروپا بالاتر است.

شهریه دانشگاهای روسیه

در رابطه با هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور برای ورود به هر دانشگاه مبلغی تحت عنوان شهریه ی دانشگاه های روسیه در نظر گرفته شده است که به نسبت شهر انتخابی و اعتبار دانشگاه این مبلغ متغیر می باشد. به طور متوسط هزینه و شهریه ی دانشگاه های روسیه که در شهر های مسکو و سن پترزبورگ مستقر هستند به نسبت دانشگاه های سایر شهرها بالاتر است.

 اما در یک بیان کلی درباره ی تمام مراکز دانشگاهی مستقر در این کشور، باید گفت که متوسط شهریه ی دانشگاه های روسیه برای افراد خواهان ادامه تحصیل در گروه های علوم پزشکی مبلغی معادل 5تا 10  هزار دلار و برای دانشجویان مشغول به تحصیل در سایر رشته های غیر پزشکی مبلغی معادل 3تا 5 هزار دلار در نظر گرفته شده است.

دانشگاههای روسیه

دانشگاه دولتی موسکو : یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاههای روسیه است که پزشکان و سیاستمداران زیادی از آن فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه در زمینه ی علوم طبیعی و دانش های فضای فیزیک، دارای رتبه ی بسیار برتری در سطح جهان می باشد. دانشجویان در خارج از محیط دانشگاه، کارهای پژوهشی خود را انجام می دهند؛ که این یکی از خواص آموزشی منحصر به فرد دانشگاه موسکو می باشد.

دانشگاه دولتی نوویسبیرسک : این دانشگاه با قدمتی کمتر از صد سال، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در رده بندی جهانی است که تعداد کم دانشجویان مشغول به تحصیل در آن، برای عامه ی مردم جلب توجه می کند. جمعیت کل دانشجویان این دانشگاه، قریب به ۶۰۰۰ نفر می باشد.

دانشگاه دولتی TOMSK : این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های روسیه با قدمتی بالا می باشد که ۲۳۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند و در زمینه ی رشته های فیزیک، فضانوردی و آموزش زبان های مدرن، حائز رتبه ی بالای سیصد در دنیا شده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه ی یازدهم را آروده است.

از دیگر مراکز آموزش عالی این کشور که علاوه بر برترین بودن در دنیا، در شمار بهترین دانشگاههای روسیه هم قرار می گیرند، می توان به دانشکده ی روابط بین الملل مسکو، دانشگاه فنی مهندسی دولتی BAUMAN ، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhl ، دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، دانشگاه پژوهش های ملی، دانشگاه ملی پلی تکنیک و پژوهشی tomsk اشاره کرد.

ویزای تحصیلی روسیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه:

۱٫ ارائه ی پاسپورت بین المللی به همراه یک نسخه کپی از آن.

۲٫ فرد باید دارای یک دعوت نامه ی رسمی جهت ورود به کشور روسیه باشد. لازم به ذکر است که این دعوت نامه کپی نبوده و اصل باشد.

۳٫ عکس از فرد متقاضی در ابعاد ۴٫۵ در ۳٫۵

۴٫ فرد باید قبل از اخذ ویزا ازمایش اچ آی وی داده و گواهی مبنی بر سالم بودن خود را ارائه دهد..

۵٫ اگر سن فرد کم تر ۱۸ سال باشد باید جهت اخذ رضایت پدر و مادر به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی رضایت پدر و مادر را اخذ کند.

۶٫ فرد متقاضی باید دارای یک گذرنامه ی مهر و امضا شده باشد و حداقل دو صفحه از آن خالی باشد.

۷٫ یکی دیگر از مدارکی که در اخذ ویزای تحصیلی روسیه بسیار مهم می باشد دارا بودن مدرک دیپلم ( برای مقطع لیسانس) و سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز است.

۸٫ فرد متقاضی باید یک شاهد داشته باشد که گواهی دهد فرد دارای توان مالی جهت تحصیل در کشور روسیه است.

علاوه بر مدارک گفته شده در آخر شما می بایست هدف خود را جهت ترک کشور و اخذ ویزای تحصیلی روسیه را طی یک انگیزه نامه همراه با سایر مدارک مورد نیاز ارائه دهید. در صورتی که تمامی مدارک را دارا باشید به راحتی می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه اقدام کرده و آن را کسب کنید.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ( لیسانس (

افراد در سنین مختلف می توانند در این کشور تحصیل نمایند. عده ای همراه با خانواده به کشور روسیه مهاجرت می کنند. این دسته از افراد می توانند با اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه فرزندانشان را در مدارس عالی روسیه به طور رایگان ثبت نام کنند. البته بیشتر متقاضیان تحصیل در روسیه در مقاطع دانشگاهی هستند بنابراین این متن حول شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاهی است.

هزینه ی تحصیل در روسیه

تحصیل در کشور روسیه دارای هزینه ی بسیار کمی نسبت به سایر کشور های دیگر است و افرادی که بخواهند تحصیلات تکمیلی خود را در کشور روسیه بگذرانند می بایست مدارکی را ارائه دهند. شرایط تحصیل در روسیه به گونه ای است که افراد در مقطع کارشناسی در کشور روسیه می بایست 4 سال تحصیل نمایند. همچنین شرایط تحصیل در روسیه طوری ایجاب می کند که فرد می بایست مدرک زبان خود را به منظور سهولت کار اخذ نماید. به این دلیل زبان تدریس در مقطع دانشگاهی در کشور روسیه به زبان روسی یا انگلیسی و برای برخی رشته ها بعضا فرانسوی نیز می باشد. شهریه ی مقطع کارشناسی در کشور روسیه به زبان انگلیسی حدودا 1000 دلار گران تر از تحصیل به زبان روسی است. واقعیت این است که تمام مدارک دانشگاهی روسیه اعتبار جهانی دارد و این به دلیل توافقنامه های بین المللی و دولتی این کشور است تا تمام مدارک آن در سراسر جهان به رسمیت شناخته شوند. شهریه دانشگاههای روسیه در رشته های غیر پزشکی حدود 3000 تا 4000 دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس

افراد جهت اجازه برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد در این کشور می بایست دارای تاییدیه ی مدرک کارشناسی خود از وزارت علوم ایران باشد. زمان تحصیل در کشور روسیه در مقطع کارشناسی ارشد 1.5 تا 2 سال بوده و شهریه ی آن حدود 800 تا 1000 دلار است.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دکتری

طول مدت دوره ی دکتری در کشور روسیه حدود 2 تا 4 سال است. این مقطع در کشور روسیه به زبان های روسی و انگلیسی تدریس شده و شهریه آن در طول سال 2000 تا 7000 دلار است.

دانشگاههای کشور روسیه به چند دسته تقسیم میشوند که در اینجا بعضی از آنها و میزان اعتبارشان مشخص شده است:

ممتاز Excellent Universities of Russia

Bashkir State University, (Ufa)

Bauman Moscow State Technical University (National Research)

Gubkin Russian State University of oil and Gas, (Moscow)

Kazan (Volga Region) Federal University

Kazan National Research Technical University – KAI named after A.N.Tupplev, (Kazan)

Kazan National Research Technological University, (Kazan)

Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod,  (Nizhni Novgorod)

Lomonosov Moscow State University

Moscow institute of Physics and Technology

Moscow State Institute of International Relations, MGIMO University

Moscow State University of Civil engineering(MGSU), Moscow

National Mineral Resources University ,(Saint Petersburg)

National Research University “Moscow Power Engineering Institute”,  Moscow

Russian Academy of scince

Russian State Agrarian University – MTAA, named after K.A. Timiryazev

Russian state Technological University named after Tsiolkovsky – MATI, Moscow

Russian state Hydro meteorological University , (Saint Petersburg)

Russian state University of physical Education Sport, youth and Tourism (Moscow)

Saint Petrsburg State Polytechnic University, (Saint Petersburg)

Saint Petrsburg State University, (Saint Petersburg)

خوب Good Universities of Russia

All-Russian State University of Cinematography named after S.A. Gerasimov, (Moscow)

Astrakhan State Technical University, (Astrakhan)

۳٫ Far Eastern Federal University (Vladivostok)

۴٫ Far Eastern State Technical Fisheries University (Vladivostok)

۵٫             Immanuel Kant Baltic Federal University (Kaliningrad)

۶٫             Kuban State Agrarian University, (Krasnodar)

۷٫             Kuban State University of Technology

۸٫             Kuban State University, (Krasnodar)

۹٫             Lomonosov Moscow State University of Fine Chemical Technology,

۱۰٫         Moscow Aviation Institute (National Research University), (Moscow)

۱۱٫         Moscow state academy of veterinary medicine and biotechnology (Skryabin)

۱۲٫         Moscow State Automobile and Road Technical University – “MADI”,

۱۳٫         Moscow State Conservatory named for P.I. Tchaikovsky

۱۴٫         Moscow State Forest University, (Moscow)

۱۵٫         Moscow State Pedagogical University, (Moscow)

۱۶٫         Moscow State University of Culture and Arts

۱۷٫         Moscow State University of Design & Technology

۱۸٫         Moscow State University of Food Production

۱۹٫         Moscow State University of Geodesy and Cartography

۲۰٫         Moscow State University of Railway Engineering – MIIT, (Moscow)

۲۱٫         Moscow State University of Technology and Management (MSUTM)

۲۲٫         National Research Belgorod State University – BelSu, (Belgorod)

۲۳٫         National Research South Ural State University, (Chelyabinsk)

۲۴٫         National Research Tomsk State University, (Tomsk)

۲۵٫         National Research University of Electronic Technology (MIET), (Zelenograd)

۲۶٫         National University of Science and Technology “MISIS” (Moscow)

۲۷٫         North Caucasian Federal University (Stavropol)

۲۸٫         Novosibirsk State Technical University, (Novosibirsk)

۲۹٫         Novosibirsk State University (National Research), (Novosibirsk)

۳۰٫         Peoples’ Friendship University of Russia, (Moscow)

۳۱٫         Perm National Research Polytechnic University, (Perm)

۳۲٫         Perm State University (National Research), (Perm)

۳۳٫         Plekhanov Russian University of Economics, (Moscow)

۳۴٫         Pushkin State Russian Language Institute, (Moscow)

۳۵٫         Russian State University for the Humanities, (Moscow)

۳۶٫         Russian State University of Trade and Economics, (Moscow)

۳۷٫         Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov’

۳۸٫         Saratov State University named after N.G.Chernyshevsky (National Research), (Saratov)

۳۹٫         Siberian Federal University (Krasnoyarsk)

۴۰٫         Southern Federal University (Rostov-on-Don)

۴۱٫ Petersburg State University of Aerospace Instrumentation,

۴۲٫         State Petroleum Technological University (Ufa)

۴۳٫         State Technical University (Voronezh)

۴۴٫         Ufa State Aviation Technical University, (Ufa)

۴۵٫         Ural Federal University (named after B.N.Yeltsin) (Yekaterinburg)

۴۶٫         Voronezh State Technical University

متوسط Average Universities of Russia

Admiral Makarov State Maritime Academy, (Saint Petersburg)

Astrakhan State University

Baltic State Technical University named after Ustinov, (Saint Petersburg)

Bashkir State Pedagogical University named after M.Akmulla

Bonch-Bruevich Saint – Petersburg State University of Telecommunications, (Saint Petersburg)

Dagestan State University, (Makhachkala)

Don State Technical University, (Rostov-on-Don)

Financial University under the Government of the Russian Federation, (Moscow)

Gnesins Russian Academy of Music, (Moscow)

Herzen State Pedagogical University of Russia, (Saint Petersburg)

Kaliningrad State Technical University, (Kaliningrad)

Kutafin Moscow State Law Academy, (Moscow)

Lesgaft National State University of Physical Education, Sport and Health, (St. Petersburg)

Moscow Institute of Architecture – MARKHI (State Academy), (Moscow)

Moscow Institute of Electronics and Mathematics (Technical University) “MIEM”,

Moscow State Agricultural University named after V.P.Goryachkin

Moscow State Industrial University, (Moscow)

Moscow State Institute of Radio-engineering, Electronics and Automation (Technical University),

Moscow State Linguistic University, (Moscow)

Moscow State Mining University, (Moscow)

Moscow State Technological University “Stankin”

Moscow State Textile University named after A.N.Kosygin

Moscow State University of Economics, Statistics and Informatics (MESI),

Moscow State University of Mechanical Engineering – “MAMI”,

Moscow State University of Printing Arts, (Moscow)

Moscow Technical University of Communications and Informatics,

Murmansk State Technical University

National Research Irkutsk State Technical University, (Irkutsk)

North-Eastern Federal University named after M.K.Ammosov (Yakutsk)

Northern (Arctic) Federal University named after M.V.Lomonosov (Arkhangelsk)

Ogarev Mordovia State University (National Research), (Saransk)

Petersburg State Transport University, (Saint Petersburg)

Russian State Social University, (Moscow)

Russian University of Theatre Arts “GITIS”, (Moscow)

Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics, (Saint Petersburg)

Saint Petersburg State Conservatory named after N.A.Rimsky-Korsakov,

Saint Petersburg State Forest Technical University, (Saint Petersburg)

Saint PetersburgeElectrotechnical University “LETI”

Saint-Petersburg State Agrarian University, (Saint Petersburg)

Saint-Petersburg State Institute of Technology (Technical University),

Saint-Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering,

Saint-Petersburg State University of Engineering and Economics “Engecon”,

Samara State Technical University, (Samara)

Saratov State Technical University named after Y.A.Gagarin

South-West State University, (Kursk)

Petersburg State University of Economics and Finance (FINEC),

State Marine Technical University of St. Petersburg, (Saint Petersburg)

State University of Land Use Planning, (Moscow)

State University of Management, (Moscow)

Stroganov Moscow State University of Arts and Industry, (Moscow)

Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics, (Tomsk)

Ural state technical university

Voronezh State University, (Voronezh)

ضعیف Weak Universities of Russia

Dagestan State Agricultural Academy

صرفاً در رشته‌های کشاورزی، دامپزشکی و علوم ‌پایه مربوط

Dagestan Technical University

Kazan State Power Engineering University

صرفاً در رشته‌های مهندسی برق (قدرت و الکترونیک) و نیروگاه‌های حرارتی

Saint-Petersburg State Transport University

صرفاً در رشته‌های وابسته به حمل و نقل، مهندسی حمل و نقل و مهندسی راه، اقتصاد و مدیریت اجتماعی

Voronezh State University of Architecture & Civil Engineering

با توجه به مطالبی که ذکر شد به نظر میرسد که تحصیل در روسیه در اکثریت رشته ها امکان پذیر می باشد و با توجه به شرایطی چون امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی ، امکان تحصیل در دوره های پیش دانشگاهی برای افراد زیر ۳۰ سال هزینه تحصیل و زندگی در روسیه بین ۳۰ الی ۵۰ میلیون تومان در سال و اخذ روادید تحصیلی در کوتاهترین زمان ممکن و …کشور روسیه برای ادامه تحصیل می تواند بهترین گزینه باشد لذا اگر شما عزیزان متقاضی تحصیل در روسیه هستید می توانید با مشاوران زبده سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس گرفته و در باب تحصیل در روسیه مشاوره رایگان داشته باشید

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان