×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

کار در کشور روسیه

اتباع خارجی جهت کار در روسیه نیاز به یک اجازه کار و ویزای کاری دارند و البته نوع ویزای کار می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد که در موارد اولیه ویزاهای کوتاه مدت کاری روسیه اجازه اقامت سه ماه را به متقاضی می دهند که قابلیت تجدید نمودن این ویزا برای مدت سه ماه یا بیشتر در خاک این کشور وجود دارد و در برخی مشاغل و حرفه ها که مورد نیاز در روسیه هستند تا سه سال به افراد بسیار متخصص نیز ویزای کاری، مشابه ویزای کاری کانادا تعلق می گیرد که شخصی که بتواند به یک ویزای کاری روسیه دست یابد بلاشک خیلی زود می تواند به اقامت دائم این کشور نیز برسد.

شرط اولیه برای دست یابی به اقامت دائم در روسیه داشتن یکسال اقامت بدون وقفه در این کشور است با یک ویزای معتبر که ویزای کار می تواند بهترین مسیر برای رسیدن به اقامت دائم روسیه باشد، اگر اشخاص متقاضی شرایط فوق را فراهم سازند اقامت دائم تا 5 سال برای افراد معتبر خواهد بود و در ادامه نیز قابلیت دستیابی به تابعیت روسیه هم خواهند داشت.

اخذ ویزای کاری روسیه

اتباع کشورهای مشترک المنافع نیاز به دریافت ویزای کار در روسیه ندارند و نهایتا 30 روز زمان دارند برای دریافت مجوز و ثبت اطلاعات ویزای کار خود اقدام نمایند، اتباع ایرانی نیز به خاطر لغو روادید می توانند بدون اخذ ویزا به صورت توریستی یا تجاری به روسیه سفر کنند که البته امکان کار با این ویزاها وجود ندارد اما ورود شخص می تواند به او برای دستیابی به یک موقعیت کاری بسیار کمک کند، شخص بعد از بدست آوردن پیشنهاد و قرارداد کاری می تواند به ایران بازگردد و از سفارت روسیه در ایران درخواست ویزای کاری دهد.

معافیت از اخذ ویزا و انواع ویزای کاری روسیه

معافیت از اخذ ویزای کاری روسیه از جمله موضوعاتی می باشد که افراد متقاضی می بایست در ابتدای امر شرایط خود را مطابق لیست زیر مورد بررسی قرار دهند، گروه های زیر از اتباع خارجی از نیاز به ویزای کاری روسیه یا مجوز معاف هستند عبارتنداز:

ساکنان خارجی که در روسیه زندگی می کنند که قبلا مجوز اقامت دائم روسیه دریافت کرده اند.

اتباع خارجی که به طور موقت برای یک شرکت خارجی کار می کنند می توانند یک ویزا کسب و کار درخواست دهند.

کارکنان مأموریت های دیپلماتیک یا مؤسسات کنسولی کشورهای خارجی در روسیه همراه با هر کارمند خصوصی داخلی

کارکنان کشورهای خارجی که به جهت تعمیر و نگهداری تجهیزات در روسیه هستند و روزنامه نگاران معتبر در روسیه

دانش آموزان با ویزای تحصیل معتبر روسیه که در زمان تعطیلات و یا در محل تحصیلی مشغول به کار هستند

دانشجویان بین المللی که به روسیه برای تحصیلات آکادمیک آمده اند

اشخاص متقاضی که تمایل به اخذ مجوز کار در روسیه دارد در ابتدای امر می بایست متناسب با نوع کار و حرفه خو برای انواع ویزای کار در روسیه درخواست دهند که در ادامه مقاله به انواع مجوز کار برای افراد، همراه با شرایط مجوز نیز پرداخته می گردد.

ویزای کاری و مجوز کاری استاندارد روسیه

این مجوز کار عمومی روسیه برای افرادی است که از کشورهای مستقل مشترک المنافع در روسیه کار می کنند. این ویزا به مدت قرارداد کاری معتبر است اما اگر کار طولانی تر از یک سال باشد اشخاص می بایست هر سال قرارداد کار را در روسیه تمدید کنند و همچنین باید یک ویزای موقت نیز دارا باشید.

مجوز کار روسیه برای حرفه های بسیار متخصص

این یک مجوز کار ویژه برای افرادی است که در حرفه های ماهرانه کار می کنند که حقوق و دستمزد بیش از دو میلیون روبل در سال را دریافت می کنند. این نوع ویزا خیلی سریع و کمتر از 14 روز کاری صادر می گردد و همچنین اشخاص متقاضی نیز می توانند با این نوع ویزا برای همسر و فرزندان خود در خصوص اقامت نیز اقدام نمایند.

ویزای کار برای کشورهای مستقل مشترک المنافع

اگر اشخاص متقاضی یک شهروند از یک کشور مستقل مشترک المنافع هستند نیازی به ویزا برای ورود به روسیه ندارند در این نوع ویزا که کمی قبل تر هم به آن اشاره شد نیازی نیست که افراد مجوز کار یا شغل برای ورود به روسیه داشته باشند اما اشخاص می بایست به مدت 30 روز پس از ورود به روسیه از اداره محلی GUVM در منطقه خود درخواست ثبت ورود خود را انجام دهند و عدم انجام این کار می تواند جریمه تا R15،000 برای اشخاص نیز داشته باشد.

این ویزا برای 12 ماه معتبر است و یک بار تجدید می شود این بدین معنی است که افراد می توانند در خارج از مجوزهای دولتی کار کنند و کارفرمای افراد نیز مجوز کار اشتغال نیاز نخواهند داشت. برای به اخذ این ویزا اشخاص می بایست یک امتحان را که نشان دهنده دانش زبان روسی، تاریخ و قوانین فدراسیون روسیه است ارائه دهند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در روسیه

متقاضیان ویزای کاری روسیه نیز می بایست مدارک لازم را برای اخذ این نوع ویزا به همراه فرم درخواست روادید کار در روسیه تکمیل نمایند که این مدارک عبارتند از:

گذرنامه

یک قطعه عکس مشابه عکس گذرنامه

دعوتنامه معتبر از GUVM

کارمندان از برخی کشورها ممکن است نیاز به ارائه اسناد اضافی برای اخذ ویزای کار داشته باشند، که کشور ایران جز این کشورها برای ارائه اسناد اضافی نمی باشد که در حال حاضر شهروندان بعضی از کشورها باید مراحل اسکن بیومتریک خود را از سفارت یا کنسولگری روسیه در خاک کشور خودشان بررسی کنند، که شهروندان ایرانی می توانند این کار را در سفارت روسیه در ایران انجام دهند. طول مدت انجام و پردازش ویزای کار روسیه 20 روزه می باشد و مدت زمان جواب ویزای کار و دریافت مجوز کار در روسیه 3 الی 6 ماه خواهد بود.

هنگامی اشخاص ویزای کار روسی خود را دریافت کردند، می توانند به روسیه سفر کنند. کارفرمای روسی باید ظرف مدت 7 روز اسم نیروی کار خارجی را در اداره GUVM در روسیه ثبت نماید، در اینجا نکته ای که قابل ذکر می باشد این است که نیروی کار خارجی حتما این موضوع را پیگیری نماید زیرا که عدم انجام این کار دارای عواقبی همچون جریمه های سنگین هم برای کارفرما و هم برای نیروی کار داشته و همچنین منجر به اخراج فرد از روسیه خواهد شد.

نامه از سمت کارفرما با جزئیات وظیفه شغلی، محل کار و تاریخ قرارداد

گواهی پزشکی به منظور عدم وجود بیماری

روند ویزای کاری روسیه

ویزای کاری روسیه معمولا برای 90 روز معتبر است، اما قابلیت تمدید به مدت یک سال را دارد و پس از آن سالانه تمدید خواهد شد، تمدید ویزا توسط شعبه محلی GUVM انجام خواهد شد، اگر فردی در روسیه برای مدت بیش از 90 روز بخواهد اقامت داشته باشد نیز باید از طریق GUVM درخواست مجوز اقامت موقت نماید. در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی در خصوص مهاجرت کاری به روسیه و ویزای کاری روسیه در اختیار شما عزیزان قرار گیرد، برای اخذ اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به روسیه نیز می توانید با مشاورین مجرب بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس حاصل نمایید.

بازار کار روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کار، یکی از بهترین و پرطرفدارترین راه های مهاجرت به این کشور است. زیرا روسیه با در اختیار گذاشتن طیف بسیار گسترده ای از انواع مشاغل متنوع دنیا و فراهم آوردن حقوق و مزایای عالی و درجه به طور مساوی برای تمامی کارکنان خود، موجب می شود تا تمامی افراد از طریق کار در این کشور با استفاده از استعداد و خلاقیت های خود، درآمد مطلوب و ایده آلی را برای خود به دست آورند.

مزیت های ویزای کار روسیه

در رابطه با مزیت های ویزای کار روسیه باید خاطر نشان کنیم که به موجب قانون کار روسیه و مقرراتی که این کشور برای تمامی شهروندان خود اعمال کرده است عموم مردم از هرگونه قوم و ملیتی که باشند از حقوق و مزایای مساوی برخوردار است. لازم است بدانید که زنانی که موفق به دریافت ویزای کار روسیه شدند و پس از اقامت در روسیه اقدام به حرفه و شغل موردنظر نموده اند، پاداش کار، امنیت اجتماعی و فراغت کار بالایی را از دولت روسیه دریافت می نمایند. همچنین آنان دارای حقوق مساوی با مردان نیز می باشند.

توصیه های لازم در جهت اخذ ویزای کار روسیه

چنانچه شما هم قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید و می خواهید با دریافت ویزای کار روسیه نسبت به پیدا کردن شغل و حرفه مورد علاقه خود در این کشور اقدام نمایید دانستن این نکات مهم، در تصمیم گیری شما نقش مهمی را ایفا می کنند.

دانستن زبان روسی یا انگلیسی لازمه پیدا کردن کار در کشور روسیه می باشد. به گونه ای که عدم توانایی در این دو زبان، تا حدود زیادی کار در این کشور غیر ممکن خواهد بود.

اگر به شما پیشنهاد کارخوب در روسیه داده شد و از شما خواستند تا در قبال پرداخت مبالغ هنگفتی برایتان ویزای کار روسیه جور خواهند کرد. قریب به یقین حقه ای در کار است. پس حواستان را جمع کنید

حجم زیادی از نیروی کار در روسیه را شهروندان کشورهای تازه توسعه یافته مانند تاجیکستان، شوروی سابق تشکیل داده است که بیش از نیمی از آن ها در همان دوران کودکی زبان روسی را فراگرفته اند. بنابراین برای بیشتر کارفرمای این کشور حتی ایرانیان مقیم روسیه کارمند تاجیکی به کارمند ایرانی اولویت دارد.

رفتن به روسیه با هدف کار کردن امری پیچیده و با روندی طولانی برای بیشتر افراد می باشد که با کاغذ بازی های و پیش آمادگی های بسیارهمراه است. دولت روسیه در حال حاضر تعداد ملیت های خارجی ای که اجازه کار در روسیه دارند را سهمیه بندی کرده است. این سهمیه به صورت سالانه مشخص می شود.

دریافت اجازه کار روسیه به معنای دنبال کردن دستورالعملی از سوی خودتان و کارفرمایتان می باشد. در یافت این اجازه بسیار حائز اهمیت است، چرا که مقامات دولتی این قدرت را دارند که جریمه ای سنگین برای کارفرمایانی که به این قوانین عمل نمی کنند،مشخص کند و همچنین ممکن است بر حق اقامتتان در روسیه تاثیر بگذارد.

در صورتی که ملیتی خارجی هستید که برای کار به روسیه می روید، باید هم اجازه کار و هم ویزای کاری داشته باشید. با این حال تنها زمانی می توانید برای اجازه کار روسیه و ویزای کار درخواست دهید که پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای روسی دریافت کرده باشید. این کارفرما باید دارای اجازه استخدام افراد خارجی برای کاری خاص باشد. ملیت های خارجی که برای ورود به کشور روسیه به ویزا احتیاج دارند، به ویزای و اجازه کار در کشور روسیه احتیاج خواهد داشت.

افراد متعلق به همبستگی دولت های مستقل ( CIS ) برای ورود به کشور روسیه به ویزا احتیاج ندارند. این افراد تنها ملیت هایی هستند که از ویزای کاری، اجازه کاری یا پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای روسی بی نیازند. از سال 2015، ملیت های مربوط به CIS دیگر محدود به سهمیه اجازه کار روسیه نمی باشند. در عوض آن ها باید طی 30 روز از زمان ورودشان به کشور روسیه تقاضای امتیاز کار دهند و سپس ظرف 60 روز از تاریخ دریافت امتیاز کار در محلی استخدام شوند.

اخذ ویزای کار روسیه

ویزای کاری پیچیده ترین و گران ترین نوع ویزا می باشد و دریافت آن برای افراد خارجی که می خواهند به طور دائم در کشور روسیه کار کنند، واجب می باشد.

دو نوع ویزای کاری وجود دارد:

ویزای یکبار ورود 90 روزه: این ویزا توسط سفارت روسیه بر اساس ویزای دعوت نامه کاری صادر می شود ( که براساس اجازه کاری صادر شده است )

ویزای چندبار ورود که بر اساس ویزای یکبار ورود توسط اداره محلی پلیس مهاجرت روسیه صادر می شود و تا پایان اعتبار اجازه کاری اعتبار دارد ( کمتر از یک سال)

از سال 2010 نوع جدیدی از ویزای کاری برای متخصصان با صلاحیت ایجاد شده است. که این نوع ویزا مزایای بسیاری دارد ( برای مثال اعتبار سه ساله دارد ) اما دستمزد این نوع متخصص در کشور روسیه باید بیش از دو میلیون روبل در سال باشد.

نحوه دریافت ویزای کاری روسیه

برای دریافت ویزای کاری شهروندان خارجی باید مراحل زیر را دنبال کنند:

برای جذب نیرو های کاری خارجی، کارفرما باید سهمیه دریافت نماید. برای انجام این کار،کارفرما باید اطلاعات شرکت را به خدمات استخدامی دولت ارسال کند و در زمان مناسب جهت جذب حرفه ای های خارجی به FMS درخواست دهد.

کارفرما باید به اداره دولتی مربوطه جهت ثبت اجازه کار برای یک فرد خارجی مشخص درخواست دهد.

پس از آن، کارفرما باید مدارک لازم را ارسال نماید و تقاضای دعوت نامه جهت پشتیبانی از ویزای کاری دهد.

سپس دعوت نامه و اجازه کار از طریق ایمیل به نیروی کار خارجی فرستاده خواهد شد که فرد خارجی باید این نامه ها را به عنوان بخشی از مجموعه مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کاری به دفتر کنسولگری ارسال کند.

همچنین این فرد خارجی می تواند از این ویزای کاری برای اعضای خانواده اش استفاده نماید. که در ویزای آن ها در زیر ستون هدف ویزا نوشته می شود ” پیوستن به اعضای خانواده”.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه

ویزا های کاری دارای این محدودیت که شهروندان خارجی تنها به مدت 3 ماه در هر 6 ماه می توانند در روسیه بمانند، نیستند. ویزای کار معمولی دارای یک سال اعتبار می باشد در حالی که ویزای نیرو های کار بسیار ماهر خارجی تا 3 سال هم می تواند اعتبار داشته باشد. تعداد دفعات ورود و خروج نیز برای دارنده ویزای کاری تا زمان پایان اعتبار این ویزا نیز محدود نمی باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری

روند درخواست ویزای کاری برای هر فرد و هر نوع ویزای کاری مجموعه مدارک مختلفی را نیاز دارد. جهت دریافت دعوت نامه که برای کسب ویزای کاری اجباری است شما به مدارک زیر احتیاج دارید:

کپی پاسپورت شهروند خارجی به همراه ترجمه رسمی آن به زبان روسی

کپی دیپلم مبنی بر تایید مدرک شهروند خارجی به همراه ترجمه رسمی آن به زبان روسی

دو قطعه عکس 4*3

فرم تکمیل شده تقاضانامه

برای به دست آوردن این نوع ویزا لازم است که مدارک زیر را به کنسولگری روسیه ارائه دهید:

دعوتنامه کاری

فرم تقاضانامه صدور ویزا

عکس

بیمه درمانی

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان