×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

 

ثبت شرکت در رومانی از جمله اموریست که در این مقاله به تشریح قوانین آن پرداخته ایم. ثبت شرکت در رومانی میتواند به طرق مختلفی صورت گیرد که این راه ها اصولی حقوقی داشته و هرکدام تعاریفی دارند. ثبت شرکت در رومانی این روز ها از جمله گزینه هایی میباشد که متقاضیان گرامی بسیار میپرسند و بسیار سوالاتی دارند که آیا ثبت شرکت در رومانی امریست منطقی ؟ آیا با ثبت شرکت در رومانی میتوان به دستاوردهایی مانند اخذ اقامت اروپا رسید؟

آیا میتوان با ثبت شرکت در رومانی کارت اقامت برای خود و اعضای خانواده اخذ نمود؟ در میان راه های حقوقی که  در عصر حاضر موجود است تعدادی از متقاضیان درخواست دارند برای ثبت شرکت در رومانی اقدام نموده و از امکانات یک کشور اروپایی استفاده نمایند.

باید به این دسته از دوستان عرض کنیم گرچه ثبت شرکت در رومانی بهترین گزینه نیست و با وجود راه هایی مانند ثبت شرکت در اسلوونی، ثبت شرکت در اتریش, ثبت شرکت در مجارستان, ثبت شرکت در آلمان و … دیگر ثبت شرکت در رومانی رخی به آن صورت در این میان نخواهد داشت, اما باز هم میتوان این مسیر را یک طریق حقوقی دانست و آن را برای سفر به اروپا استفاده کرد.

یک شرکت با مسئولیت محدود، نهادی تجاری متشکل از حداکثر ۵۰ شریک است. این نوع کسب و کار به اسناد مهم و زیربنایی بستگی دارد. جهت ثبت یک شرکت SRL با محدودیت محدود در رومانی متقاضیان باید از ابتدا بدانند که سرمایه ­ی ثبت شده­ی یک شرکت با مسئولیت محدود کمتر از ۲۰۰ RON نمی­تواند باشد. سرمایه ­ی ثبت شده­ی یک شرکت با مسئولیت محدود معمولاً به صورت سهام ­های اجتماعی با حداقل ارزش ۱۰ RON برای هر سهام تقسیم می­شود. افراد متقاضی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رومانی باید آگاه باشند که قوانین این کشور اجازه نمی­دهد ، سهام این شرکت­ها برای وام یا سایر اعمال بانکی بکار رود. به­ علاوه سهام ­ها آزادانه مبادله نمی­شوند و همین ویژگی باعث می­شود شرکت­های با مسئولیت محدود کمابیش مانند شرکت­های خصوصی سایر کشورها به نظر بیاید.

افراد علاقمند به ثبت شرکت SRL در رومانی باید بدانند که فقط یک فرد نیز می­تواند این نوع شرکت را تأسیس کند. قوانین تصریح می­کنند که تصمیمات اصلی و جدی شرکت با رأی هر سهامدار در جلسه مجمع عمومی سهامداران انجام می­شوند. تصمیم­گیری در مورد اصلاحات اساسنامه را باید تمام سهامداران بپذیرند وگرنه این مدارک هیچ ارزشی نخواهند داشت. در مورد تأسیس شرکت SRL در رومانی باید ذکر کنیم که باید دست کم یک مدیر در قرارداد اساسنامه تعیین شود و همین شخص مسئولیت مدیریت شرکت را برعهده خواهد داشت.

اسناد و مدارک لازم جهت راه ­اندازی و ثبت شرکت با مسئولیت محدود (SRL) در رومانی

امروزه بیشتر شرکت­های رومانی با صرف نظر از ملیت صاحبان آن­ها، شرکت­های با مسئولیت محدود SRL بشمار می­آیند.

جهت راه ­اندازی یک شرکت SRL در رومانی مدارک و اطلاعات زیر لازم می­شود:

اطلاعات شخصی سهامداران: نام کامل، محل و تاریخ تولد، اقامت و ملیت

مدیر کل که مسئولیت مدیریت و اداره­ی شرکت را برعهده دارد، اشخاص حقوقی یا سایر افراد

نام شرکت و دفتر ثبت شده

نوع خدمات و کسب و کاری که شرکت ارائه خواهد داد، مشخص کردن زمینه­ ی اصلی فعالیت و فعالیت­های تجاری ثانویه

اطلاعات مربوط به درصد سود و کسر درآمد هر سهامدار یا شریک

اطلاعات منتسب به سرمایه ­ی ثبت شده­ ی هر سهامدار، تعداد و ارزش اسمی سهام، تعداد سهام تعیین شده برای هر سهامدار.

راه­اندازی یک شرکت سهامی در رومانی

مروری کلی بر نحوه­ی تأسیس یک شرکت سهامی در رومانی

شرکت سهامی، یک شرکت با مسئولیت محدود است و حداقل ۲۵۰۰۰ یورو یا معادل آن ۹۰۰۰۰ RON سرمایه و دست­کم دو سهامدار دارد. سهام­ ها می­توانند بانام یا بی­نام باشند و آزادانه قابل گرو گذاشتن و داد و ستد هستند.

یک شرکت سهامی ممکن است از طریق ثبت کامل و هم­زمان سرمایه­ی با نام تمام امضاکنندگان قانونی یا از طریق اشتراک عمومی راه ­اندازی و تأسیس شود.

جهت راه­اندازی یک شرکت سهامی در رومانی اطلاعات و مدارک زیر لازم می­شود:

اطلاعات شخصی سهامداران: نام کامل، محل و تاریخ تولد، اقامت و ملیت

نام شرکت و دفتر ثبت شده

اطلاعات مربوط به تولیدات کسب و کار و مدیریت

اطلاعات شخصی از جمله محل اقامت، ملیت، مسئولیت­ها، توانایی­ هایی خارق ­العاده یا امتیازات مدیران

انواع فعالیت­های اجرا شده­ی این کسب و کار

تعداد، ارزش اسمی و نوع سهام

سهام مشترک تعیین شده و سرمایه مشترک پرداخت شده. حداقل سهام سرمایه­گذاری تغیین شده برای هر سهامدار در لحظه ­ی راه ­اندازی شرکت­ها نمی­تواند کمتر از ۳۰% از مبلغ کل باشد. ۷۰ درصد سهام نیز در طول ۱۲ روز پس از ثبت شرکت باید پرداخت شود.

تأسیس یک شرکت سهامی در رومانی (SA)

جهت تأسیس یک شرکت سهامی که سهام­های آن از طریق اشتراک عمومی تعیین می­شوند سند بخصوصی به نام « prospect de emisiune» یا اطلاع­نامه لازم است. این اطلاع­نامه که تمام بنیان­گذاران رسماً آن را امضا می­کنند، باید پیش از انتشار به ثبت تجارت محلی ثبت شود.

کارشناس رسمی ثبت تجارت اجازه­ی انتشار اطلاع ­نامه را خواهد داد. به ­علاوه جهت تأسیس یک شرکت سهامی از طریق اشتراک عمومی لازم است که کل سرمایه­ی تعیین شده در سند ثبت شده و هر پذیرنده نیمی از هزینه ­های سهام ­های ثبت شده را پرداخت کرده باشد. این بودجه­ ها را باید یک بانک تجاری یا یکی از شرکت­های تابعه ­ی آن­ها تقبل کند.  اگر اشتراکات عمومی از سرمایه ­ی ثبت شده، آنچه در اطلاع ­نامه ذکر شده، بیشتر شود یا کمتر از مبلغ پیشنهادی باشد، هیئت مؤسسان باید به منظور توافق بر تغییرات لازم در مورد سرمایه ­ی ثبت شده باید جلسه بگذارند. 

به منظور دقت در روند تأسیس یک شرکت SA، یک اعلان عمومی رسمی (در روزنامه رسمی) مبنی بر جلسه­ ی تنظیم در مدت حداکثر ۱۵ روز از تاریخ بسته شدن اشتراک لازم است. 

هدف سهامداران از این جلسه یادداشت ­برداری از سهام به اشتراک گذاشته شده، توافق در مورد ارزش هر پرداخت، پشتیبانی از نقطه ­ی شروع تقسیم سود میان مؤسسان کسب و کار و سایر سهامداران است. در طول این جلسه، مدیران و دو یا چند منشی تعیین می­شوند.

ثبت-شرکت-در-رومانی

تأسیس یک شرکت SA

تصمیمات جلسه­ی عمومی سهامداران

در مورد شرکت سهامی در رومانی، قوانین تصریح می­کنند که تصمیمات اصلی و جدی شرکت با رأی هر سهامدار (هر سهام= یک رأی) در جلسه مجمع عمومی سهامداران انجام می­شوند.  از سوی دیگر جلسات عمومی ممکن است به طور منظم دست کم یک بار در سال یا تحت شرایط استثنایی در مورد تصمیمات مربوط به تغییرات تفاهم­نامه انجمن برگزار شود. حدنصاب ۷۵ درصد از سهامداران لازم است که در جلسه شرکت کنند و جهت توافق در مورد ایجاد تغییرات در تفاهم ­نامه انجمن رأی اکثریت حدنصاب لازم است. مگراینکه تفاهم­ نامه انجمن چیز دیگری را تغیین کند، سهامداران با توجه به تعداد سهام خود رأی می­دهند.

برخی از سهام­داران می­توانند سایر سهامداران را مشخص کنند تا به جای آن­ها از طریق یک قرارداد جایگزینی رأی بدهند، البته اگر اساسنامه این موضوع را منع نکند. قدرت اجرایی یک شرکت سهامی در اختیار هیئت مدیره است، گرچه احتمال دارد که این نوع شرکت فقط یک مدیر داشته باشد. به هر حال نیمی از مدیران باید از شهروندان رومانی باشند به جز در موردی که قوانین تأسیس و اساسنامه­ی شرکت چیز دیگری را تصریح کند. اجباری در کار نیست که مدیران حتماً سهامدار نیز باشند. آن­ها در جلسه ­ی عمومی سهامداران انتخاب می­شوند که مدیریت آن­ها را به مدت حداکثر ۴ سال تعیین می­کند. بار دیگر نیز ممکن است مدیران تعیین شوند.

با توجه به روش­های طی شده هنگام تصمیم­ گیری در مورد راه­ اندازی شرکت SA قید می­شود که مدیران پیش از شروع کار خود باید تضمین دهند که شرکت درآمدی به ارزش ده سهام یا دو برابر حقوق سالانه­ی خود خواهد داشت. جلسه عمومی سهامداران سه حسابرس و سه حسابرس اصلی تعیین می­کند (مگر اینکه در تفاهم­نامه بیشتر از سه تن ذکر شده باشد). دست­کم یکی از آن­ها باید یک حسابدار فارغ­ التحصیل یا یک حسابدار خبره باشد. بیشتر حسابرسان و حسابرسان اصلی باید ملیت رومانیایی داشته باشند. در صورتی که ۲۰ درصد از سهام شرکت متعلق به دولت باشد، یکی از حسابداران را وزارت امور مالی باید معرفی کرده باشد. اگر علاقمند به تأسیس یک شرکت سهامی هستید، باید با اصطلاحات «شرکت محدود» یا «شرکت سهامی» نیز آشنایی داشته باشید.

دفتر کار مجازی در رومانی

با داشتن یک دفتر مجازی در بخارست در کشور رومانی، کسب و کار شما از وجود یک دفتر مشهور با کسری هزینه ­های یک دفتر سنتی بهره خواهد برد. ما خواسته­های جوامع کسب و کار امروزی را درک می­کنیم. به همین دلیل فرصتی را به شما پیشنهاد می­کنیم تا وقتی کارکنان حرفه­ای ما دفتر شما را اداره می­کنند فقط بر اداره­ی کسب و کار خود متمرکز شوید.

مزایای دفتر مجازی در بخارست:

یک آدرس تجاری معتبر در مرکز شهر بخارست به منظور داشتن پایگاهی امن و بی­خطر و معتبر برای ارتباط با مشتریان

دفتر ثبت شده برای تأسیس یک شرکت در رومانی

مجموعه پستی و ارسال پستی رومانی: نامه ­ها جمع­ آوری شده، بسته ­ها امضا گردیده و طبق میل خودتان از طریق پست، ایمیل یا فکس برای شما ارسال می­شود.

نرخ پیک بین ­المللی: در DHL و FedEx از نرخ­ های تخفیفی استفاده کنید.

فکس­های دریافتی و ارسالی: با استفاده از شماره فکس محلی ما، ما فکس­ها را گردآوری کرده و برای شما در هر کجا که باشید ارسال می­کنیم.

یک شماره تلفن محلی در بخارست در رومانی: شماره تلفنی محلی به مخاطبین خود بدهید.

صندوق پست صوتی: تمام پیام­های صوتی شما از طریق ایمیل به شما ارسال خواهد شد.

یک اتاق جلسه فوری به مدت یک ساعت یا یک ماه.

سایر خدمات پیشنهادی دفتر مجازی بخارست:

سرویس فکس اختصاصی با شماره خصوصی ویژه ­ی خودتان

هدایت (دایرک) تماس: پیشرفت تکنولوژی امکان تغییر مسیر تماس به شماره­ی خودتان را فراهم می­کند

مجموع ه­ای از حساب­های بانکی

استفاده ­ی بیشتر از اتاق جلسه

ثبت شعبه­ ی شرکت در رومانی

برخلاف وضعیت شرکت­های تابعه، شعبه فقط به نوعی توسعه ­ی شرکت مادر محسوب می­شود و درنتیجه هیچ شخصیت حقوقی و هیچ گونه استقلالی در عملکرد خود ندارد. قانون شماره ۱۰۵/۱۹۹۲ در مورد تنظیم ارتباط حقوق بین­ المللی خصوصی قید می­کند که یک شعبه تحت قوانین ملی شرکت مادر خود اداره می­شود.

در نتیجه چنانچه قصد دارید شعبه ­ای را در رومانی ثبت کنید، مشتری­ها باید آگاه شوند که در سطح اقتصادی این نهاد تجاری وابسته به شرکت مادر است. این شعبه یک واحد ثانویه است که باید به صورت تجاری مجهز به شرکت اصلی شود تا بتواند فعالیتی را با توجه به اهداف شرکت مادر اجرا نماید.

تأسیس یک شعبه در رومانی

فرآیند تأسیس یک شعبه در رومانی مستلزم است که این واحد تجاری در اداره ثبت تجارت ملی ثبت شود. شرکت مادر عموماً مسئولت تمام فعالیت­های مدیران و سایر کارمندان شعبه است. هرچند این واحد دارای شخصیت حقوقی نیست، نمایندگان شعبه می­توانند قراردادها را  منعقد کنند.  امکان انعقاد معاملات از جانب شرکت مادر نیز وجود دارد. بنابراین سند قانونی که توسط شعبه امضا می­شود، فعالیت قانونی مؤسس شرکت محسوب می­شود.  تمام نهادهای خارجی که قصد دارند شعبه­ای را در رومانی ثبت کنند باید آگاه باشند که فرآیند تأسیس ثبت شعبه در رومانی شامل مراحل اصلی ذکر شده برای ثبت شرکت تابعه است. پرونده­ی لازم برای چنین فرآیندی نباید شامل اساسنامه شرکت باشد. 

مهم­ترین اطلاعات لازم که باید به این پرونده اضافه شود شامل یک کپی محضری از اساسنامه ­ی شرکت مادر، مدرک ثبت شرکت مادر در کشور مبدأ و اثبات عدم بدهی شرکت مادر  است. اثبات عدم بدهی شرکت مادر شامل یک گواهی مالی یا پرینت حساب از بانک حساب­های شرکت مادر است. همانطور که به­طور خلاصه شرح داده شد جهت ثبت یک شعبه در رومانی باید مراحل خاصی طی شود که گاهی ممکن است سختگیرانه و زمان­بر به نظر برسد. ثبت شرکت در رومانی را به طور کامل شرح دادیم.

دلایل سرمایه گذاری در رومانی

از سال 2005 تا کنون، کشور رومانی موفق شده است تا سرمایه گذاران زیادی را جذب کند. در سال 2005 قوانین مالیاتی کشور رومانی به طور کامل اصلاح شد. در اثر این تغییرات بالاترین سطح مالیات در این کشور به 16% کاهش پیدا می کند. رومانی از سال 2007 نیز به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. از این زمان قوانین مالی این کشور نیز بر اساس قوانین اتحادیه اروپا تغییر پیدا کرد. از جمله مزایای سرمایه گذاری وثبت-شرکت-در-رومانی در سال 2019 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صفر بودن مالیات بر سود درآمد.

مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی

رومانی دومین بازار بزرگ شرق اروپا است.

دسترسی به 40 پارک علم و فن آوری پیشرفته.

دسترسی به 16 فرودگاه و 10 اسکله فوق پیشرفته.

دسترسی به بیش از 500 میلیون مشتری در قاره اروپا.

موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب کشور رومانی که دسترسی به بالکان و اروپا را فراهم می آورد.

وجود اسکله تجاری کونستانتا در دریای سیاه. این اسکله تجاری می تواند شرق اروپا را به غرب اروپا، شمال آفریقا و خاور میانه متصل کند.

چند زبانه بودن کشور رومانی. زبان های ایتالیایی و فرانسوی در کشور رومانی رایج هستند. از طرفی بسیاری از مردم رومانی به زبان انگلیسی، اسپانیایی و آلمانی تسلط دارند.

معایب سرمایه گذاری در رومانی

همان طور که می دانید روند سرمایه گذاری در هر کشور نیز از معایبی نیز برخودار می باشد. از جمله معایت سرمایه گذاری در رومانی عبارتست از:

عدم ثبات سیاسی کشور رومانی        یک اقتصاد بزرگ غیر رسمی

ناتوانی دولت در استفاده از کمک هزینه های اتحادیه اروپا           غیر قابل پیش بینی بودن نظارت های مالی و قضایی در رومانی

جمعیت با قدرت خرید پایین  ضعف در سرمایه گذاری های بانکی و امور بانک داری

بدهی بالای بخش های خصوصی به کشور های خارجی بدهی بالای دولت به کشور های خارجی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی

در کشور رومانی، شرکت های کوچک با سرمایه 100.00 € یورو، تنها مجبور به پرداخت 3% مالیات بوده اند. از سال 2019 این قانون دچار تغییر شده است. بر اساس این قوانین مالیات 3% برای سرمایه های 1.000.000 € یورویی در نظر گرفته می شود. همین مسئله باعث شده است که سرمایه گذاری در کشور رومانی دارای جذابیت های ویژه ای باشد. این قانون برای شرکت هایی در نظر گرفته می شود که به استخدام نیروی کار رومانیایی بپردازند. با توجه به دستمزد کم و همچنین آگاهی بسیار مناسب به زبان انگلیسی این می تواند یک گزینه مناسب باشد.

ثبت-شرکت-در-رومانی یکی از روش های مهاجرت به این کشور اروپایی می باشد که موجب سود دو طرفه بین دولت رومانی و موسس شرکت در این کشور می شود. لازم به ذکر است که ثبت شرکت در رومانی می تواند باعث تابع و یا مقیم شدن شما در این کشور اروپایی شود. برای ثبت-شرکت-در-رومانی  باید آگاهی کامل داشته باشید و برای این امر می توانید کارشناسان بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی را برای مشاوره و دریافت اطلاعات برگزینید.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان