×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

خرید ملک

خرید ملک در رومانی و قوانین مربوط به اخذ اقامت و تابعیت کشور رومانی از طریق خرید ملک در این متن به صورت کاملا علمی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته شده است. سوالات مهم و متعددی در زمینه خرید ملک در رومانی برای هموطنان ما مطرح گردید است. هزینه و شرایط خرید ملک به چه صورت می باشد؟ مزایای خرید ملک در رومانی چیست؟ این مقاله توسط تیم حرفه ایی مؤسسه بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی تهیه گردیده است و تلاش دارد پاسخ گوی سوالات مطرح شده در این زمینه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس برقرار نمایید و از خدمات مشاوره ایی تخصصی رایگان استفاده نمایید.

مسائلی که در این مقاله بررسی می شود:

خرید ملک در رومانی و شرایط عمومی آن

خرید ملک در رومانی و اخذ اقامت رومانی

خرید ملک در رومانی و استانداردهای سرمایه گذاری در رومانی

خرید ملک در رومانی و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار

خرید ملک در رومانی و واجدین شرایط خرید ملک

خرید ملک در رومانی و مراحل قانونی خرید ملک در رومانی

خرید ملک در رومانی و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در رومانی

خرید ملک در رومانی و وکیل امور ملک

خرید ملک در رومانی و خدمات بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی

خرید ملک در رومانی و توصیه های حقوقی

خرید ملک در رومانی 5 خرید ملک در رومانی

در صورتی که تمایل دارید سرمایه خود را از طریق خرید ملک در رومانی افزایش دهید، دریافت مشاوره رایگان را تکمیل نمایید و از کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

خرید ملک در رومانی و شرایط عمومی آن

رومانی کشوری است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده و با بلغارستان، صربستان، مجارستان، اوکراین و مولداوی مرز مشترک دارد. این کشور در سال 2004 به عضویت ناتو و در سال 2007 عضو اتحادیه اروپا شده است. واحد پول این کشور لئو رومانی و زبان رسمی آن رومانیایی می باشد. بخارست به عنوان پایتخت این کشور و بزرگترین شهر رومانی و ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا شناخته شده است. آب و هوای این کشور معتدل و چهار فصل می باشد. طبق آمار بانک جهانی اقتصاد شاخص رشد اقتصادی در این کشور به این صورت می باشد که، بیشترین رشد در سال 2008 با 10.6% و کمترین رشد در سال 2009 با 7.5-% ثبت شده است. در حال حاضر این کشور با اصلاحات گسترده در نظام اقتصادی خود در تلاش است تا بتواند رشد اقتصادی بالاتری را بین کشورهای اتحادیه اروپا کسب نماید.

خرید ملک در رومانی و اخذ اقامت رومانی

در بحث جهانی شدن، سرمایه‌گذاری خارجی یک عمل بسیار رایج و مهم است. با این کار، کارآفرینان دامنه وسیع‌تری برای اجرای ایده‌ های کسب وکار خود داشته و همچنین به رونق اقتصاد محلی کمک می‌کند. اتحادیه اروپا به کارآفرینان این فرصت را می‌دهد تا در کسب و کارها خارج از سیستم ‌های اقتصادی داخلی یا ملی خود سرمایه‌گذاری کنند. در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اگر خارجیان در یک کسب‌وکار محلی یا جدید سرمایه‌گذاری کنند یا یک ملک خریداری کنند، می ‌توانند ویزای سرمایه‌گذاری دریافت کنند. میزان پولی که فرد باید برای دریافت این ویزا سرمایه‌گذاری کند از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. اکثر کشورها ویزاهای موقتی می‌دهند که برای ۱ سال معتبر است اما می‌تواند دوباره تمدید شود. پس از چند سال، سرمایه گذاران می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند. سیستم حقوقی رومانی مقررات دقیقی در رابطه با موضوع مالکیت در املاک و مستغلات در رومانی ایجاد می‌کند. شهروندان خارجی می توانند در شرایط خاص املاک و مستغلات را در رومانی خریداری کنند. برای سرمایه گذاری در رومانی و خرید ملک در رومانی حداقل سرمایه 1میلیون یورو می باشد و اقامت سرمایه گذاری 1 ساله بوده و پس از چند سال تمدید تحت شرایط خاص فرد می تواند درخواست اقامت دائم این کشور را داشته باشد.

خرید ملک در رومانی و استانداردهای سرمایه گذاری در رومانی

برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر از جمله خرید ملک در رومانی باید در ابتدا نظام قضایی و اقتصادی این کشور را بررسی نمود. اینکه این کشور در بین سایر کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی چه جایگاهی دارد و آیا سرمایه گذاری و خرید ملک در رومانی سودآور می باشد یا خیر نکته بسیار مهمی می باشد. همچنین باید دید از نظر فساد در سیستم قضایی و جایگاه استانداردهای سرمایه گذاری در نظام حقوقی این کشور به چه صورت می باشد. مصادره اموال سرمایه گذاران خارجی و امنیت سرمایه گذاری در رومانی نکته قابل تامل و مهمی تلقی می شود زیرا در صورتی که نظام قضایی این کشور فاسد باشد و هیچ گونه حمایتی از سرمایه گذاری در این کشور ننماید، ریسک و خطرات سرمایه گذاری در بحث خرید ملک در رومانی بالا می رود. براساس نمودار این کشور یکی از کشورهای امن در بحث سرمایه گذاری خارجی می باشد. کشورهای امن دنیا نظیر اتریش، انگلستان، هلند جز برترین کشورها با نظام قضایی شفاف و پاک بوده و بحث مصادره اموال خارجیان در این کشورها حداقل ممکن می باشند. برخی از عوامل مهم در امنیت سرمایه گذاری در ادامه بررسی شده است.

خطر مصادره اموال

نمودار مصادره اموال خارجیان در کشور رومانی از سال 2014 تا 2018 موجود می باشد. این شاخص بین 1 تا 7 تعریف شده است که هرچقدر به یک نزدیک می شود امنیت سرمایه گذاری بالاتر است.

ثبات سیاسی رومانی

نمودار ثبات سیاسی رومانی که داده ها از سال 1996 تا 2017 موجود می باشد و این شاخص نیز عددی بین 1 تا 7 تعریف شده است که عدد 1 بهترین و 7 بی ثبات ترین می باشد.

خرید ملک در رومانی و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار

برای خرید ملک در رومانی و سرمایه گذاری در این کشور لازم است اقتصاد این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. آیا این کشور رشد اقتصادی بالا و رو به رشدی دارد و آیا می تواند مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری باشد؟ از آنجا که خرید ملک در رومانی تنها در شرایط خاص می تواند برای سرمایه گذار خارجی منجر به اخذ اقامت گردد، جدا از بحث آثار اقامتی باید به بحث سود آور بودن این نوع سرمایه گذاری پرداخت. مزایای سرمایه گذاری در رومانی شامل بازار داخلی بزرگ، پتانسیل کشاورزی قابل توجه در تولید گندم، جو، کلزا و … وابستگی به انرژی محدود (23٪) به دلیل وجود منابع زغال سنگ، نفت، گاز و اورانیوم، تولید برق قابل بازیافت در مقیاس بزرگ (37٪)، صنعت متنوع و رقابتی به لطف کار ارزان را می توان نام برد.

معایب و خطرات سرمایه گذاری این کشور نیز مورد بررسی قرار گرفته و به شرح زیر می باشد. کاهش جمعیت به دلیل کم بودن میزان تولد و مهاجرت جوانان تحصیل کرده، نابرابری های جدی منطقه ای از نظر آموزش، بهداشت و درمان و حمل و نقل و مناطق روستایی عقب مانده، نرخ مشارکت پایین برای اقلیت های مجارستانی و رومی، جوانان و زنان در اقتصاد، اقتصاد غیر رسمی بزرگ، بخش کشاورزی ناکارآمد، فرآیندهای بوروکراتیک و قانونی آهسته و فساد از مباحث مهم این بخش می باشد.

بر اساس آمارها رشد ناخالص داخلی در این کشور در مقایسه با سال های قبل کاهش یافته و تورم افزایش یافته این تورم به دلیل کمبود نیروی کار با افزایش حقوق و دستمزد و کم کردن مالیات نیز مهار نشده است. از دیگر شاخص های اقتصاد کلان در کشور رومانی می توان به تعادل بودجه در تولید ناخالص داخلی، تعادل حساب جاری در تولید ناخالص دولتی و بدهی عمومی این کشور اشاره نمود. از نظر سیاسی نیز این کشور به نوعی درگیر مسائل درون حذبی می باشد. تجزیه و تحلیل اقتصاد رومانی بر اساس داده های گزارش شده در مورد شاخص های رقابت جهانی، معایب جدی در بخش های اساسی، به ویژه در مورد مؤسسات و زیرساخت ها، که تاثیر منفی بر شاخص ها دارد، به ویژه در سیستم آموزش، کار و کالاها، منفی است. تاثیرات ذکر شده بر عملکرد و کل سیستم، یعنی اقتصاد ملی، تاثیر منفی می گذارد.

شاخص های اقتصادی کلان اصلی

2016    2017    2018  (تخمین)    2019 (پیش بینی)

رشد تولید ناخالص ملی (٪) 4.8       7.3       4.1       3.7

تورم (متوسط ​​سالانه،٪)      -1.1      1.1       4.4       3.6

تعادل بودجه (٪ تولید ناخالص داخلی) -2.9      -2.9      -3.4      -3.4

تعادل حساب جاری (٪ در تولید ناخالص داخلی)           -1.7      -3.1      -4.0      -4.1

بدهی عمومی (٪ در تولید ناخالص داخلی)        37.3     35.1     35.9     36.2

خرید ملک در رومانی و واجدین شرایط خرید ملک

خرید ملک در رومانی برای خارجیان به دو دسته تقسیم شده است. افرادی که قصد خرید ملک در رومانی را دارند و در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساکن هستند و یا افرادی که در اتحادیه اروپا ساکن نیستند اجازه خرید ملک در رومانی را دارند ولی فرد حق مالکیت زمین را نخواهد داشت و باید حتما در قالب یک شرکت رومانیایی و یک وکیل رومانیایی آپارتمان یا ساختمانی خریداری کند تا بتواند در این حالت حق مالکیت زمین را خواهد داشت. یک حالت استثنا در این مورد وجود دارد که فرد با یک تبعه رومانیایی ازدواج کرده و توسط همسر خود ملکی را خریداری کرده و در این ملک شراکت خواهد داشت. همچنین اگر فرد تحت شرایطی ملک را از یک رومانیای به ارث ببرد حق مالکیت قانونی آن را خواهد داشت.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در اروپا این روزها به دلیل بی دغدغه ترین راه و زود بازده بودن، انتخاب بسیاری از اشخاص برای مهاجرت می باشد. خرید ملک در اروپا به علت نزدیک بودن مسافت و همچنین به منظور اقتصادی بودن کشورهای اروپایی و دارا بودن سطح بالای زندگی، در اولویت برای خرید ملک نیز قرار دارد. کشورهای اروپایی نظیر پرتغال و اسپانیا دارای ویزایی معروف به نام گلدن ویزا می باشند که شامل خرید ملک در این کشورها است.

خرید ملک یکی از سریع ترین و کم ریسک ترین راه ها برای مهاجرت به کشورهای اروپایی می باشد. وقتی فردی اقدام به این نوع از ویزا می کند باید اول شرایط مهاجرت از طریق خرید ملک در این کشورها، میزان سرمایه برای خرید ملک و مدارک لازم برای این نوع ویزا را مطالعه نماید تا بتواند انتخاب درستی داشته باشد. نکته ای که در این نوع ویزا وجود دارد این است که باید دقت شود که تبعه ایرانی اجازه خرید ملک در کدام کشور اروپایی را دارد و همچنین اگر قصد اقامت از طریق تمکن مالی و این راه را دارد، کشورهایی را انتخاب نماید

خرید ملک در رومانی و واجدین شرایط خرید ملک

برای خرید ملک در رومانی در مرحله اول باید با محدودیت های قانونی خرید ملک در رومانی آشنا شوید.

قانون رومانی، محدودیت هایی را برای افرادی که مجاز به داشتن اموال هستند تعیین می کند این بستگی به طبقه بندی فرد و طبقه بندی اموال خواهد داشت. شهروندان رومانیایی و غیر رومانیایی می توانند آزادانه هر ملک را خرید و فروش کنند. برخی از شهروندان خارج از اتحادیه اروپا (غیر رومانیایی) ممکن است یک خانه یا آپارتمان را در رومانی خریداری کنند، اما آنها مجبور نیستند خود مالکیت زمین را داشته باشند. با یک وکیل تماس بگیرید و یک کپی از قانون را بخوانید.

شرکت های رومانیایی یا “اشخاص حقوقی” ممکن است ملک را خریداری کنند و مالک زمین باشند. ممکن است تحت شرایط مناسب افراد خارجی برای ایجاد یک شرکت رومانیایی اقدام کرده و سپس از این شرکت برای خرید زمین استفاده کنند.نوع اموال را در نظر بگیرید. قانون برای خرید ملک شخصی محدودیت کمتری در نظر گرفته است. مگر اینکه در ابتدا سرمایه گذاری انجام داده باشید.

قانون برای مالکیت زمین های کشاورزی متفاوت می باشد. از سال 2014 و طی یک دوره 7 ساله پس از پیوستن رومانی به اتحادیه اروپا محدودیت مالکیت زمین کشاورزی برای خریداران خارجی برداشته شده است و به ویژه برای شهروندان اتحادیه اروپا آسان تر می باشد.

 مرحله دوم شامل یافتن و خرید ملک مناسب می باشد.

یک منطقه را انتخاب نمایید. رومانی مناطق مختلفی دارد. مناطق کوهستانی، ساحلی، کشاورزی و…. اگر از قبل آشنایی با این کشور ندارید می توانید از طریق جستجو در اینترنت یا مشورت با وکلای با تجربه اطلاعات کافی کسب نمایید.

یک نماینده املاک و مستغلات در رومانی بیابید. این نمایندگان به صورت شخصی فعالیت می کنند و تحت پوشش هیچ آژانس دولتی نمی باشند پس دقت لازم در اعتبار نماینده را بکار ببرید و از مدت کسب و کار و سابقه حرفه ایی وی مطلع گردید. بهره گیری از خدمات یک وکیل آشنا به حقوق بین الملل در این امر می تواند کمک فراوانی به شما باشد.

یک ملک را انتخاب نمایید و برای بازدید از ملک مورد نظر اقدام کنید. در صورتی که اقامت رومانی را ندارید می توانید از طریق ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و از ملک مورد نظر بازدید کنید.

گرفتن وام برای شهروندان غیر رومانیایی نیز قانون خود را دارد و فرد باید در این کشور شاغل باشد تا بتواند درخواست وام نماید. همانند سایر مسائل مربوط به قوانین املاک و مستغلات رومانی، الزام اشتغال در کشور ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، بنابراین آخرین قوانین موجود را بررسی کنید. مراحل کلی دریافت وام عبارتند از:

یک ملک را تعیین کنید.

با بانک های مختلف تماس بگیرید و نرخ وام و شرایط قرارداد را مقایسه کنید.

اسناد وام های بانکی را کامل کنید.

قبل از قرارداد با فروشنده وارد مذاکره شوید.

قرارداد رهن با بانک به عنوان بخش پایانی

پیشنهاد و قرار مذاکره برای توافق خرید ملک به این شکل که در تصمیم گیری برای اینکه چه مبلغی برای ملک پیشنهاد می شود، باید منابع مالی شخصی، قیمت نسبی بازار در منطقه و عوامل دیگر مختلف را در نظر بگیرید. هنگامی که شما مشخص کرده اید که ملک برای شما تا چه مبلغی ارزش دارد، پیشنهاد خود را از طریق نمایندگی املاک و مستغلات یا وکیل خود ارائه دهید.

هزینه های جانبی خرید ملک را نیز در نظر بگیرید از جمله هزینه کمیسیون، مالیات، ثبت اسناد، مترجم و غیره…

مرحله سوم تکمیل خرید می باشد که در این قسمت نیاز به یک وکیل معتبر دارید. یک وکیل آشنا به حقوق بین الملل اسناد مالکیت اسناد و اسناد زمین را بررسی می کند. او همچنین گزارش را از رجیستر زمین رومانی دریافت خواهد کرد. این ها همه کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که شما در حال خرید حق مالکیت حقوقی هستید.

پیش نویس قرارد داد که توسط دفتر اسناد رسمی یا وکیل انجام می شود تا دو طرف قرارد داد نسبت به آن تعهد داشته باشند.

در مراسم اختتامیه شرکت کنید. هر دو طرف یا نمایندگان آن‌ها باید حضور داشته باشند. سردفتر اسناد لازم را جمع‌آوری خواهد کرد، طرفین قرارداد را امضا خواهند کرد و وکلا در ثبت سند جدید با اداره ثبت زمین شرکت خواهند کرد. اسناد زیر به طور کلی در پایان مورد نیاز است.

 اسناد مالکیت اصلی فروشنده

سوابق مالی که نشان می‌دهد هیچ گونه مالیات بر ثبت زمین نیست.

دیگر مدارک شناسایی شخصی یا هویت سازمانی

خرید ملک رومانی و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در رومانی

متوسط قیمت آپارتمان ها در رومانی در سال 2018 به میزان 6.44٪ (با تورم 3.32٪) با 1. 299 یورو (1،415 دلار آمریکا) معامله شده است. در سال 2018 تمام شهرهای بزرگ کشور شاهد افزایش قیمت خانه بودند. در جدول زیر نرخ متوسط خرید آپارتمان در شهرهای مختلف به ترتیب جمعیت شهری و گران بودن شهرهای رومانی را مشاهده می کنید.

Bucharest        1335 یورو (1525 دلار) در هر متر مربع

Cluj-Napoca    1555 یورو ( 1776 دلار ) در هر متر مربع

Timisoara        1207 یورو (1378 دلار) در هر متر مربع

Brasov 1102 یورو (1258 دلار) در هر متر مربع

Constanta        1117 یورو (1276 دلار) در هر متر مربع

همچنین لازم به ذکر است علاوه بر هزینه ملک، هزینه های اضافی نیز شامل خرید می شود. حق کمیسیون 2 تا 4%، مالیات محلی حدود 2 تا 4% ، هزینه دفتر اسناد رسمی که حدود 0.5 تا 1% قیمت ملک می باشد، هزینه مترجم رومانیایی 60 یورو یا 50 دلار آمریکا یا 50 پوند انگلیس، مالیات انتقال ملک که بسته به مدت زمان نگهداری ملک متغییر می باشد و 1 تا 3% هزینه ملک را در بر می گیرد. هزینه ثبت محلی خرید ملک نیز بسته به قیمت ملک 0.5 تا 2 % می باشد.

هزینه اجاره ملک در رومانی در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

179.37 $          آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

 $ 131.54         آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز

316.89 $          آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر

251.12 $          آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز

خرید ملک در رومانی و وکیل امور ملک

برای خرید ملک در رومانی همان گونه که در بالا اشاره شد، بدون وکیل معتبر قادر نخواهید بود ملکی را خریداری نمایید. قوانین این کشور برای خرید ملک در رومانی و شناخت محدودیت ها و شرایط سرمایه گذاری در این کشور را باید به کمک وکیل خبره در این زمینه مورد بررسی و تحلیل قرار دهید. پیچیدگی های حقوقی و مالی این بخش کاملا تخصصی می باشد و بهتر این است اگر قصد خرید ملک در رومانی را دارید در ابتدا با یک وکیل معتبر تمام جنبه های حقوقی را موشکافانه بررسی کنید چون همان طور که گفته شد این کشور از نظر شرایط حقوقی، سیاسی و اقتصادی هنوز به ثبات کافی نرسیده است و در مقایسه با کشور های تراز اول دنیا مثل اتریش، انگلیس و … مقصد سرمایه گذاری قابل اعتمادی نخواهد بود.

خرید ملک در رومانی و خدمات بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی

خرید ملک در اتریش 6 خرید ملک در رومانی

بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی ، با  سالها سابقه درخشان در زمینه مهاجرتی با کادر حقوقی و تخصصی می تواند مشاور قابل اعتمادی برای هموطنان عزیزمان باشد. خدمات بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی شامل مشاوره در زمینه های مختلف حقوق بین الملل و روش های مختلف مهاجرتی اعم از تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … می باشد. در مباحث سرمایه گذاری لازم است پیش از هرگونه اقدام در ابتدا با وکیل کاردان در این بخش مشاوره نمایید. وکلای خبره بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی با آشنایی به مسائل روز حقوق بین الملل و روابط گسترده با وکلای خبره کشورهای مختلف به راحتی می توانند پیچیدگی پرونده و نحوه چیدمان مدارک را ارائه نمایند. ریسک های مختلف در خرید ملک در رومانی وجود دارد این امر مهم و حساس تنها با کمک یک وکیل آگاه در این زمینه قابل بررسی می باشد. سرمایه و زمان امری مهم در تجارت بین الملل شما است با مشورت آگاهانه از خطرات و پیچیدگی مسیر آگاه شده و سپس اقدام نمایید.

پاسپورت رومانی

خرید ملک در رومانی و توصیه های حقوقی

یکی از روش های سرمایه گذاری خرید ملک در رومانی می باشد. بسیاری از کشورهای دنیا برای جذب سرمایه شرایطی را فراهم می نمایند تا فرد سرمایه گذار علاوه بر خرید ملک و کسب سود و تجارت در این بخش بتواند اقامت کشور را هم داشته باشد. به دست آوردن اقامت کشورهای تراز اول اروپایی خواسته بسیاری از سرمایه گذاران کشور می باشد. در بحث خرید ملک در رومانی همان طور که اشاره شد این خرید ملک تحت شرایط خاصی برای خارجیان امکان پذیر می باشد و محدودیت هایی نیز دارد. فرد برای خرید ملک در رومانی به شکل مستقیم می تواند اقدام نماید و برای حق مالکیت زمین حتما باید در قالب یک شرکت ثبت شده در این کشور با مسئولیت محدود اقدام به خرید ملک نماید.

برای به دست آوردن اقامت این کشور از طریق خرید ملک، پیچیدگی خاص خود را دارد و این امر تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که فرد در قالب خرید ملک در رومانی بتواند کسب و کار سود آوری ارائه نموده تا به اقتصاد کشور کمک نماید. تسلط به زبان رومانیایی از شروط دیگر این کشور برای دادن اقامت دائم به سرمایه گذار خارجی می باشد. این امر معمولا بعد از 7 سال اقامت در این کشور قابل درخواست می باشد. به طور معمول خرید ملک در این کشور همانند پرتغال و یا اسپانیا منجر به اخذ اقامت نمی شود. نکته مهم در این بخش این است که با توجه به فساد اداری و شرایط اقتصادی و سیاسی این کشور، خرید ملک در رومانی ریسک بالایی داشته و توصیه ما این است که به جای سرمایه گذاری در این کشور، سرمایه خود را وارد کشورهای امن و سود دهی همچون اتریش، پرتغال، اسپانیا و غیره نماید.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان