×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

ویزای کار

ویزای کار درکشور رومانی از چند طریق صورت می گیرد یکی از راه های اخذ ویزای کار این است که شخص در کشور رومانی یک دعوت نامه کاری از یک شخص واجد شرایط که دارای شرکت معتبر در کشور چک است دریافت نماید که شخص نیز باید شرایط لازم را داشته باشد (بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی به شما مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه خواهد داد.) .یکی دیگر از شرایط لازم پذیرفته شدن برای ویزای کار این است که در آگهی پذیرفته شوید ، که طی مراحلی که ابتدا ۳ ماه در داخل کشور سپس ۳ماه در اتحادیه اروپا آگاهی شود اگر شخص مورد نظر پیدا نشود از ایران یا کشور دیگر نیرو میگیرند ، وقتی شخص در این آگهی پذیرش شد می تواند برای اخذ ویزا اقدام نماید. پیدا کردن کار فرما در اروپا شرایط خاصی دارد که در ادامه مطالب به طور کامل بررسی خواهیم کرد و کارفرما پس از آگهی شغل خود باید برای استخدام شخص متقاضی، حقوقی را در نظر بگیرد که کل هزینه های شخص و خانواده آن را در بر داشته باشد .این حقوق باید پس از کسر هزینه مالیات محاسبه گردد که آیا برای مخارج شخص مهاجرت کننده کفایت میکند یا خیر ؟

بنابراین چنانچه عنایت فرمودید اخذ ویزای کار رومانی در کشور امری حقوقی است که باید مراحل قانونی و حقوقی آن سپری گردد و اساسا باید کارفرما این امکان را داشته باشد که برای کارمند متقاضی رومانی باید مجوز داشته باشد که برای کارگر متقاضی تقاضای ویزای کار کند. در اصطلاح شخص کارفرما در کشور باید بتواند اسپانسر شود.(sponsor) در کل اقدام برای ویزای کار بدون داشتن اسپانسر امری سخت است . مراقب باشید افراد کلاهبردار ادعا میکنند که میتوانند در مدت کم ویزای کار برای شما اخذ کنند ،اینها از میل زیاد اشخاص در چک استفاده میکنند و این حرفها را میگویند، اول از شخص سوال کنید تا از کشور خارج شده که اکنون بخواهد کار شما را انجام دهد ، باور کنید بسیاری از این دفتر مهاجرتی در کشور ما دارای مشاورینی هستند که نه تنها اصلا با درس حقوق بین الملل خصوصی آشنا نیستند بلکه تا کنون پا از ایران بیرون نگذارده اند . یکی از همین دفاتر کلاهبردار توسط شخصی اداره میشد که با سن ۲۴ سال و حتی یک بار هم تجربه سفر آسیایی را هم نداشته لیکن این شخص به مردم وعده اخذ دعوت نامه کاری میداد. دفتر مهاجرتی متعلق به بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی تحت نظر مستقیم دکترسعید محمدی (فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران) و با توجه به اینکه دکترسعید محمدی شخصا به ۳ قاره جهان سفر داشته اند ونسبت به  بسیاری از کشور های دنیا از نزدیک آشنایی دارند.به یاد داشته باشید اخذ دعوتنامه کاری امری ساده نیست که چند شخص بیسواد و بی تجربه در آن به شما مطلب بیاموزند.

از آنجا که بازار کار رومانی در حال توسعه است، پیدا کردن کار مناسب برای نیروهای ماهر خارجی کار سختی نیست. خارجیان غیر اروپایی برای کار در رومانی به ویزای کار نیاز دارند. برای دریافت ویزای کار در رومانی، کمپانی استخدام کننده، باید مدارک استخدام را حدود 5 هفته قبل از ورود کارجو به این کشور به وزارت کار و همچنین سازمان مهاجرت تحویل دهد.

تسلط بر زبان انگلیسی از نیاز های اساسی هر شغلی در این کشور است، علاوه بر آن دانستن زبان های آلمانی یا فرانسوی میتواند کمک شایانی به کارجو کند.

ساعات کاری در رومانی حدود 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته است، حدود 20 روز مرخصی سالانه و 12 تعطیلی رسمی نیز از دیگر ویژگی های کار در این کشور است.

اگر شما بخواهید از این طریق اقدام کنید کل پروسه اخذ ویزای کار بین ۲ تا ۹ ماه به طول میانجامد که شخص متقاضی میتواند بعد از چند سال ( معمولا ۲ تا ۵ سال) تقاضای اقامت دایم کند و با قوانین کنونی این امر به راحتی مقدور میباشد.

یک راه دیگر برای اخذ ویزای کار ، اخذ ویزا از طریق مهارت یا تخصص می باشد که در برخی از کشور ها مانند استرالیا ،کانادا و دانمارک امکان پذیر می باشد  .

ویزای این راه معمولا به نام ویزای مهارت خوانده میشود.(skilled worker ) .این ویزا در کشور های  مختلف فرق دارد و در مورد کشور آلمان این امر در حل حاضر به سختی امکان پذیر است .

پروسه این ویزا در اکثر کشورها خیلی طولانی میباشد و بهترین کشوری که الان میتوان برای آن اقدام نمود کشور دانمارک است که یک پروسه ۷ تا ۹ ماهه دارد. البته نام ویزای کار دانمارک که مشهور به ویزای گرین کارت دانمارک شده است ویزای GR1 میباشد،

در خصوص کشور رومانی و کار در آن سوالات زیادی از ما میشود که ما سعی نموده ایم با توضیحاتی که به مشاورین داده ایم حتی الامکان این شبهات را رفع کنیم و شما میتوانید چگونگی  کار در رومانی از ما سوالات خود را بپرسید و ما با کمال میل پاسخ میدهیم البته اگر بضاعت علمی یاری کند.تنها نکته ای که در در نهایت جهت اخذ و یافتن کار در رومانی به نظر میرسد این است که هرچند پروسه اخذ ویزای کار در رومانی اندکی سخت میباشد اما راههایی برای وصول و تسهیل کردن آن خواهیم داشت.

یکی از راه هایی که وجود دارد که  ما بتوانیم در کشور رومانی کار فرما را پیدا کرده و به طور قانونی بتوانیم در آن کشور مشغول به کار شویم این است که به عنوان دانشجو وارد کشور رومانی شویم و چون در حین تحصیل اجازه کار نیمه وقت داریم می توانیم به محض این که شغلی آگهی شد آن را درخواست کنیم یا صبر کنیم که وقتی درسمان تمام شد از کارفرما در کشور رومانی درخواست کار کنیم ،این راه از جمله راههای بسیار مناسب می باشد زیرا پس از ورود به کشور رومانی شخص چون به عنوان دانشجو وارد کشور شده است فرصت دارد تا شغل مورد نظر خود را پیدا کند و آن را  تا پس از اتمام تحصیلات خود ادامه دهد تا زمانی که بتواند از طریق این شغل اقامت کاری اخذ نموده و پس از پرداخت مالیات به مدت ۳ تا ۴ سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید .در نهایت راههای دیگری نیز برای ورود به کشور رومانی نیز وجود دارد که در این مقاله مختصر نیمگنجد. شما میتوانید هر گونه سوال خود در باب موضوع مهاجرت را از بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی  سوال بفرمائید. از این که صفحات ما را با شکیبایی مطالعه نموده اید یک دنیا سپاس گذاریم .

مجوز کار در رومانی

کار در رومانی دارای قوانین مربوط به اجازه کار می باشدکه مشابه اکثر کشورهای  عضو اتحادیه اروپا می باشد. پس از تهیه مجوز کار شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید ویزای طولانی مدت را برای اهداف شغلی بدست آورند.دولت رومانی دارای یک سیستم به صورت سهمیه ایی می باشد که هر ساله تعدادی از مجوز های کاردر رومانی را که به کارکنان خارجی اعطا می شود را تنظیم می کنند و ممکن است فرصت های شغلی را محدود و یا گسترش دهد.

پروسه مجوز کار در رومانی

در بیشتر موارد کار در رومانی مجوز کار باید توسط یک شرکت در در رومانی درخواست شود و کارفرمایان باید ثابت کنند که فرد منتخب شده دارای صلاحیت و تجربه می باشد و مستلزم اسناد و مدارک مهاجرین جهت ارائه می باشد، پروسه و روند دریافت مجوز کار در رومانی تا چندین هفته طول می کشد.هنگامی که مهاجرین کاری اجازه کار در رومانی را دریافت می کنند ، سپس برای با مراجعه به سفارت رومانی در کشور خود برای دریافت ویزای اقامت موقت کار اقدام نمایند.

اقامت کاری در رومانی و اخذ اقامت موقت رومانی

پس از ورود به رومانی از طریق کار در رومانی برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید برای دریافت کد در وزارت مالیات رومانی ثبت نام کنند و یک گواهی ثبت مالیاتی (identificare fiscal) cif دریافت نمایند.ویزای اقامت موقت به واسطه ویزای کار دریافت می شود که حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و هنگام کار با توجه به اینکه در رومانی کار می کند باید 30 روز قبل از پایان دوره یک ساله مجوز اقامت ، اقامت خود را تمدید نمایند.

برای دریافت اقامت برای خانواده باید ویزای مجزا برای هر یک از اعضای خانواده درخواست دهند و همچنین این نکته باید در نظر گرفته شود که اعضای خانواده مجاز به کار کردن در رومانی نمی باشند در صورتی که اجازه کار داشته باشند.

انواع ویزای کاری رومانی و اخذ اقامت موقت رومانی به واسطه کار در رومانی

اخذ اقامت موقت رومانی به واسطه کار به چند دسته تقسیم می شود که به آن می پردازیم:

فعالیت های اقتصادی

فعالیت های حرفه ای

فعالیت های تجاری

اشتغال

استخدام

.1فعالیت های اقتصادی  D/ AE:

شرایط و الزامات برای این نوع فعالیت :

بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

عدم سابقه کیفری و سوپیشینه

2.فعالیت های حرفه ایی D/AP:

– اثبات الزامات مربوط به انجام کارهای مربوط

– بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

– عدم سابقه کیفری

3-فعالیت های تجاری D/AC:

تایید فنی تخصصی در طرح کسب و کار

مطابق با مقررات تصمیم دولت رومانی (23) در 2017.01.12 در مورد سازماندهی و عملکرد اختصاص کسب وکار ، بازرگانی و تایید تخصص در طرح کسب و کار سرمایه گذاران خارجی با توجه به درخواست ویزا برای مدت طولانی و اقامت موقت برای فعالیت های تجاری باید به وزارتخانه مربوط مراجعه و تایید را بدست آورند.

بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

عدم سوء پیشینه

4-اشتغال ( کار در رومانی) D/AM:

-کپی از مجوز استخدام صادر شده در مطابقت با قانون مجاز در مورد استخدام و اخذ شهروندی و اقامت موقت در کشور رومانی

– مهاجرینی که دسترسی خود را در بازار کار رومانی توسط توافقنامه های با سایر کشور ها تایید می کنند

– مهاجرینی که فعالیت های آموزشی ، علمی و یا سایر موسسات دارای مجوز در رومانی انجام می دهند، بر اساس توافق نامه دو جانبه و کارکنان مخصوصا در زمینه دستور وزیر آموزش شهروندانی که فعالیت های هنری در موسسات فرهنگی و هنری در موسسات فرهنگی رومانی انجام می دهند.

– اتباع کشور های دیگر که بر اساس تقاضای وزارتخانه ها یا سایر ادارات دولتی و یا ادارات مستقل ، می توانند فعالیت خود را در خاک رومانی انجام دهند.

-مهاجرینی که به عنوان نمایندگی یا شعبه در رومانی از شرکت های خارج از کشور فعالیت می کنند و یا سهامداران و مدیران شرکت در رومانی ، می توانند حق اقامت داشته باشند.

– اثبات دستمزدهای مالی در سطح حداقل حقوق و دستمزد برای کل دوره مشخص شده در مدت زمان ویزا ی اقامت در رومانی

-عدم سوء پیشینه

– بیمه درمانی برای مدت اعتبار ویزا

همچنین علاوه بر اسناد و مدارک لازم که در بالا ذکر شده است ، ویزای طولانی مدت برای اشتغال به موجب مجوز استخدامی صادر شده برای کارگران فصلی  نشان می دهد که کارفرما محل اقامت متقاضی ویزا را تضمین نمی کند و باید همراه با ویزا اثبات محل اقامت که استانداردهای  مناسب زندگی را برای کل اقامت تضمین کنند.

به منظور اثبات محل زندگی می توان رزرو واحد برای اقامت و یا قرارداد املاک یا اجاره برای خانه در رومانی ، به منظور کار در رومانی به نام متقاضی از طرف صاحبخانه و املاک در رومانی تایید شده باشد.

مدت زمان پروسه ویزای کار در رومانی

مهاجرین خارجی برای اقامت در رومانی به واسطه کار در رومانی می توانند برای ویزای اقامت موقت و یا ویزای طولانی مدت برای استخدام به مدت 60 روز از اخذ مجوز توسط کار فرما درخواست دهند. هر زمانی که از یک کشور دارای مجوز استخدام توسط کارکنان عمومی مهاجرت صادر شود ، ویزا باید از طریق مرکز ملی ویزا 10 روز پس از ارسال درخواست ویزا تایید شود.

در مواردی که الزام به اخذ اجازه کار در رومانی شده اند ویزا پس از تایید بازرس عمومی مهاجرت ظرف مدت 30 تا 45 روز صادر می شود.

ضمنا چنانچه پس از مطالعه مقاله باز هم سوال در خصوص شرایط کار در رومانی داشتید می توانید آن سوال را با کلید واژه بنیاد مهاجرت» یا « دکترسعید محمدی » در گوگل جستجو بفرمائید .

برای مثال : مدارک لازم برای کار در رومانی« دکترسعید محمدی » ، به این و این مقالات دست اول و رایگان در راستای تکمیل همین مقاله خدمت شما عزیزان تقدیم می گردد .

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان