×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

سوئد کاری

 

کار در سوئد

اگر رویای کار در سوئد  را دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مجوز کار را تضمین کنید. این لازم برای تمام اقوام غیر اتحادیه اروپا / EEA مشتاق به کار قانونی در سوئد است.

کارکنانی که بیش از سه ماه در سوئد کار می کنند باید برای یک کار و اجازه اقامت اضافی درخواست کنند که این مسئله را مشاورین ما در سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی برای شما توضیح خواهند داد.

کار در سوئد 2020

سوئد اقتصاد قوی و رو به رشدی دارد.

یک پیشنهاد کتبی برای استخدام برای کسب مجوز کار حیاتی است.

بخش عمومی عمده ترین بخش کاری در سوئد است.

کار در سوئد

بازار کار رقابتی است این را وضعیت کار در سوئدنشان می دهد اما بخش هایی که نیازمند کارگران بیشتری هستند وجود دارد و دولت برای کارکنان خارجی که میخواهند در این شرکت ها کار کنند کار را ساده کرده است.

فرهنگ تجاری در سوئد می تواند بسیار متفاوت از تصور عام یعنی محیطی با وقت استراحت زیاد و جلسات زیاد برای تصمیم گیری باشد.

کار در سوئد برای ایرانیانفرصتی است که این کشور برای مهاجرین از سراسر جهان ارائه می دهد. در حالی که مالیات بالا ممکن است به عنوان یک شوک برای بسیاری از مهاجران باشد، سیستم خدمات بهداشتی درخشان، یک سیستم آموزشی بسیار خوب و کیفیت عالی زندگی را ارائه میدهد.

اقتصاد مدل

کارفرمایانی که در سوئد کار می کنند، از سرمایه داری با تکنولوژی بالا و سیستم مزایای رفاهی گسترده برخوردار خواهند شد. کشور دارای نیروی کار حدود 5 میلیون کارمند است. با وجود رکود سال 2008، سوئد یک اقتصاد قوی با ارتباطات داخلی و خارجی عالی دارد. سوئد در سال 2012، کاهش شدید اقتصادی را تجربه کرد و اقدامات محرک های مختلف را برای افزایش رشد و دسترسی به مشاغل ارائه داد. تولید ناخالص داخلی سوئد در سال 2015 پیش بینی می شود که تا سال 2019 به میزان نسبتا سریع بین 2 تا 2.8 درصد رشد کند. همچنین مدل اقتصاد سوئدی از سوی سازمان های بین المللی مانند کمیسیون اتحادیه اروپا مورد تشویق قرار گرفته و انتظار می رود در چند سال آینده رشد کند. به عنوان دولت از افزایش سرمایه گذاری و مالیات برای بهبود اقتصاد استفاده می کند.

شما به عنوان یک کارگر مهاجر در سوئد ممکن است توسط یک شرکت خصوصی استخدام شوی. شرکت های خصوصی اکثریت تولیدات اقتصادی کشور را تشکیل می دهند. بخش مهندسی بسیار قدرتمند است و تقریبا 50٪ صادرات سوئد را تامین می کند. صنایع اصلی کشور دارای آهن و فولاد، تجهیزات دقت و وسایل نقلیه موتوری هستند. اگر شما علاقه مند به کار در سوئد هستید و شرایط لازم را دارید، ممکن است بتوانید در این زمینه ها کار پیدا کنید.

کار در سوئد

مجوز کار

بهترین پیشنهاد شما برای اخذ مجوز کار این است که درخواست خود را با استفاده از فرم آنلاین در وب سایت مهاجرت سوئدی ارسال کنید. یک جایگزین می تواند درخواست شما را به نزدیکترین کنسولگری سوئد یا سفارت سوئد به قبل از حرکت شما ارسال کند. هنگامی که درخواست خود را تبدیل کرده اید، مجاز به ورود به کشور نیستید تا زمانی که مجوز شما صادر شود.

پیشنهاد نوشته شده استخدام

قبل از اینکه بتوانید به طور موفقیت آمیز برای مجوز کار درخواست و شروع به کار در سوئد، شما نیاز به یک پیشنهاد کار کتبی از کارفرمای سوئدی خود دارید. فقط با یک پیشنهاد شغلی نوشته شده می توانید به طور موفقیت آمیز برای اجازه کار سوئدی درخواست دهید. این سند باید شامل اطلاعات مربوط به موقعیت شما در شرکت، حقوق شما و مدت قرارداد کاری شما باشد. قبل از اینکه پیشنهاد کاری خود را برای استخدام دریافت کنید، اتحادیه مسئول مسئولیت پذیری شرایط و ضوابط مندرج در قرارداد کاری شما را تأیید می کند.

صنایع و بیزنس های مختلف برای اشتغال مهاجرین در سوئد:

بیزینس های اصلی:

در حالی که شرکت های خصوصی مسئول بیشترین تولید اقتصادی در سوئد هستند، بزرگترین کارفرمای این کشور بخش عمومی است و حدود 25 درصد از مردم را استخدام می کند. شهرداری و شوراهای محلی، بخش بزرگی از بازار کار را تشکیل داده اند و معمولا موقعیت های شغلی در مراکز درمانی و بخش آموزشی را پیشنهاد می دهند.

بخش تکنولوژی پاک و صنعت خودروسازی یکی دیگر کارفرماهای بزرگ کشور می باشد. کشور سوئد منزلگاه سازندگان وسایل نقلیه بزرگ، مانند Volvo و Scania می باشد. Saab، شرکت خودروسازی سوئدی که در سال 2011 درخواست ورشکستگی کرد، توسط National Electric Vehicle سوئد خریداری و مجددا خط تولید آن راه اندازی شد. مهاجرینی که در توسعه یا ساخت وسایل نقلیه سبز( زیست محیطی) با تجربه هستند، در سوئد احساس راحتی می کنند. سوئد یکی از کشورهای پیشرو در فناوری های پاک و برنامه های سازگار با محیط زیست است.

بخش های با اهمیت دیگر در سوئد:

سایر بخش های مهم در سوئد عبارتند از بخش خدمات مالی و همچنین بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات. استکهلم مرکز مالی سوئد را با شعب اصلی بسیاری از بانک های چند ملیتی ایجاد کرده است و همچنین میزبان بزرگترین بورس اوراق بهادار اسکاندیناوی نیز می باشد. سوئد با داشتن شرکت هایی مانند سونی اریکسون و اسکایپ در زمینه تکنولوژی اطلاعات، قدرت زیادی دارد. یکی دیگر از کارفرمایان بزرگ سوئد، بخش بیوتکنولوژی است.

در این کشور گروه های برجسته بیوتکنولوژی متعدد، 6 دانشگاه علوم پزشکی و دیگر موسسات علوم زیستی وجود دارد. با این حال، بخش گردشگری، بخشی است که به سرعت در حال رشد است، زیرا سوئد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا به حساب می آید. با مهاجرت به سوئد و دیدن شهرها و مناظر طبیعی خارق العاده این کشور، متوجه خواهید شد که چرا بخش گردشگری آن بسیار پر رونق است.

مشاغل سازمان دهی شده:

برخی از مشاغل به مجوز خاصی نیاز دارند. اخذ این نوع مجوزها برای مشاغل بخش خدمات درمانی الزامی است، همچنین وکلا، پیمانکاران برق و معلمین مدارس عمومی نیز باید مجوز مربوطه را داشته باشند.بنابراین، پیش از کاریابی به عنوان پرستار یا دندانپزشک، به مسئولین مربوطه مراجعه و تاییدیه گواهی و وضعیت حرفه ای خود را دریافت کنید.

با این تاییدیه، کارفرمای شما مطمئن خواهد بود که آموزش های لازم برای کار در این حرفه را دیده اید. در سوئد حدود 40 حرفه، که اکثر آنها در بخش خدمات درمانی می باشند، سازماندهی شده(regulated) هستند. شرط اصلی برای دریافت تاییدیه دارا بودن پیش زمینه تحصیلی و سابقه کار مرتبط است. شورای تحصیلات عالی سوئد فهرستی از تمام حرفه های سازمان دهی شده و مسئولین مرتبط برای اعطای تاییدیه، تهیه کرده است.

مالیات کار در سوئد 2020

مالیات بر درآمد به طور اتوماتیک از حقوق شما کسر می شود و هر فرد، از جمله همسرتان، باید به طور مجزا مالیات پرداخت کند. شاید بدانید که میزان مالیات در سوئد نسبتا بالاست، با این حال باید پرداخت شود. کشور سوئد برای تامین بودجه مراکز درمانی، سیستم آموزشی و حمل و نقل عمومی از این مالیات ها استفاده می کند و این باعث می شود ساکنین کشور سوئد به طور رایگان در مدارس عمومی ثبت نام کنند و با هزینه های بسیار کم از خدمات درمانی و سایر امکانات رفاهی استفاده نمایند. مردم سوئد به آژانس مالیاتی سوئدی (Swedish Tax Agency) اعتماد زیادی دارند.

افراد می توانند کارهای زیادی را الکترونیکی و از طریق اپلیکیشن انجام دهند. زمانی که در سوئد مشغول به کار شوید، متوجه خواهید شد که مردم سوئد نگرش مثبتی نسبت به مالیات دارند. Skatt کلمه سوئدی و به معنای مالیات و به معنای گنجینه است.

کارکنان کلیدی خارجی می توانند از 25% تخفیف مالیاتی استفاده کنند.به این صورت که 75% حقوق آنها، طبق قانون سوئدی شامل مالیات می شود و 25 % حقوق در سه سال نخست از مالیات معاف است. در صورتی که پستی به عنوان متخصص، مهندس، دانشمند داشته باشید و یا تخصصی در زمینه منحصر به فردی در کشور خود داشته باشید، جز کارمندان کلیدی به حساب می آیید.

فرهنگ کار در سوئد 2020

محیط کار در سوئد نسبتا غیر رسمی و دوستانه است. کارمندان می توانند سرکار به جای کت شلوار رسمی، شلوار جین بپوشند و در کل احساس راحتی داشته باشند، حتی می توانند در دفتر کار از صندل نیز استفاده کنند. ساعات کار انعطاف پذیر و باز، بحث های پر جنب و جوش در جلسات کاری بسیار معمول است. با این حال باید به خاطر داشت که از درگیری و بروز بیش از حد احساسات در جلسات کاری جلوگیری شود.

با وجود اینکه فرهنگ کار در سوئد بسیار آرام است، اما دارای پربازده ترین نیروی کار در جهان است.

در سوئد باید تعادل بین کار و زندگی شخصی رعایت شود. ساعات کاری انعطاف پذیر و کار در خانه در سوئد بسیار رایج است و معمولا قهوه خوردن در سرکار (Fika) دو یا سه بار در روز انجام می شود؛ اما هر کارمند همچنان باید وقت شناس باشد، به همکار خود احترام بگذارد و فروتن باشد. کار تیمی و مسئولیت های فردی بسیار اهمیت دارند.

 

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان