×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

استارت اپ

مروری بر کارآفرینی در کشور لوکزامبورگ

حمایت های کشور لوکزامبورگ از کارآفرینان همواره و همیشگی است. هدف اصلی این کشور ورود کمپانی ها و شرکت های بزرگ و بین المللی به خاک لوکزامبورگ است. از این رو درتصویب قوانین و مقررات جهت کارآفرینی و گسترش تجارت درکشور، راه را برای این شرکت‌ها هموار می‌گرداند.

فهرست شرکت های ثبتی در لوکزامبورگ

برخی از شرکت های ثبتی جهت کارآفرینی در لوکزامبورگ عبارتند از:

شرکت با مسئولیت محدود  (SARL)

شرکت با مسئولیت عمومی  (SA)

همکاری با سهام (سکا یا SCA)

مزایای کارآفرینی در کشور لوکزامبورگ

از نمونه مزایای کارآفرینی در لوکزامبورگ و مسیر آسان راهیابی به این کشور را می‌توان به صورت ذیل بیان نمود:

مساعد بودن موقعیت این کشور در بین کشورهای اروپایی جهت فعالیت های تجاری

قرار گرفتن این کشور در قلب اروپا و جهان

موقعیت و شرایط کاری دوستانه موجود در لوکزامبورگ

چند فرهنگه بودن کشور لوکزامبورگ و در نتیجه گسترش کارآفرینی در سطح بین الملل

تشویق و استقبال ویژه دولت لوکزامبورگ از کارآفرینان و سرمایه گذاران در طرح های کارآفرینی در زمینه های مختلف تجاری

میزان مالیات دریافتی از سوی دولت جهت شرکت های ثبتی و کارآفرینی در این کشور بسیار پایین است. به طوری که می توان گفت این کشور با کشورهای بلژیک و فرانسه در یک سطح قرار گرفته است.

لوکزامبورگ در حوزه شنگن قرار دارد. بنابراین فرد با اقامت در این کشور می‌تواند به سایر کشورهای اروپایی سفر کند.

فعالیت تجاری و سرمایه گذاری در کشور لوکزامبورگ بدون پرداخت مالیات

کارآفرینی در لوکزامبورگ

امروزه استارت آپ به معنای کارآفرینی در لوکزامبورگ در عرصه بین المللی مطرح گردیده است. بسیاری کارآفرینان در مدت زمان مشخص و البته کوتاهی، به خاک این کشور ورود پیدا می کنند. بنابراین می توان گفت این روش “مهاجرت به اروپا“، صرف نظر از پر مخاطره بودن آن، بسیار پرطرفدار نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر روش کارآفرینی نوع روش ترکیبی از مالکیت و مدیریت است. روشی که بازار اقتصادی و کسب وکار را دگرگون ساخته و فرصت‌های طلایی در پیشرفت تکنولوژی ایجاد می نماید. پیش‌بینی بازار کسب و کار توسط سرمایه‌گذاران در کشورها می‌تواند به حفظ و نگهداری سود و منفعت آن کمک کند.

تعریف واژه کارآفرینی

کارآفرینی به معنای بهره گیری از ایده های نوین و کارآمد و همچنین استفاده از خلاقیت های ذهنی یک فرد است. شخصی که از این خلاقیت‌ها برخوردار است، به راحتی می‌تواند به آنها جامه عمل پوشانده و به واقعیت تبدیل نماید. بنابراین کارآفرینان از مهم ترین و اصلی ترین اهرم های پیشرفت کشورها در بازار تجارت و کسب و کار هستند.

به همین دلیل کشور لوکزامبورگ از کارآفرینان استقبال ویژه ای می نماید. در نتیجه شرایط و زمینه های کارآفرینی در لوکزامبورگ را برای آنها فراهم می آورد. اما نکته اینجاست که یک کارآفرین جهت عملی ساختن نظرات و ایده‌های خود می‌بایست به قوانین کشورمقصد آگاهی داشته باشد. در این مورد جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چرا که بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی بهترین مشاور شما کارآفرینان عزیز است.

کارمندی و کارآفرینی به‌طور همزمان

کارآفرینی در لوکزامبورگ می تواند در شرایط خاصی نیز انجام گیرد. مثلا در شرایطی که فرد هم کارمند است و هم کارآفرین. به عبارت دیگر فردی که به فعالیت شغلی مشغول است، می تواند به طور همزمان به کارآفرینی هم بپردازد. بنابراین انصراف از شغل فعلی به عنوان کارمند الزامی نیست. این روش نوعی ترکیب مشاغل کارمندی و کارآفرینی است که توسط یک نفر انجام می گیرد.

موارد مهم در امر کارآفرینی

فردی که تصمیم به کارآفرینی در لوکزامبورگ را دارد، می بایست همه جوانب را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. از موارد مهمی که در این زمینه مورد اهمیت و توجه است، آگاهی از مالیات های حاصله است. مالیات در شهرهای مختلف این کشور متغیر می باشد. طبیعتا در شهر لوکزامبوگ این مبلغ افزایش می یابد. اما به‌طور کلی درصد مالیات حاصله برای ثبت شرکت و کارآفرینی به‌طور میانگین بین 22 تا 29درصد می‌باشد.

از دیگر موارد مهم می توان به ریسک پذیری بازار در زمینه های تجاری اشاره نمود. به عبارت دیگر فرد کارآفرین باید در نظر داشته باشد که در چه صنفی از تجارت می‌تواند به موفقیت برسد. پس سنجش امور جانبی برای کارآفرینی امری ضروری محسوب می گردد.

اهمیت کارآفرینی در کشور لوکزامبورگ چیست؟

همان طور که اشاره شد کشور لوکزامبورگ به موضوع کارآفرینی اهمیت و ارزش خاصی قائل است. این میزان اهمیت به قدری است که دانشگاه‌های این کشور کارآفرینی را به‌عنوان یک واحد درسی برای دانشجویان ارائه می‌نمایند. اما نباید فراموش شود که درصد موفقیت در کارآفرینی به موقعیت و مکان مورد نظر بستگی دارد.

رنکینگ کشور لوکزامبورگ چگونه است؟

کشور لوکزامبورگ به راحتی توانسته است در زمینه کارآفرینی با کشورهای اروپایی به رقابت بنشیند. به طوری که طبق آمارهای به دست آمده، این کشور در فهرست 10 کشور اول، در زمینه کارآفرینی جای گرفته است.

شرایط مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری چیست؟

ثبت شرکت، سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور لوکزامبورگ از جمله راه هایی است که می‌توان اقامت این کشور را گرفت.

کشور لوکزامبورگ در حوزه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی دارای شرایط مساعدی است.

بنابراین به راحتی می توان از طرق مختلف به این کشور مهاجرت نموده و اقامت دائم دریافت کرد.

ایالت های تشکیل دهنده کشور لوکزامبورگ عبارتند از:

ایالت گرونماخر

ایالت دیکریخ

ایالت لوکزامبورگ

فرد سرمایه گذار یا کارآفرین جهت سرمایه گذاری و کارآفرینی در لوکزامبورگ می بایست بیزینس پلان ارائه نماید. در واقع باید طرح اقتصادی و توجیهی شرکت را جهت مشخص نمودن اهداف شرکت بیان کند. چنانچه فرد تصمیم به دریافت اقامت دائم داشته باشد حداقل به مدت 3سال اقامت در این کشور را باید بگذراند. پس از گذشت به مدت 5 سال اقامت دائم، موفق به اخذ پاسپورت لوکزامبورگ می گردد. ثبت یک شرکت در کشور لوکزامبورگ بین 2 الی 4 هفته به طول می انجامد. پیشنهاد ما این است با وکلای کارآمد بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی ارتباط بگیرید. ایشان در راستای کارآفرینی در لوکزامبورگ بهترین راهنمایی ها را در اختیار شما قرار می دهند

 یکی از آرزوی های اکثر بنیان گذاران کسب و کارهای نوپا (همان استارتاپ خودمان) جذب سرمایه گذار برای تسریع در روند پیشرفت و بازدهی کسب و کارشان است. سرمایه گذار شخصی است که با پذیرش ریسک های موجود در یک کسب و کار و در ازای دریافت درصدی از سهام استارتاپ می توانند باعث پیشرفت و بازدهی سریعتر آن کسب و کار شوند. فکر ورود رقم های بالا برای یک استارتاپ می تواند جذاب باشد، برای مثال خیلی خوب است که استارتاپ شما در ابتدای راه اندازی بتواند چند میلیارد تومان سرمایه جذب کند! اما بهتر است کمی واقع بین باشیم. بر عکس خیلی از مقاله های موجود در فضای اینترنت که شما را تشویق به جذب سرمایه گذار می کند، در این مقاله قصد دارم در مورد این موضوع صحبت کنم که چرا نباید برای استارتاپ خود سرمایه گذار جذب کنیم؟!! مطالبی که در این مقاله گفته می شوند اکثراً دیدگاه های شخصی بنده در مورد جذب سرمایه گذار است و ممکن است شخصی خلاف نظرات گفته شده در این مطلب را داشته باشد، اما کلیه مطالبی که گفته می شود تجربه ایست که در طول پنج سالی که بر روی استارتاپ ITPRO کار می کنم کسب کرده ام و البته صحبت هایی که با استارتاپ های دیگر داشتم نیز در این دیدگاه ها تاثیر داشته است. ترین راهنمایی ها را در اختیار شما قرار می دهند.

جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا

اگر کسب و کار شما تازه راه اندازی شده است باید قید جذب سرمایه گذار را بزنید. متاسفانه در کشور ما اکثر افرادی که قصد سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها را دارند فقط به یک موضوع فکر می کنند: «پول». در دنیا واژه ای وجود دارد به نام سرمایه گذارای خطر پذیر (Venture Capital). این دسته از سرمایه گذاران با قبول ریسک های موجود در یک کسب و کار و البته به دست آوردن شناخت دقیق از مدل کسب و کار یک استارتاپ اقدام به تزریق سرمایه و رساندن آن استارتاپ به مرحله سود دهی می کنند. اما متاسفانه در ایران جذب سرمایه گذار با کشورهای پیشرو در این زمینه بسیار متفاوت است.

اول در مورد سرمایه گذاران خصوصی کنیم، این دسته از سرمایه گذاران، شرکت ها و موسساتی هستند که یا پشتوانه مالی اقدام به شناسایی و پرورش استارتاپ ها می کنند. اما زمانی که شما با اکثر سرمایه گذاران مواجه می شوید، به جای پرس و جو در مورد مدل کسب و کار شما و شناخت دقیق از آن، اولین سوالی که از شما می پرسند این است که چه زمانی پولی که قصد سرمایه گذاری دارند بازگردانده می شود. زمانی که شخصی قصد سرمایه گذاری در یک استارتاپ را دارد باید ریسک های موجود در آن کسب و کار را نیز قبول کند. به خاطر دارم زمانی که قصد راه اندازی ITPRO را داشتیم خیلی ها گفتند که این کار قابل اجرا شدن نیست و موفق نمی شود. مطمئنم که اگر در ابتدای راه اندازی ITPRO قصد جذب سرمایه گذار را داشتیم هیچ سازمان و شرکتی تمایل به سرمایه گذاری در ITPRO را نداشت! البته شرکت هایی نیز هستند که پروسه ای به نام پیش شتابدهی برای شما در نظر می گیرند و به گفته خودشان به شما کمک می کنند تا استارتاپ خودتان را شتابدهی کنید که البته این مورد نیز معایب خاص خود را دارد. معمولاً این شرکت ها در ازای پرداخت مبلغی بین 25 تا 30 میلیون تومان، برگزاری کلاس های بازاریابی و ایجاد ارتباط بین شما و مربیانی در این حوزه 15 درصد از سهام استارتاپ شما را تصاحب می کنند. 30 میلیون تومان + یکسری امکانات به مدت محدود 3 الی 4 ماه در ازای دریافت 15 درصد سهام کسب و کاری که راه اندازی کرده اید. البته موضوع فقط همین 15 درصد نیست و شما در آینده باید درصد بیشتری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهید که در ادامه در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

اما حالت دیگری نیز وجود دارد با نام صندوق های سرمایه گذاری که با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان راه اندازی شده اند. دولت با تخصیص بودجه ای مشخص برای این صندوق ها کمک می کند تا شرکت های دانش بنیان بتوانند برای پیشبرد کسب و کار خود وام هایی با بهره کم دریافت کنند. اما برای ثبت شرکت خود به عنوان شرکت دانش بنیان و دریافت این حمایت باید راهی را طی کنید که کم از هفت خوان رستم ندارد. البته تبدیل شرکت به عنوان شرکت دانش بنیان و دریافت حمایت از سازمان های دولتی به نظرم بهتر است تا اینکه بخواهیم کلی وقت و زمان را برای دریافت سرمایه از شرکت های خصوصی صرف کنیم.

غافل شدن از خود کسب و کار

متاسفانه زمانی که هدف شما جذب سرمایه گذار باشد، از کسب و کار خود غافل می شوید. اینکه دائما درگیر پروسه های اداری و حضور در جلسات با سرمایه گذاران شوید باعث می شود که از کسب و کار خود غافل شوید. اگر زمان را بر روی استارتاپ خود و پیشرفت آن بگذارید نتیجه خیلی بهتری از جذب سرمایه گذار خواهید گرفت. مطمئن باشید که اولین شرکت یا سازمان به طرح شما علاقه نشان نمی دهد. باید دائماً درگیر جلسات با شرکت ها و سازمان های خصوصی شوید تا شاید بتوانید سرمایه گذار برای کار خود جذب کنید.

از دست دادن مالکیت استارتاپ

زمانی که سرمایه گذاری برای کسب و کار خود جذب کردید دیگر شما مالک استارتاپ خود نخواهید بود. یک کسب و کار از یک ایده شروع می شود، شما ایده ای در سر دارید و می خواهید آن ایده را عملیاتی کنید. شما بهتر از هر کسی می دانید که ایده شما چگونه باید پیاده سازی شود. اما زمانی که سرمایه گذار جذب می کنید قدرت تصمیم گیری شما کاهش پیدا می کند. معمولاً اکثر سرمایه گذاران سهمی بیش از 50 از شما درخواست می کنند تا پولی را به کسب و کار شما تزریق کنند. از دست دادن 51 درصد از سهام یک استارتاپ یعنی گرفتن قدرت تصمیم گیری از شما. شما دیگر مالک کار خود نخواهید بود و در آینده این موضوع می تواند به شخص شما ضربه بزند. این موضوع دقیقاً کاری است که با Steve Jobs در شرکت اپل شد، اخراج او توسط هیئت مدیره از شرکتی که خودش بنیان گذاری کرده بود.

عدم داشتن استقلال

داشتن استقلال حس خوبی به انسان ها می دهد، مخصوصاً زمانی که شما کسب و کاری دارید که متعلق به خودتان است، هر شخصی با راه اندازی کسب و کار می خواهد به استقلال مالی برسد، اما آیا با جذب سرمایه گذار باز هم این حس در شما خواهد بود؟ زمانی که سرمایه گذاری به شرکت شما ورود می کند، در صورت برخورد به هر گونه مشکل باید حرف های آن ها را تحمل کنید، دقت کنید که منظور در اینجا داشتن شریک نیست، منظور ما شخصی است که بدون داشتن آشنایی با شما اقدام به سرمایه گذاری بر روی کسب و کار شما کرده و تا زمانی که کسب و کار شما به سود دهی نرسیده است باید تحمل شنیدن انواع و اقسام حرف ها را داشته باشید.

سرمایه گذاری مناسب با ارزش کسب و کار شما

زمانی که شما با یک شرکت وارد مذاکره می شوید و مبلغی را در ازای پرداخت سهام مطالبه می کنید، در حقیقت این مبلغ ارزش کسب و کار شما را مشخص می کند. فرض کنید با شرکت یا شخصی وارد مذاکره شده اید و می خواهید در ازای پرداخت 20 درصد سهام مبلغ 1 میلیارد تومان دریافت کنید. یعنی شما می گویید که ارزش کسب و کار شما معادل میلیارد تومان است، مطمئن باشید شرکتی که به این مبلغ از ارزش رسیده باشد نیازی به سرمایه گذار ندارد. کسب و کار هایی که نوپا هستند و تازه راه اندازی شده اند ارزش آن ها بیشتر بر اساس ایده اولیه مشخص می شود، نه موجودی حساب بانکی. اما متاسفانه در کشور ما برعکس است و اکثر سرمایه گذاران به جای پرداختن به ارزش ایده، در مورد دارایی های موجود شرکت صحبت می کنند که این موضوع باعث می شود اکثر شرکت ها ریسک سرمایه گذاری در کسب و کار شما را قبول نکنند.

معمولاً مباحثی مانند شرکت در شتابدهنده ها و جذب سرمایه گذار بیشتر شما را درگیر حاشیه هایی می کند که باعث می شود از کسب و کار خود غافل شوید و نتوانید خروجی مورد نظر را کاری که در حال انجام آن هستید بگیرید. همانطور که در ابتدای مطلب گفتم مباحثی که در این مقاله گفته شد بیشتر تجربیاتی بود که از استارتاپ ITPRO کسب کردم و مطمئناً خیلی از افراد نظراتی مخالف این مطلب را دارند. امیدوارم که تمامی دوستانی که قصد راه اندازی کسب و کاری را دارند موفق باشند و نام استارتاپشان روزی به عنوان یکی از استارتاپ های موفق برده شود. ITPRO باشید

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان