دوشنبه - شنبه8 صبح تا 21 عصر
دفتر مرکزیتا پایان اپیدمی کرونا بصورت غیر حضوری خدمت رسانی میکنیم
شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای مهاجرت باشد چراکه این کشور، کشوری مهاجرپذیر است و روش‌های قانونی بسیار زیادی برای کسب اقامت موقت و دائم آن برای افراد مختلف وجود دارد. مهاجرت به کانادا سخت نخواهد بود، اگر روشی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با امکانات شما داشته باشد و مدارک مورد نیاز آن را با دقت و موشکافی تهیه کرده باشید. در این مقاله سعی کرده‌ایم بهترین روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی را برای شما پوشش دهیم.

کشور کانادا

کشور کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده و بیشترین مرز خاکی دنیا را با کشور آمریکا دارد. کانادا دومین کشور پهناور دنیاست اما تنها ۳۷ میلیون نفر جمعیت دارد. به همین دلیل دولت این کشور برنامه‌های مهاجرتی متنوعی جهت جذب افراد متخصص، دارای مهارت یا سرمایه در نظرگرفته است تا رشد و ثبات اقتصادی آن برهم نخورد. به همین جهت مهاجرت به کانادا فرصتی بسیار ایده‌آل برای افرادی است که تمایل دارند در کشوری پیشرفته با شاخص‌های رفاه بالا زندگی کنند.

کانادا را به عنوان کشوری سردسیر می‌شناسند که اغلب افراد ترجیح می‌دهند در شهرهای خوش‌آب ‌و هوا و گرم‌سیرتر آن، نزدیک مرزهای آمریکا، زندگی کنند. پایتخت این کشور اتاوا (Ottawa) و شهرهای مهم آن تورنتو، ونکوور و مونترال است. زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی و واحد پولی آن، دلار کاناداست. این کشور دارای ۱۰ ایالت بوده و همانند کشور آمریکا، هر ایالت قدرت قانون‌گذاری در محدوده خود را داشته و هر ایالت قوانین به خصوص خود را دارد.

 • در کانادا همه شهروندان اعم از بومی و غیربومی می‌توانند از مزایای بیمه سلامت و درمان بهره‌مند شوند.

در مجموع، قوانین و فرهنگ مهاجرپذیر، امنیت شغلی و اجتماعی بالا، نرخ پایین بیکاری و تورم و ثبات اقتصادی، دانشگاه‌های معتبر و موقعیت‌‌‌‌‌‌های شغلی خوب، کانادا را به مسیر مهاجرتی و خانه جدید عده زیادی از افراد در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

روش‌های مهاجرت به کانادا

سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا آن روشی است که بیشترین تناسب را با امکانات شما دارد. اما به طور کلی ویزای اکسپرس اینتری با حداقل ۶ ماه زمان (از زمان تشکیل پرونده و تکمیل مدارک تا زمان صدور ویزا)، سریع‌ترین راه دریافت ویزا است.

انواع روش‌های مهاجرت به کانادا به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت خوداشتغالی
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج با شهروندان کانادایی

در ادامه این روش‌ها را به تفصیل توضیح می‌دهیم:

مهاجرت به کانادا از طریق کار

برای مهاجرت کاری به کانادا می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

۱.اکسپرس اینتری (Express Entry):

یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم این کشور برنامه اکسپرس اینتری یا مهاجرت افراد ماهر و متخصص است. دولت کانادا برای جذب نیروی کار موردنیاز خود و با هدف یافتن بهترین کاندیدها از سیستم اکسپرس اینتری استفاده می‌کند و بدین منظور چهار برنامه جامع را ارائه نموده است:

 1. نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Class)
 2. برنامه نیروی متخصص فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program)
 3. برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 4. برنامه مهاجرت استانی کانادا  Provincial Nominee Programs (PNP)

برنامه مهاجرتی نیروی کار متخصص فدرال، مخصوص افرادی است که سابقه کاری خارج از خاک کانادا دارند.

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیلد ترید برای افرادی است که در یک حرفه‌ی خاص شایستگی آن‌ها اثبات می‌شود و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

برنامه تجربه کانادایی مخصوص افرادی است که سابقه کار در کانادا را دارند و می‌خواهند اقامت دائم دریافت کنند.

برنامه مهاجرت استانی کانادا یا (PNP) نیز برای افرادی که تخصص، تحصیلات یا سابقه کار مرتبط دارند و قصد دارند در یک استان یا محدوده خاص کار کنند و اقامت داشته باشند.

وقتی از طریق اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنید از همان ابتدا اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد. همجنین اگر قصد دارید به همراه خانواده خود مهاجرت کنید، این برنامه ایده‌آل است چراکه از همان ابتدا به خانواده شما نیز اقامت دائم داده می‌شود.

وقتی برای مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری اقدام می‌کنید در دو مرحله بر اساس معیارهای مختلف آزموده می‌شوید و به شما امتیاز داده می‌شود. سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری (Point Based System) نام دارد و در آن برای هر یک از معیارها امتیاز خاصی در نظر گرفته شده است. این معیارها در مرحله اول عموما شامل میزان تحصیلات، سابقه کاری و دانش زبان می‌شود و شما در این مرحله باید ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز کسب کنید. در مرحله دوم بر اساس معیارهای بیشتری نظیر سن، داشتن فامیل درجه یک در کانادا و دانش زبان فرانسوی (به همراه معیارهای مرحله اول) مجددا امتیازدهی می‌شوید. به این مرحله Pool گفته می‌شود و حداکثر امتیاز ۱۲۰۰ است. افرادی که بالاترین امتیاز را کسب کنند از طرف دولت کانادا دعوت‌نامه برای اقامت دائم دریافت خواهند کرد.

محاسبه امتیاز: https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/c2c/eapp.do 

۲.پیشنهاد شغلی (Job offer):

یک روش دیگر برای مهاجرت کاری به کانادا دریافت پیشنهاد کاری (Job offer) از کارفرمای کانادایی است. ممکن است برخی از استان‌های کم‌جمعیت‌تر که به نیروی کار نیاز دارند لیستی از مشاغل  موردنیاز خود را ارائه کنند. در صورتی که سابقه کار یا تخصص موردنظر را داشته باشید می‌توانید رزومه خود را برای کارفرما ارسال کنید. در صورتی که ضروریات شغل موردنظر را دارا باشید، کارفرما برای مصاحبه از شما دعوت می‌کند و اگر در مصاحبه پذیرفته شوید پیشنهاد شغلی دریافت خواهید کرد.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی می‌توانید برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایید. اقامت کانادا از این روش ابتدا به صورت موقت به شما داده می‌شود که می‌توانید پس از گذشت ۳ سال از طریق اکسپرس اینتری (برنامه تجربه کاری کانادایی) اقامت دائم کسب کنید.

مهاجرت تحصیلی کانادا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، کانادا با داشتن دانشگاه‌های معتبر فراوان، شهریه‌ پایین و شرایط آسان‌تر جهت اخذ ویزا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. شما می‌توانید در تمامی مقاطع از جمله مدارس در کانادا به تحصیل بپردازید. مدارس بین‌المللی کانادا به صورت شبانه‌روزی بوده و شهریه‌ای معادل ۱۵ هزار تا ۵۰ هزار دلار کانادا در سال در بر خواهند داشت. از بهترین مدارس شبانه‌روزی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کالج ACHS سنت پیتر
 • کالج آتول موری 
 • کالج نوتردام
 • مدرسه قلب مقدس مونترال
 • دبیرستان بدوول
 • دبیرستان کانادا ستاره
 • کالج کالج برنتوود
 • آکادمی نیل
 • کالج اشبوری
 • کالج بین المللی Class Afloat
 • کالج Stanstead
 • کالج سنت اندرو
 • آکادمی بین المللی لندن
 • مدرسه Trillium

برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا ابتدا باید رشته تحصیلی، دانشگاه‌ها و شهرهای موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش در آن رشته و دانشگاه را ارائه کنید. نمره زبان (IELTS یا TOEFL)  شما نیز به دانشگاه و رشته انتخابی شما بستگی خواهد داشت. در صورتی که درخواست شما مورد قبول واقع شود، دانشگاه نامه پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی به:

 1. مدرک دیپلم و ریزنمرات
 2. حداقل نمره آیلتس ۶
 3. اثبات تمکن مالی، نیاز دارید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به:

 1. مدرک لیسانس و ریزنمرات
 2. حداقل نمره آیلتس ۶.۵
 3. گپ تحصیلی کم بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 4. و سن مناسب، نیاز است.

برای تحصیل در مقطع دکتری نیز ابتدا باید استاد راهنما پیدا کنید. برای این کار نیاز به داشتن انگیزه بالا، رزومه قوی، نمره زبان بالا و مقالات علمی است. شما باید استاد دانشگاه موردنظر را قانع کنید که صلاحیت علمی کافی برای کار پژوهشی را دارید. برای تحصیل در مقطع دکترا به دانشجویان بورسیه به صورت اسکالرشیپ یا فاند تعلق می‌گیرد که می‌توانند با آن بخش زیادی از هزینه‌های خود را پوشش دهند.

در صورتی که رزومه علمی خوب و نمره زبان بالا داشته باشید در سایر مقاطع نیز می‌توانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی به اندازه طول تحصیل خود و تا سقف ۳ سال در کانادا حضور داشته و به جستجوی شغل موردنظرتان بپردازید. البته طول تحصیل شما باید بیشتر از ۹ ماه باشد. پس از یافتن شغل می‌توانید ویزای کاری دریافت کنید و پس از ۳ سال برای اقامت دائم کانادا، همانطور که عنوان کردیم، درخواست دهید.

مهاجرت به کانادا با سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم، سرمایه‌گذاری در این کشور است که کارآفرینان، مدیران و صاحبان سرمایه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا:

 • سرمایه‌گذاری در استان‌های خاص
 • خرید کسب‌وکارهای دیگر
 • ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری در استان کبک

در نظر داشته باشید که هر استان کانادا برنامه و شرایط خاص خود را برای سرمایه‌گذاری دارد و شما بر اساس معیارهایی نظیر سابقه کار مدیریتی، مهارت زبان، میزان تحصیلات، سن و سایر شرایط امتیازدهی می‌شوید. در صورت کسب امتیاز کافی، ابتدا اقامت موقت داده می‌شود که در صورت تایید دولت کانادا پس از دو سال به اقامت دائم تبدیل می‌شود.

+حداقل سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در کانادا ۱۵۰ هزار دلار کانادا و حداقل دارایی ۵۰۰ هزار دلار کاناداست.

استان میزان دارایی میزان سرمایه سابقه کار یا مالکیت مدرک زبان نوع اقامت
آنتاریو ۸۰۰ هزار دلار ۶۰۰ هزار دلار در ۵ سال گذشته، ۲ سال سابقه کار مدیریتی CLB 4 اقامت کاری موقت
منیتوبا ۵۰۰ هزار دلار ۲۵۰ هزار دلار در ۵ سال گذشته، ۳ سال سابقه مدیریتی یا مالکیت بیزینس CLB 5 اقامت کاری موقت
جزیره پرنس ادوارد ۶۰۰ هزار دلار ۱۵۰ هزار دلار یا در ۵ سال گذشته، ۳ سال، یا در ۷ سال گذشته ۵ سال مالکیت حداقل ۲۰ درصد بیزینس CLB 5 اقامت کاری موقت
ساسکاچوآن 500 هزار دلار 300 هزار دلار حداقل 4 سال تجربه کار کشاورزی یا کار آفرینی CLB 4 اقامت کاری موقت
نوا اسکوشیا 600 هزار دلار 150 هزار دلار حداقل 3 سال مالکیت بیزینس CLB 5 اقامت کاری موقت

اخذ تابعیت کانادا با تولد

به طور کلی اعطای تابعیت یک کشور از طریق تولد از دو قانون تبعیت می‌کند، خاک و خون. به این معنی که در بعضی از کشورها تنها به نوزادانی تابعیت داده می‌شود که یکی از والدین یا هر دو آن‌ها تابعیت آن کشور را داشته باشند (قانون خون) و در بعضی از کشورها به تمام نوزادانی که در خاک آن کشور (یا حتی کشتی و هواپیمای آن کشور) متولد می‌شوند تابعیت آن کشور اعطا می‌شود. کانادا از معدود کشورهایی است که از قانون خاک پیروی می‌کند. بنابراین هر نوزادی که در خاک، هواپیما و کشتی کانادا متولد شود تابعیت کانادایی دریافت خواهند کرد. تابعیت کانادا از این روش به والدین اعطا نخواهد شد و اخذ اقامت دائم کانادا از طریق فرزند تنها زمانی امکان‌پذیر است که فرزند حداقل ۱۸ سال داشته باشد تا بتواند اسپانسر والدین خود برای مهاجرت به این کشور شود.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌‌‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت، ازدواج با یک شهروند کانادایی است. اما باید در نظر داشته باشید که این ازدواج نباید صوری باشد و می‌بایست واقعی بودن آن برای دولت کانادا محرز شود. چنانچه دولت کانادا پی ببرد که ازدواج شما صوری بوده است عواقب قانونی نظیر زندان، جریمه مالی و ممنوعیت ورود به کانادا برای شما به دنبال خواهد داشت.

+در صورت ازدواج با یک تبعه کانادایی، تابعیت این کشور به شما تعلق نمی‌گیرد.

برای دریافت تابعیت کانادا باید حداقل ۱۰۹۵ روز در کانادا حضور داشته باشید و ۵ سال از تاریخ درخواست شما گذشته باشد.

شرایط اخذ ویزای ازدواج:

 • حداقل ۱۸ سال سن برای هر دو زوج
 • فردی که با او ازدواج می‌کنید باید اقامت دائم و یا تابعیت کانادا را داشته باشد.
 • فردی که با او ازدواج می‌کنید باید اسپانسر شما شود و توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی برای ۳ سال را داشته باشد.
 • ازدواج باید واقعی باشد.
بنیاد مهاجرتدکتر سعید محمدی
وکیل و مشاور متخصص در امور مهاجرت، دعاوی حقوقی بین المللی، صدور انواع ویزا، گرین کارت، امورپناهندگی و اقامت
ما در همه جای دنیا درکنار شما هستیمدفاتر بنیاد مهاجرت
https://bonyademohajerat.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
دسترسی به ماشبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت
از طریق شبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت دکتر سعید محمدی علاوه بر اطلاع از آخرین رویدادها همیشه در دسترس شما هستیم
بنیاد مهاجرتدکتر سعید محمدی
وکیل و مشاور متخصص در امور مهاجرت، دعاوی حقوقی بین المللی، صدور انواع ویزا، گرین کارت، امورپناهندگی و اقامت
ما در همه جای دنیا درکنار شما هستیمدفاتر بنیاد مهاجرت
https://bonyademohajerat.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
دسترسی به ماشبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت
از طریق شبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت علاوه بر اطلاع از آخرین رویدادها همیشه در دسترسی شما هستیم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بنیاد مهاجرت می باشد

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بنیاد مهاجرت می باشد