×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

تحصیل در نروژ

چرا تحصیل در نروژ؟ همانگونه که مستحضر هستید، کشور نروژ از حیث آب و هوا، کشوری سردسیر به حساب می آید، با این وجود چنان مناظر زیبای توریستی و گردشگری و همچنین امکانات رفاهی دارد، که اکثر افراد این کشور را ترجیح می دهند. مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و اخذ اقامت نروژ از مواردی است که در کنار دیگر روش های مهاجرت به این کشور مثل سرمایه گذاری در نروژ یا ویزای کار در نروژ مورد تقاضا می باشد. افراد پس از مهاجرت به این کشور از یکی از طرق موجود، می توانید اقامت نروژ را کسب کنند و در صورت حصول شرایط لازم نسبت به اخذ تابعیت نروژ اقدام کنند.

 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ

با توجه به اینکه امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها و در تمام مقاطع وجود دارد، در نتیجه این شرایط اعزام دانشجو به نروژ یک مزیت برای این کشور به حساب می آید. دومین مزیت تحصیل در نروژ این است که با وجود اینکه هزینه ی تحصیل در نروژ در هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد، با این وجود هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی رایگان می باشد. یعنی همه افراد خارجی می توانند از تحصیل رایگان در نروژ بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد نروژ

تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس نیز به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس، الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5/5 تا 6 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل حداقل 525 تا 550 داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل 72 تا 80 به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد ، و باز هم هر دانشگاه با توجه به نوع رشته تحصیلی، ممکن است هر کدام را بخواهد؛ و اگر نیاز باشد که فرد دوره ی زبان نروژی را بگذراند، به مدت یکسال و به صورت رایگان می باشد. برای اخذ پذیرش در این مقطع از کشور نروژ، فرد باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ 2 سال می باشد. و از شرایط اعزام دانشجو به نروژ این است که در این دوره فرد دانشجو، اجازه ی 20 ساعت کار در هفته دارد.

 

تحصیل در مقطع دکترا یا phd نروژ

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر است. دوره ی تحصیل در مقطع دکترا در این کشور 3 سال است؛ و با توجه به اینکه دوره دکترا در هر کشوری نوعی کار به حساب می آید، به فرد دانشجو fund یا کمک هزینه ی تحصیلی تعلق می گیرد. برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی شخص باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 را داشته باشد. البته امکان گرفتن پذیرش به صورت مستقیم برای این دوره وجود ندارد و فرد دانشجو باید مجدد برای اخذ پذیرش در دوره ی فوق لیسانس اقدام کند. در مقطع دکترا نیز دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند.

 

هزینه های تحصیل در نروژ بیشتر بستگی به شهر محل تحصیل دارد و ماهانه بین 7000 تا 10000 کرون متغیر می باشد. البته معمولاً به اینچنین هزینه هایی در اروپا ، تحصیل رایگان اطلاق می شود. در ضمن تحصیل رایگان علاوه بر نروژ در اتریش ، فرانسه ، فنلاند و آلمان نیز وجود دارد. با توجه به اینکه ویزای تحصیلی نروژ ، از نوع شینگن می باشد، در نتیجه دانشجو می تواند در کشورهای عضو شینگن به راحتی تردد کنند.

 

توجه داشته باشید که تطابق مدارک تحصیلی در کشور نروژ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مورد تایید آژانس NOKUT قرار بگیرد. از شهرهای مهم کشور نروژ می توان به چند شهر اسلو، تروندهایم، استاوانگر و برگن اشاره کرد.

در انتها به این می پردازیم که یکی از بهترین راه های مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل است، البته با توجه به الزامی بودن مدرک زبان و شرایط آب و هوایی بهتر، معمولاً افرادی که قصد بهره مندی از تحصیل رایگان را دارند، تحصیل در اتریش را انتخاب می کنند که ضمن استفاده از فضای کسب و کار بهتر در اتریش از مزایای اقامت در یکی از بهترین شهرهای دنیا نیز برخوردار شوند.

 

وکلای حقوقی ما در سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی ، این تضمین را به شما می دهند که مرحله به مرحله ویزای شما را توسط یک وکیل پایه یک به صورت کاملا حقوقی پیش برده و همه مراحل اخذ پذیرش تحصیل در نروژ تا مرحله اخذ ویزای تحصیلی نروژ به راحتی برای شما متقاضی محترم اخذ گردد.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی نروژ

کشور مهاجر پذیر نروژ، یکی از کشور های حوزه ی اسکاندیناوی در اروپاست که هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت از راههای مختلف دارد. تحصیل در نروژ نیز برای بسیاری از افراد مقصد بوده است. یکی از راههای مهاجرت به کشور نروژ گرفتن ویزای تحصیلی نروژ است. از آن جایی که تحصیل در این کشور درتمام مقاطع به صورت رایگان می باشد علاقه مندان زیادی به خود جلب می کند.

 

ویزاهایی که کشور نروژ برای تحصیل به متقاضیان می دهد در ابتدای کار ویزای سه ماهه است که افراد می توانند بر اساس مدتی که در نروژ قصد ماندن دارند این ویزا را تغییر داده و برای ویزایی با مدت بیشتر اقدام کنند. لازم به ذکر است این ویزای سه ماهه ی ابتدای داستان فقط برای ویزای تحصیلی است و برای مهاجرت به نروژ از راههای دیگر طول مدت ویزا متفاوت خواهد بود.

 

 

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی نروژ

پر کردن فرمی که در دانشگاه و کالج مورد نظر در نروژ قصد ادامه تحصیل در آن را دارید

ارائه ی تمام مدارک و اسناد بیمه ی درمانی شما

ارائه ی کپی از تمام مدارک شناسایی و پاسپورت

ارائه ی مدارکی که نشان دهنده ی پذیرش شما در موسسه و دانشگاه مقصد است که شامل اطلاعاتی است از جمله ی آن: اطلاعات شخصی متقاضی- درج اسم دقیق دانشگاه مقصد- مقطعی تحصیلی که در آن پذیرش شده

اید- بازه ی زمانی که قصد تحصیل در دانشگاه را دارید.

اگر برای دانشگاه خصوصی در نروژ اقدام کرده اید باید مدارک بانکی مبنی بر تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی را ارائه دهید.

ارائه ی انگیزه نامه ( مثل همان بند انگیزه نامه که در فرم پذیرش برای دانشگاهها وجود دارد)

برای گرفتن ویزای تحصیلی نروژ باید مدارکی را که نشان دهنده ی اقامت شما در خوابگاه و یا آپارتمانی که در نروژ اجاره می کنید، ارائه دهید ( ارائه ی اجاره نامه و یا مدارک و اسناد خوابگاه دانشجویی)

اگر فرد متقاضی بخواهد در حین تحصیل از تسهیلات وام های دولتی و یا دانشگاهی برخوردار شود باید از همان ابتدا که برای ویزای تحصیلی اقدام می کند، مدارکی را که برای گرفتن وام ها نیاز است، ارائه دهد.

نکات مهم در مورد ویزای تحصیلی نروژ

ارائه ی مدارک بالا به سفارت نروژ و گرفتن تایید از آنان، برای متقاضیانی که خارج از کشور های حوزه ی شینگن هستند، الزامی است.

نکته ی دیگر این است که افرادی که تقاضای تحصیل در نروژ را دارند باید از تمام وقت بودن و طول دوره ی تحصیل مطمئن بوده و در این راستا این اطمینان را حاصل کنند که از تسهیلات تحصیل در نروژ یعنی تحصیل رایگان و حمایت های مالی از سوی کشور نروژ برخوردار خواهند بود.

پس از اتمام وقت ویزای تحصیلی نروژ افراد دیگر اجازه ی اقامت و ماندن در کشور نروژ را ندارند و باید برگردند و یا اینکه برای اقامت در کشور نروژ از راههای دیگر ( ویزای کار در نروژ- اقامت دائم برای نروژ و یا تحصیل در مقاطع بالاتردر نروژ) اقدام کنند.

 

همان طور که ذکر شد، معمولا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد، از این رو کار دانشجویی در نروژ می تواند روش مناسبی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی باشد. دانشجویانی که به وسیله ویزای تحصیلی در نروژ تحصیل می کنند می توانند به صورت پاره وقت به کار بپردازند. دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند تا سقف 10 ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. حقوق پرداختی در نروژ در هر ساعت حدود 7 تا 9 یورو می باشد. البته برای اینکه بتوانند به راحتی مشغول به کار شوند باید به زبان نروژی یا یکی از زبان های اسکاندیناوی تسلط داشته باشند. دانشجویان می توانند پس از ورود به نروژ تا 3 ماه بدون نیاز به مجوز کار به کار بپردازند، اما پس از آن باید به اداره پلیس مراجعه کرده و مجوز کار دریافت کنند.

 

دانشجویان مقطع دکترا نیز می توانند علاوه بر کار تحقیقاتی تا سقف 30 ساعت در هفته به مشاغل پاره وقت بپردازند.

 

تحصیل در نروژ و بررسی ویزای همراه

امکان دریافت ویزا برای اعضای خانواده همیشه یکی از دغدغه های متقاضیان مهاجرت می باشد. خوشبختانه افراد متاهلی که به تحصیل در نروژ می پردازند، می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. شرایط دریافت ویزای همراه به شرح زیر می باشد.

 

متقاضیان باید حداقل 24 سال سن داشته باشند.

پس از ورود به نروژ تصمیم به زندگی در یک مکان داشته باشند.

حداقل یک سال از تحصیل دارنده ویزای تحصیلی باقی مانده باشد.

در ماه حداقل 265،000 کرون نروژ توانایی پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشند.

فرزندان کمتر از 18 سال سن داشته باشند.

 

متقاضیان تحصیل در نروژ برای اینکه بتوانند به این کشور وارد شوند و به تحصیل بپردازند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. در واقع متقاضیان باید ابتدا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های نروژ نمایند و سپس با تکمیل مدارک به سفارت کشور نروژ مراجعه کرده و درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ارائه دهند. کشور نروژ نسبت به صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی سخت گیری های زیادی انجام می دهد، بنابراین دقت داشته باشید که حتما همه مدارک را به درستی آماده نمایید. در لیست زیر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ درج شده است.

 

نامه دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های نروژ

پاسپورت و ترجمه شناسنامه متقاضی

4 قطعه عکس رنگی

نامه تمکن مالی

مبلغ 10،000 یورو باید به حساب دانشگاه واریز شود. این مبلغ به عنوان هزینه زندگی دانشجو است که به عنوان امانت نزد دانشگاه می ماند. دانشجو پس از ورود به نروژ و افتتاح حساب، پول را حساب خود واریز می کند.

 

ارائه بیمه نامه معتبر در نروژ

ارائه انگیزه نامه که هدف از تحصیل در نروژ را نشان می دهد.

تحصیل در نروژ و موقعیت کار پس از تحصیل

معمولاً افرادی که تصمیم به تحصیل در نروژ دارند، تمایل دارند که پس از پایان تحصیلات خود نیز در این کشور اقامت داشته باشند و در واقع هدف نهایی آن ها مهاجرت به نروژ می باشد. این افراد می توانند پس از پایان تحصیلات خود در کشور نروژ به جستجوی کار پرداخته و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. کشور نروژ منابع نفتی و معدنی فراوانی دارد و یکی از کشورهای پردرآمد در دنیا می باشد، از این رو نرخ بیکاری در این کشور پایین بوده و متخصصین با موقعیت های شغلی فراوانی در این کشور رو به رو هستند. فارغ التحصیلان از دانشگاه های نروژ نیز این فرصت را داشته اند که علاوه بر به دست آوردن تخصص، با جامعه نروژ بیشتر آشنا شده و همه این عوامل شانس یافتن کار برای آن ها را بالا می برد. بر اساس قوانین وضع شده برای کار پس از تحصیل در نروژ، متقاضیان می توانند پس از پایان تحصیلات خود به مدت 6 ماه در کشور نروژ مانده و به جستجوی کار بپردازند.

ویزای توریستی نروژ و خدمات سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی

شاید بسیاری افراد تصور کنند که اخذ ویزای توریستی نروژ پروسه ساده ای ست که نیاز به کمک گرفتن از وکلای امر مهاجرت ندارد. با این حال، باید توجه داشت که پروسه اخذ ویزاهای توریستی پروسه ای پیچیده است که در صورت عدم رعایت الزامات و گوشزد آنها توسط متخصصین امر مهاجرت ممکن است به درستی طی نشود و فرد از دریافت ویزای توریستی نروژ باز بماند. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی سال هاست که در حوزه مهاجرت به هموطنان عزیزمان خدمت رسانی کرده و با تکیه بر به روزترین اطلاعات تخصصی افراد را در اخذ انواع ویزا یاری نموده است.

به علاوه، آنلاین بودن خدمات سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی به شما متقاضیان مهاجرت کمک می کند از هر جای ایران و جهان بتوانید دریافت کننده خدمات مهاجرتی به روز، تخصصی و علمی باشید سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی صفر تا صد پروسه مهاجرت شما عزیزان را مدیریت می کند بدین طریق که در ابتدا به شکل تخصصی از خدمات مشاوره بهره مند می شوید و بعد یک تیم تخصصی و ماهر مدیریت پرونده شما را بر عهده می گیرد تا تمامی مدارک به موقع تحویل و کلیه الزامات به شکل تخصصی رعایت شوند

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان