×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

نروژ توریستی

ویزای توریستی

 

دریافت ویزای توریستی نروژ ممکن است برای شهروندان کشورهای مختلف دارای شرایط متفاوتی باشد. بدان معنا که افرادی که قصد دارند ویزای توریستی نروژ را دریافت کنند ملزمند بسته به تابعیت خود مدارک متفاوتی را ارائه دهند تا موفق به اخذ ویزای توریستی نروژ شوند. ارائه صحیح مدارک تا حدی اهمیت دارد که هرگونه قصور در این زمینه می تواند در روند اخذ ویزای فرد مشکل ایجاد کند و چه بسا شانس دریافت ویزا توسط فرد را از بین ببرد. ارائه مدارک زیر برای دریافت ویزای توریستی نروژ ضروری است:

 

پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست

فرم درخواست ویزا

پاسپورت دارای حداقل ۳ ماه اعتبار پس از پایان سفر. پاسپورت لازم است طی ده سال گذشته صادر شده باشد

بیمه مسافرتی

نشان دادن تمکن مالی برای مدت اقامت در نروژ و سفر برگشت ( مبلغ مورد نیاز برای هر روز اقامت در نروژ اغلب ۵۰۰ کرون نروژ در نظر گرفته می شود). البته یک فرد ساکن نروژ می تواند ضمانت مالی برای فرد متقاضی ارائه دهد )

در صورتیکه فرد زیر ۱۸ سال باشد فرم درخواست لازم است توسط والدین وی و یا هر فرد دیگری که سرپرستی وی را به عهده دارد امضا شود

در صورتیکه برای دیدار شخص خاصی به نروژ می روید دریافت دعوتنامه از وی ضروری است

رزرو مکانی برای اقامت برای روزهای نخست اقامت در نروژ

ویزای توریستی نروژ و مدت درخواست

 

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا که نوعی توافق را برای ورود بدون ویزا به نروژ امضا نموده اند، نیازی به اخذ ویزای توریستی نروژ ندارند. در مقابل، تبعه برخی کشورها همچون ایران برای ورود به نروژ به شکل توریستی ملزم به اخذ ویزا هستند. ویزای توریستی نروژ در بازه زمانی ۱۸۰ روزه به فرد امکان ۹۰ روز حضور به صورت یکبار ورود را می دهد و فرد می تواند در بازه زمانی ۹۰ روزه به کشور نروژ ورود نماید. اقامت برای مدتی بیش از مدت تعیین شده منوط به شرایط خاصی است که در بخش بعد به آن خواهیم پرداخت و در صورتیکه فرد در موعد مقرر کشور نروژ را ترک نکند ناچار به رویارویی با عواقب ناخوشایندی همچون پرداخت جریمه و اخراج اجباری خواهد شد. این مقاله با همت و با تکیه بر اطلاعات علمی و تخصصی کارشناسان و مشاورین زبده سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی به رشته تحریر درآمده است.

 

ویزای توریستی نروژ و تمدید آن

در صورتیکه تمایل داشته باشید بیش از اعتبار ویزای توریستی خود در نروژ و یا منطقه شنگن اقامت داشته باشید، لازم است درخواست تمدید ویزا دهید. به علاوه، ورود و خروج مجدد به منطقه شنگن مستلزم ارائه درخواست برای یک ویزای جدید است. باید توجه داشت که در حالت عادی ویزای توریستی شنگن نهایتاً ۹۰ روزه صادر می شود و در حالت عادی امکان حضور بیش از بازه تعریف شده در منطقه شنگن نیست. تمدید ویزای توریستی نروژ تنها در موارد خاصی امکان پذیر است. به عنوان مثال، در مواردی که فرد شدیداً بیمار می شود و یا حادثه ای طبیعی رخ می دهد. در صورت موافقت با تمدید ویزا در موارد اضطراری لازم است هزینه رسیدگی به درخواست پرداخت شده و الزامات درست مانند دفعه اول ارائه درخواست برای اخذ ویزا رعایت شوند. این درخواست از جانب افرادی مورد قبول قرار می گیرد که بیش از ۹۰ روز در نروژ و یا منطقه شنگن اقامت نداشته باشند.

 

مهم تر از همه آنکه فرد متقاضی تمدید ویزای توریستی نروژ باید دلیل خاصی را مبنی بر اتفاقات پیش بینی نشده برای درخواست خود داشته باشد. رخ دادن تصادف، کنسل شدن پرواز، بیمار شدن یکی از اعضای نزدیک خانواده و به تعویق افتادن ملاقات کاری برخی از این دلایل به شمار می روند.

ویزای توریستی نروژ و وقت سفارت نروژ

افراد علاقه مند به دریافت ویزای توریستی نروژ لازم است حداقل ۱۵ روز پیش از سفر توریستی خود به نروژ درخواست خود را ارائه دهند. ثبت آنلاین اطلاعات پیش از تحویل مدارک ضروری از مراحل مهم در اخذ ویزای توریستی نروژ محسوب می شود. متقاضیان ملزمند برای تحویل مدارک طبق اصول اعلام شده به سفارت نروژ در ایران مراجعه کنند. پس از ارائه درخواست فرد این تقاضا عموماً در بازه ای ۱۵ روزه در سفارت مورد بررسی قرار می گیرد. گاهی برای تبعه برخی کشورها نیاز است از کشورهای دیگر حوزه شنگن استعلام گرفته شود و چنین پروسه ای گاهی ۸ روز به طول می انجامد. در هنگام مراجعه به سفارت باید تمامی مدارک تمام و کمال ارائه شوند. هزینه صدور ویزای توریستی نروژ ۶۰ یورو است و نیازی به پرداخت هزینه برای کودکان زیر ۶ سال نیست. گفتنی است هزینه تعیین شده برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله ۳۵ یورو است. نتیجه رسیدگی به درخواست اغلب از طریق ایمیل و پیام کوتاه اطلاع رسانی می شود

ویزای توریستی نروژ و پروسه اقدام

متقاضیان اخذ ویزای توریستی نروژ لازم است حداقل ۱۵ روز پیش از برنامه ریزی برای سفر درخواست خود را ارائه دهند. در واقع، نهایتاً تا سه ماه قبل از سفر امکان ارسال درخواست وجود دارد. توصیه ما به شما عزیزان آن است که تا زمانی که ویزای شما صادر نشده بلیط خود را خریداری نکنید. پیش از ارائه مدارک مورد نیاز فرد ملزم است درخواست خود را به شکل آنلاین به ثبت برساند و هنگام ارائه مدارک از فرد اثر انگشت گرفته می شود. بسته به شرایط ممکن است از افراد خواسته شود تا هنگام انجام مصاحبه مدارک اضافه تری را نسبت به آنچه ذکر نمودیم ارائه نمایند. در ایران در اکثر موارد نتیجه درخواست شما ظرف ۲۰ روز پس از دریافت مدارک توسط سفارت ارائه خواهد شد و افرادی که قصد دارند از ایران برای اخذ ویزای توریستی نروژ اقدام کنند باید شهروند ایران باشند و یا در ایران اقامت قانونی داشته باشند.

 

 افراد در صورت احساس نیاز به ورود چند باره به نروژ باید به شکل مستند دلایل خود را ارائه دهند. فرد با دریافت ویزای چند بار ورود می تواند نهایتاً در مدت ۵ سال چند بار وارد نروژ شود. در چنین شرایطی، سفارت به دقت پرونده را ارزیابی خواهد کرد تا مشخص شود که نیاز واقعی برای ویزای چندین بار ورود وجود دارد یا خیر؟ افراد زیر واجد شرایط دریافت ویزای چند بار ورود هستند:

 

اعضای خانواده نزدیک شهروندان نروژی یا شهروندان خارجی با اجازه اقامت دائم در نروژ

دریانوردان، خلبانان

افرادی که در جلسات رسمی دولتی حضور دارند

مسافران مکرر که طی سال گذشته بیش از یک بار به منطقه شنگن سفر کرده اند و قصد دارند تا سال آینده چندین بار به نروژ سفر کنند.

ویزای توریستی نروژ با وثیقه یا بدون وثیقه

داشتن دعوتنامه از فردی آشنا در کشور نروژ تأثیر بسزایی در اخذ ویزای توریستی نروژ دارد و شانس فرد را برای دریافت این ویزا تا حد زیادی افزایش می دهد. در بسیاری موارد افراد چنین آشنایی را در نروژ ندارند تا دعوتنامه ای را برای آنها ارسال کند. در چنین شرایطی، برخی موسسات برای فرد متقاضی ویزای توریستی نروژ دعوتنامه صادر کرده و در ازای آن از فرد وثیقه دریافت می کنند. این وثیقه مبلغ ثابتی ندارد و در مورد آن بین فرد و موسسه توافقی صورت می پذیرد. در نهایت و پس از اینکه شخص به کشور مبدأ باز می­ گردد وثیقه به وی برگشت داده می شود. بنابراین، می توان گفت که این وثیقه تنها تضمینی است برای بازگشت فرد به کشور و کاربرد دیگری ندارد

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان