دوشنبه - شنبه8 صبح تا 21 عصر
دفتر مرکزیتا پایان اپیدمی کرونا بصورت غیر حضوری خدمت رسانی میکنیم
شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

ویزای IR-2 چیست؟

صدور ویزای IR-2

ویزای IR-2 چیست؟

ویزای IR-2 به فرزند یک شهروند آمریکایی که در خارج از ایالات متحده زندگی می کند اجازه ورود قانونی و زندگی در این کشور را می دهد. ویزای IR-2 همچنین هنگامی استفاده می شود که یک شهروند آمریکایی کودکی را از خارج از کشور به فرزندی قبول کند.

آیا IR-2 برای من مناسب است؟

اگر شما یک شهروند ایالات متحده هستید و فرزندی در خارج از ایالات متحده دارید که دارای گرین کارت یا شهروند ایالات متحده نیست، وی در صورت داشتن سن زیر 21 سال و ازدواج نکردن مجاز به استفاده از ویزای IR-2 است.

ویزای IR-2 در صورت فرزندخواندگی در خارج از ایالات متحده نیز در دسترس است. ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خارجی که کودک در آن اقامت دارد صادر می شود. از آنجا که کودکی که به فرزندی پذیرفته می شود معمولاً برای زندگی در ایالات متحده آورده می شود، فرزند شما به ویزای مهاجرتی احتیاج دارد.

چگونه می توانم برای فرزندم درخواست ویزای IR-2 کنم؟

اولین قدم این است که والدین حامی مالی برای فرم I-130 (که به طور رسمی “دادخواست برای اقوام بیگانه” نامیده می شود) تشکیل پرونده دهند.

وقتی دادخواست پذیرفته شد، حامی مالی باید فرم DS-260 (برنامه گرین کارت) را پر کرده و به مرکز ملی ویزا (NVC) ارسال کند. هنگامی که NVC درخواست را پردازش کرد، به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشوری که کودک ساکن آنجا است، ارسال می کند. سپس سفارت یا کنسولگری مصاحبه ای را برای کودک تعیین می کند.

 

 

صلاحیت برای ویزای IR-2

شرایط ویزای IR-2 عبارتند از:

  • حامی مالی باید شهروند ایالات متحده باشد.
  • حامی مالی باید حداقل به مدت دو سال حضانت قانونی کودک را در خارج از کشور داشته باشد.
  • در صورتی که کودک به فرزندخواندگی پذیرفته می شود، مراحل فرزندخواندگی وی باید قبل از تولد شانزده سالگی کودک نهایی شود.
  • حامی مالی باید قبل از اقدام برای ویزا دو سال با کودک زندگی کرده باشد (در مورد مسئله ی فرزندخواندگی، این امر همیشه امکان پذیر نیست. در صورت آشنایی با گزینه های دیگر می توانید با وکیل متخصص مهاجرتی خود مشورت کنید.)
  • کودک باید زیر 21 سال باشد.
  • کودک باید ازدواج نکرده باشد.


فرآیند ویزا IR-2

ویزای IR-2 بخشی از دسته IR است (که مخفف “Immediate Relative” یا “اقوام نزدیک” است) که هیچگونه محدودیت سالانه ندارد. به این معنی که نیازی نیست تا زمانی کارت سبز در دسترس قرار بگیرد، منتظر بمانید.

اولین قدم برای آوردن یک کودک به ایالات متحده تشکیل پرونده I-130 است (که رسماً “دادخواست برای یکی از اقوام بیگانه” نامیده می شود).

بعد از اینکه فرم I-130 توسط والدین یا والدین شهروند ایالات متحده ثبت شد، توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) پردازش می شود. هنگام پذیرش دادخواست، والدین ملزم به پر کردن فرم DS-260 (درخواست ویزای مهاجرتی) و ارائه مدارک مربوط به رابطه والدین و فرزند یا فرزندخواندگی، و همچنین مدرک اقامت مستمر با آنها به مدت دو سال خواهند بود. نکته مهم این است که این دوره زمانی باید در خارج از ایالات متحده سپری شده باشد.

پس از ارائه فرم DS-260، این فرم همراه با شواهد به مرکز ملی ویزا (NVC) ارسال می شود که درخواست ویزا را پردازش و بررسی می کند. ممکن است NVC شواهد بیشتری نیز بخواهد.

پس از اینکه NVC درخواست را پردازش کرد، به سفارت ایالات متحده یا کنسولگری کشور خارجی که فرزند شما در آن اقامت دارد ارسال می شود. سپس سفارت و کنسولگری مصاحبه ای را برای شما و فرزندتان تعیین می کنند. قبل از مصاحبه، فرزند شما باید معاینه پزشکی شود. در صورت موفقیت در مصاحبه، به فرزند شما ویزا اعطا می شود و می تواند به ایالات متحده مهاجرت کند.

اگر فرزند شما در سن کمتر از 18 سال با ویزای IR-2 وارد ایالات متحده شود، در صورتی که با پدر و مادر خود در ایالات متحده زندگی کند، به طور خودکار تابعیت ایالات متحده را کسب می کند. اگر آنها بالای 18 سال وارد شوند، اقامت دائم می شوند و کارت سبز دریافت می کنند.

مصاحبه ویزای IR-2

فرزند شما ملزم به شرکت در مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در شهر یا کشوری که در آن زندگی می کند خواهد شد. از کودک شما در مورد رابطه وی با شما سوال می شود تا صحت درخواست ویزای وی تأیید شود. همچنین لازم است که مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

* نامه انتصاب آنها در USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده)

* گذرنامه منقضی نشده دارای اعتبار شش ماه بیش از تاریخ در نظر گرفته شده برای ورود به ایالات متحده.

* دو عکس رنگی یکسان.

* ترجمه انگلیسی اسنادی که نیاز به ترجمه دارند و به NVC (مرکز ملی ویزا) ارسال نشده اند.

* اسناد پشتیبانی – نسخه های اصلی یا کپی شده از کلیه اسناد مدنی که والدین در مرکز درخواست های الکترونیکی کنسولی (CEAC) بارگذاری کرده اند.

سرانجام ، اگر هزینه های درخواست ویزا توسط NVC جمع آوری شده باشد ، اسپانسر نیازی به پرداخت مجدد ندارد. با این حال، اگر حامی مالی یا هر یک از اعضای خانواده همه هزینه های لازم را پرداخت نکرده باشند، از آنها خواسته می شود که هزینه های پرداخت نشده را در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده پرداخت کنند.

سوالات متداول

سوال: آیا ویزای IR-2 آمریکا فقط برای کودکانی که به فرزندخواندگی پذیرفته می شوند در نظر گرفته شده است؟

ویزای IR2 برای کلیه فرزندان والدین شهروند ایالات متحده قابل استفاده است و شرایط لازم به همان صورت باقی مانده است. کودک باید ازدواج نکرده و زیر 21 سال داشته باشد.

سوال: فرزندان من همه 21 ساله یا بیشتر هستند. آیا هنوز هم می توانم از این نوع ویزا استفاده کنم؟

شاید. برای کودکانی که در مدت زمان انتظار برای رسیدگی به پرونده خود 21 ساله شده اند، از طریق قانون حمایت از وضعیت کودک برای آنها چاره ای اندیشیده می شود.

سوال: من در خارج از ایالات متحده کودکی را به فرزندی قبول می کنم، اما نمی توانم دو سال با آنها زندگی کنم. آیا ویزاهای دیگری وجود دارد؟

بله، بستگی به کشوری دارد که از آنجا فرزندخوانده می پذیرید. به راهنمای USCIS در مورد فرزندخواندگی کودک از خارج از کشور مراجعه کنید، و یا با یک وکیل حقوقی-مهاجرتی مجرب در این زمینه مشورت کنید و راهنمایی بگیرید.

سوال: من دارنده گرین کارت هستم – آیا می توانم از این ویزا برای فرزندانم استفاده کنم؟

ویزای IR-2 آمریکا فقط برای شهروندان ایالات متحده در دسترس است.

بنیاد مهاجرتدکتر سعید محمدی
وکیل و مشاور متخصص در امور مهاجرت، دعاوی حقوقی بین المللی، صدور انواع ویزا، گرین کارت، امورپناهندگی و اقامت
ما در همه جای دنیا درکنار شما هستیمدفاتر بنیاد مهاجرت
https://bonyademohajerat.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
دسترسی به ماشبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت
از طریق شبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت دکتر سعید محمدی علاوه بر اطلاع از آخرین رویدادها همیشه در دسترس شما هستیم
بنیاد مهاجرتدکتر سعید محمدی
وکیل و مشاور متخصص در امور مهاجرت، دعاوی حقوقی بین المللی، صدور انواع ویزا، گرین کارت، امورپناهندگی و اقامت
ما در همه جای دنیا درکنار شما هستیمدفاتر بنیاد مهاجرت
https://bonyademohajerat.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
دسترسی به ماشبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت
از طریق شبکه های اجتماعی بنیاد مهاجرت علاوه بر اطلاع از آخرین رویدادها همیشه در دسترسی شما هستیم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بنیاد مهاجرت می باشد

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بنیاد مهاجرت می باشد