×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و شرایط کلی آن، استانداردها و شاخص های اقتصادی گلدن ویزای پرتغال (Portugal Golden Visa)، توصیه های حقوقی مرتبط با اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک و مواردی از این دست در این مقاله به بررسی علمی گذاشته خواهند شد. آیا خرید ملک در پرتغال برای ایرانیان میسر است؟ شرایط و قیمت اجاره آپارتمان در لیسبون پرتغال چگونه است؟ خرید ملک در پرتغال چه شرایطی دارد؟ هزینه و قیمت خرید ملک در پرتغال چقدر است؟ گلدن ویزای پرتغال چه مزایایی دارد؟ آیا خرید ویلا در پرتغال منجر به اخذ اقامت پرتغال خواهد شد؟ در این نوشتار علمی سعی شده است که شرایط اقامت در پرتغال از طریق خرید ملک بررسی کامل شده و به بسیاری از سوالات شما عزیزان در این باب پاسخ داده شود. در هنگام خرید ملک در کشور پرتغال لازم است چه الزاماتی رعایت شوند؟ برنامه گلدن ویزای پرتغال یکی از برنامه های بسیار پر طرفدار در اروپا بوده است به نحوی که همواره سرمایه گذاران، مجذوب انعطاف پذیری و مزایای آن بوده اند. از این برنامه در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد و دولت پرتغال در سطح بین المللی تبلیغات وسیعی در زمینه آن داشته است. با توجه به مزایای این نوع ویزا و استقبال گسترده از آن، مشاورین مجرب بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی در این مقاله به بررسی مقوله خرید املاک و مستغلات در پرتغال و اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک پرداخته اند و از طریق تماس رایگان تلفنی با بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی نیز امکان اخذ اطلاعات به روز برای شما عزیزان فراهم شده است. در ادامه مقاله مباحث و موضوعات زیر مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و اطلاعات به روز آن در اختیار شما بزرگواران قرار خواهد گرفت:

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و شرایط عمومی آن

خرید ملک در پرتغال و اخذ اقامت پرتغال

خرید ملک در پرتغال و استانداردهای سرمایه گذاری در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و شاخص های سرمایه گذاری در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و واجدین شرایط خرید ملک

خرید ملک در پرتغال و مراحل قانونی خرید ملک

خرید ملک در پرتغال و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و وکیل امور ملک بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی

خرید ملک در پرتغال و خدمات بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی

خرید ملک در پرتغال و توصیه های حقوقی

خرید ملک در پرتغال و سخن پایانی

خرید ملک در پرتغال و بررسی شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال ( PORTUGAL GOLDEN VISA )

پیش از آنکه به شرایط کلی اقامت در پرتغال از طریق خرید ملک بپردازیم بهتر است با شرایط عمومی کشور پرتغال نیز آشنا شویم. پرتغال کشوری سحر آمیز با تاریخچه ای غرور آمیز است که تاریخ آن در سرتاسر این کشور از پایتخت گرفته تا روستاهای کوچک هویداست. زبان رسمی این کشور پرتغالی است که بیش از ۲۳۶ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به این زبان سخن می گویند. چرا که پرتغالی زبان رسمی ۹ کشور دنیا یعنی پرتغال، برزیل، کیپ ورد، آنگولا، گینه بیسائو، و چند کشور دیگر به شمار می رود. جالب است بدانید طولانی ترین پل اروپا در شهر لیسبون و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا نیز در پرتغال واقع شده است. پرتغال کشوری واقع در جنوب غربی اروپا با جمعیتی حدود ۱۰٫۶۷۶٫۹۱۰ نفر است. به علاوه، قرار گرفتن این کشور در منطقه شنگن، برای افراد علاقه مند به خرید ملک در پرتغال، امکان تردد آزادانه در این منطقه و ورود بدون ویزا به چند کشور دیگر را فراهم می آورد. به علاوه، پرتغال کشوری دارای شرایط طبیعی فوق العاده و طبیعت زیباست که دموکراسی در آن جریان دارد و این نکات، نظر هر سرمایه گذار متقاضی خرید ملک در پرتغال را به خود جلب می کند.

خرید ملک در پرتغال و اخذ اقامت پرتغال

همانطور که پیشتر اشاره شد، اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک و اخذ گلدن ویزای پرتغال یکی از شیوه های پر طرفدار اخذ اقامت در سرتاسر دنیا محسوب می شود. در این شیوه، فرد با سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار یورویی و یا ۳۵۰ هزار یورویی در بخش املاک، می تواند اقامت پرتغال را برای خود و خانواده اش از جمله همسر و فرزندان وابسته اخذ کند. گلدن ویزای پرتغال هر دو سال قابل تمدید است، البته به شرط آنکه فرد متقاضی خرید ملک در پرتغال، در هر دو سال ۲ هفته را در پرتغال سپری کند. یکی از نکات جالب توجه و جذاب در مورد گلدن ویزای پرتغال آن است که فرد می تواند بدون داشتن شرط حضور، پس از پنج سال اقامت دائم و تابعیت پرتغال را اخذ کند. در حقیقت، برای تمدید گلدن ویزای پرتغال، متقاضی و خانواده وی لازم است در هر دو سال تنها دو هفته در پرتغال حضور داشته باشند.

بنابراین، همین عدم شرط حضور برای مدت طولانی، از نقاط قوت اخذ تابعیت در پرتغال محسوب می شود. با این حال، افرادی که قصد داشته باشند از طریق خرید ملک در پرتغال تحت برنامه گلدن ویزای پرتغال تابعیت این کشور را اخذ کنند، ملزم هستند نشان دهند در جامعه پرتغال ادغام شده اند و یک آزمون ساده زبان پرتغالی را پشت سر بگذارند. اخذ تابعیت پرتغال و دریافت پاسپورت این کشور، حق زندگی، کار و تحصیل در کل اتحادیه اروپا را برای فرد فراهم می آورد. به علاوه، شخص به واسطه اخذ اقامت از طریق برنامه گلدن ویزای پرتغال می تواند آزادانه در منطقه شنگن تردد داشته باشد. ارائه مدارک زیر برای اخذ اقامت پرتغال از طریق گلدن ویزا ضروری است:

پاسپورت و مدارک هویتی فرد متقاضی و همراهان وی

اخذ شناسه مالی پرتغال (NIF)

اثبات تمکن مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری

بیمه درمانی عمومی

رسید پرداخت هزینه ویزا

گواهی عدم سوء پیشینه از کشور مبدأ با اعتبار یک ساله

مدارک دال بر سابقه سفر به حوزه شنگن

عکس با فرمت پاسپورت فرد متقاضی و همراهان وی

خرید ملک در پرتغال و استانداردهای سرمایه گذاری در پرتغال

سرمایه گذاران خارجی در هنگام تصمیم گیری برای انتقال سرمایه خود و خرید ملک در پرتغال لازم است موارد متعددی را مد نظر قرار دهند. به عنوان مثال، لازم است توجه نمود که آیا در آن کشور با تبعه کشورهای خارجی نیز همچون تبعه خود آن کشور برخورد می شود و یا خیر و یا اینکه اقتصاد آن کشور در مسیر رشد قرار دارد و یا شاهد رشد منفی در آن کشور هستیم. از طرفی، باید سلامت نظام قضایی آن کشور و میزان بازگشت سرمایه بررسی شود. ارزیابی برخی استانداردهای سرمایه گذاری نیز اهمیت ویژه ای در این میان دارد. نرخ رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال نمونه ای از این استانداردهای تأثیرگذار هستند که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم.

نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال یکی دیگر از مواردی است که تا حد زیادی بر سرمایه گذاری خارجی و تصمیم برای خرید ملک در پرتغال تأثیرگذار است، چرا که به فرد اطمینان می دهد بین او و افراد تبعه کشور مقصد تمایزی وجود ندارد.

خرید ملک در پرتغال و شاخص های سرمایه گذاری در پرتغال

همانطور که اشاره نمودیم، بررسی استانداردهای سرمایه گذاری تأثیر بسزایی در تصمیم برای سرمایه گذاری در یک کشور دارد. در این راستا، لازم است برخی شاخص های اقتصادی نیز بررسی شوند تا بتوان بررسی کرد که سرمایه گذاری و خرید ملک در پرتغال تصمیم درستی است و به طور کلی آیا خرید ملک در پرتغال فرآیند ساده ای برای سرمایه گذاران خارجی دارد یا خیر. از همین رو، در این بخش به بررسی نرخ بیکاری و میزان پرداخت مالیات در پرتغال خواهیم پرداخت.

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری یکی از شاخصه های اقتصادی تأثیرگذار بر اقتصاد پرتغال است. نمودار زیر میزان تولید ناخالص داخلی پرتغال را در بازه زمانی سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۹ به تصویر می کشد. نرخ بیکاری پرتغال در این بازه زمانی برابر با ۹٫۴۶ درصد بوده است. این رقم در سال ۲۰۰۰ به حداقل خود (۴٫۷ درصد) و در سال ۲۰۱۳ به حداکثر خود (۱۷٫۹) رسیده است.

نرخ مالیات بر درآمد

قطعاً یکی از مواردی که ذهن سرمایه گذاران خارجی برای خرید ملک در پرتغال را به خود مشغول می کند آن است که چه میزان باید مالیات بپردازند. ، میانگین نرخ مالیات بر درآمد در این بازه زمانی معادل ۴۶ درصد بوده است که در سال ۲۰۱۳ شاهد حداکثر میزان آن یعنی ۴۸ درصد بوده ایم.

نرخ مالیات بر درآمد در این بازه زمانی در ایالات متحده آمریکا از سایر کشورها کمتر و در اتریش و ژاپن از سایر کشورها بیشتر است.

خرید ملک در پرتغال و واجدین شرایط خرید ملک

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم افرادی می توانند برای خرید ملک در پرتغال و اخذ گلدن ویزای پرتغال اقدام کنند که تمکن مالی مناسبی داشته باشند چرا که لازم است ۵۰۰ هزار یورو و یا ۳۵۰ هزار یورو را صرف سرمایه گذاری در بخش املاک در پرتغال کنند. خوشبختانه خرید ملک از طریق برنامه گلدن ویزای پرتغال، الزامات خاصی ندارد و کشور پرتغال امکان چنین سرمایه گذاری را برای هموطنان عزیزمان در ایران نیز فراهم آورده است. در واقع، مدرک تحصیلی و یا مدرک زبان خاصی از فرد خواسته نمی شود و فرد تنها موظف است در هر سال تنها ۷ روز در پرتقال حضور داشته باشد. در این نوع سرمایه گذاری فرد یا باید ۵۰۰ هزار یورو سرمایه را صرف خرید املاک نوساز کند یا می تواند گلدن ویزای پرتغال را برای سرمایه گذاری ۳۵۰ هزار یورویی در بخش نوسازی املاک دریافت کند. البته لازم است چنین پروژه هایی مورد موافقت SEF (بخش خدمات بیگانگان در وزارت کشور پرتغال) قرار گیرند و پیش از هرگونه اقدامی، فرد از توصیه های حقوقی لازم مطلع شود.

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم افرادی می توانند برای خرید ملک در پرتغال و اخذ گلدن ویزای پرتغال اقدام کنند که تمکن مالی مناسبی داشته باشند چرا که لازم است ۵۰۰ هزار یورو و یا ۳۵۰ هزار یورو را صرف سرمایه گذاری در بخش املاک در پرتغال کنند. خوشبختانه خرید ملک از طریق برنامه گلدن ویزای پرتغال، الزامات خاصی ندارد و کشور پرتغال امکان چنین سرمایه گذاری را برای هموطنان عزیزمان در ایران نیز فراهم آورده است. در واقع، مدرک تحصیلی و یا مدرک زبان خاصی از فرد خواسته نمی شود و فرد تنها موظف است در هر سال تنها ۷ روز در پرتغال حضور داشته باشد. در این نوع سرمایه گذاری فرد یا باید ۵۰۰ هزار یورو سرمایه را صرف خرید املاک نوساز کند یا می تواند گلدن ویزای پرتغال را برای سرمایه گذاری ۳۵۰ هزار یورویی در بخش نوسازی املاک دریافت کند. البته لازم است چنین پروژه هایی مورد موافقت SEF (بخش خدمات بیگانگان در وزارت کشور پرتغال) قرار گیرند و پیش از هرگونه اقدامی، فرد از توصیه های حقوقی لازم مطلع شود.

خرید ملک در پرتغال و مراحل قانونی خرید ملک

پروسه خرید ملک در پرتغال به این شکل است که فرد متقاضی پس از یافتن ملک مورد نظر، مبلغ پیشنهادی خود را که مبلغی واقع بینانه است، در مورد قیمت ملک اعلام می دارد. سپس، نماینده مشاور املاک که ملک را به خریدار نشان داده، به مذاکره با فروشنده ملک می پردازد. در این مرحله، بسیار مهم است که هم خریدار و هم فروشنده از جزئیات خرید ملک در پرتغال آگاهی داشته باشند. پس از انجام این مراحل، مرسوم است که خریدار مبلغ ۶۰۰۰ یورو را بابت هزینه رزرو ملک پرداخت نماید، تا نشان دهد که برای خرید ملک، قصد جدی دارد و فروشنده نیز ملک خود را از فهرست املاک فروشی بردارد. در ادامه لازم است قراردادی ما بین خریدار و فروشنده ملک امضا شود که موارد زیر را پوشش دهد:

قیمت توافقی

تعیین صریح فروشنده و خریدار

تاریخ معامله و عقد قرارداد

جزئیات خرید ملک؛ به عنوان مثال، نوع اسباب و وسایل در قالب یک فهرست ضمیمه شده

شرایط پرداخت

این نوع قرارداد تقریباً در تمامی معاملات در کشور پرتغال منعقد می شود و برای هر دو طرف وظایف قانونی در قبال یکدیگر ایجاد می کند. طبق این قرارداد، جزئیات خرید و فروش ملک به شکل تمام و کمال مشخص می شود. غالباً در هنگام امضای قرارداد، خریدار موظف می شود ۳۰% مبلغ کلی قیمت ملک را به عنوان پیش پرداخت به فروشنده پرداخت نماید. در نهایت، سند ملک نزد یک دفتر اسناد رسمی در پرتغال به امضا می رسد و تمامی اسناد و مدارک ارائه شده در آنجا به دقت بررسی می شود. در آخر، مدرک رسمی مبنی بر انجام معامله صادر می شود و تمامی مبلغ ملک توسط خریدار پرداخت می شود و فرد خریدار به عنوان مالک جدید و رسمی ملک معرفی می شود.

خرید ملک در پرتغال و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در پرتغال

بازار ملک و املاک در پرتغال مانند بسیاری از کشورهای اروپای جنوبی، در سال ۲۰۱۵ با بحران مواجه شد، به نحوی که قیمت ملک با رکود ۳۰-۲۰ درصدی مواجه شد. با این وجود، امروزه بازار ملک در پرتغال مجدداً رونق گرفته و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار یورویی در بخش املاک به ویژه در پایتخت این کشور یعنی لیسبون، رونق ویژه ای گرفته است. امروزه سرمایه گذارانی که از طریق گلدن ویزای پرتغال، در بازار املاک و مستغلات پرتغال سرمایه گذاری می کنند، می توانند به بازگشت سرمایه خود در سال های آینده امیدوار باشند. افرادی که برای خرید ملک در پرتغال قصد جدی دارند، لازم است مشاوره تخصصی دریافت کنند تا بتوانند میان اقامتگاه های تفریحی در مناطق ساحلی و املاک واقع در مناطق شهری همچون لیسبون، انتخاب صحیحی را انجام دهند. به علاوه، هزینه های خرید و اجاره ملک در مناطق مختلف پرتغال و اولویت های سرمایه گذار با توجه به سلایق شخصی نیز بسیار تأثیرگذار هستند.

خرید ملک در پرتغال و توصیه های حقوقی

خرید ملک در پرتغال از طریق اخذ گلدن ویزای پرتغال از شیوه های محبوب اخذ اقامت این کشور محسوب می شود که با استقبال جهانی نیز مواجه شده است. با توجه به آثار اقامتی که این اقدام برای افراد به همراه دارد، بهتر است پیش از هر تصمیمی به خوبی همه جوانب را بسنجند. به علاوه، با توجه به اینکه سرمایه گذاری ها همواره پروسه هایی حساس هستند، نیاز است از وکلای مجرب حوزه مهاجرت یاری گرفته شود تا از هرگونه اقدام اشتباه و زیان بار جلوگیری به عمل آید. در پروسه خرید ملک پرتغال، فرد می تواند به دو شیوه، سرمایه گذاری خود را به انجام برساند. بدان معنا که می تواند ۳۵۰ هزار یورو و یا ۵۰۰ هزار یورو را در زمینه خرید و نوسازی املاک هزینه کند. به افراد توصیه می شود پیش از هر اقدامی، ارزیابی لازم را از املاک مورد نظر به عمل آورند تا بعداً در پروسه حقوقی خرید ملک دچار مشکل نشوند. همچنین لازم است توافقات انجام شده صراحتاً در قرارداد ذکر شوند تا سوء تفاهمی میان خریدار و فروشنده رخ ندهد.

خرید ملک در پرتغال و سخن پایانی

خرید ملک در پرتغال، اخذ اقامت و تابعیت از طریق خرید ملک در پرتغال و شرایط کلی اخذ اقامت از طریق گلدن ویزای پرتغال (PORTUGAL GOLDEN VISA) موضوع بررسی علمی و تخصصی توسط کارشناسان مجرب ینیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی در این نوشتار بوده است. خرید ملک در پرتغال بر خلاف بسیاری از کشورها، منجر به اخذ اقامت و تابعیت توسط فرد می شود. آن هم در شرایطی که فرد ملزم نیست در بازه زمانی طولانی در پرتغال حضور داشته باشد. از همین رو، برنامه گلدن ویزای پرتغال با استقبال جهانی مواجه شده است. با این حال، لازم است افراد به دانش تخصصی وکلای مهاجرتی مجرب تکیه کنند تا بتوانند مسیر خرید ملک در پرتغال را به درستی و با اطمینان طی کنند. البته باید توجه داشت در شرایط کنونی، سفارت این کشور سخت گیری هایی نیز برای ویزا دادن به هموطنان عزیزمان در ایران دارد. شما همراهان گرامی بهتر است برای آگاهی از جدیدترین الزامات و شرایط خرید ملک در پرتغال و سایر شیوه های مهاجرت، با مشاورین زبده بنیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی به شکل تلفنی و بدون هیچ هزینه ای تماس رایگان بگیرید. به علاوه، شما عزیزان می توانید نظرات یا پرسش هایتان را در انتهای همین مقاله، در بخش کامنت ها، بنویسید تا ما پاسخی درخور به آن‌ها دهیم.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان