×

جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

خود حمایتی

ویزای D7 پرتغال یا ویزای بازنشستگی پرتغال چیست؟

هزینه‌های پایین زندگی در پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، برنامه‌های حمایتی دولت، آب‌وهوای متعادل، بیمه‌ی خدمات درمانی، و در یک کلام استاندارد بالای زندگی سبب شده است پرتغال به یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای زندگی به‌ویژه برای دوران بازنشستگی تبدیل شود.

یکی از برنامه‌های خاص مهاجرتی کشور پرتغال ویزای D7 موسوم به ویزای بازنشستگان و مستمری‌بگیران است که به افراد بازنشسته با منابع مشخصی از درآمد ثابت و تمکن مالی مناسب این امکان را می‌دهد تا برای خود و اعضای خانواده اقامت دائم پرتغال را دریافت کنند.

بر اساس ماده‌ی ۵۸ قانون شماره‌ ۲۰۰۷/۲۳ پرتغال مصوب ۵ نوامبر ۲۰۰۷، اتباع کشورهای غیرعضو اتحادیه‌ی اروپا می‌توانند از طریق ویزای تمکن مالی (ویزای D7 پرتغال ویژه‌ی بازنشستگان و صاحبان املاک) برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. مهم‌ترین نکته یا شرط برای درخواست ویزای D7 پرتغال این است که متقاضی بتواند ثابت کند از محل درآمدی پایدار توانایی تأمین هزینه‌ی زندگی در پرتغال را دارد. خواه این درآمد از محل حقوق ثابت بازنشستگی باشد و خواه از طریق اجاره‌بهای املاک یا سایر سرمایه‌ها. بر اساس قوانین، حقوق ثابت ماهانه یا اجاره‌بهای ملک بدون نیاز به کار کردن باید بتواند پاسخگوی هزینه‌های زندگی در کشور پرتغال باشد.

شرایط مهاجرت به پرتغال از طریق ویزای D7

همانطور که اشاره شد مهم‌ترین شرط برای درخواست ویزای D7 پرتغال تمکن مالی متقاضی برای تأمین هزینه‌های زندگی در پرتغال است. به این ترتیب که هر خانواده باید بتوانند به ترتیب مبالغ زیر را جهت زندگی در پرتغال تامین کنند:

نفر اول خانواده‌ی درخواست کننده: ۶۳۵ یورو در ماه معادل ۷۶۲۰ یورو در سال؛

وابسته‌ی بزرگسال (همسر): ۳۲۰ یورو در ماه معادل ۳۸۴۰ یورو در سال؛

فرزندان زیر ۱۸ سال برای هر نفر: ۲۰۰ یورو در ماه معادل ۲۴۰۰ یورو در سال.

فرد تامین‌کننده‌ی هزینه‌ها باید بتواند از طریق درآمدی مستمر و ثابت و البته قابل‌انتقال به پرتغال، بدون نیاز به کار در این کشور از پس مخارج زندگی خود و خانواده در پرتغال برآید. این موضوع مهم‌ترین نکته در اخذ ویزای D7 پرتغال است.

شرط دیگر اخذ اقامت دائم پرتغال از طریق ویزای D7 این است که متقاضی نباید بیش از ۴ ماه متناوب یا ۸ ماه متوالی خارج از خاک پرتغال بماند. به بیان دیگر، دارندگان ویزای D7 پرتغال به منظور تمدید ویزای خود و اخذ اقامت دائم این کشور باید دست کم ۶ ماه در سال در پرتغال زندگی کنند.

نکته‌ی دیگر در خصوص ویزای D7 پرتغال این است که این ویزا همچون ویزای D2 باید توسط سفارت این کشور در خارج از خاک پرتغال صادر شود و امکان اقدام مزایای ویزای D7 پرتغال

ویزای D7 پرتغال را می‌توان روشی هوشمندانه برای اخذ اقامت دائم کشور پرتغال تلقی کرد؛ بدان معنی که با استفاده‌ی ابزاری از این ویزا می‌توان در ابتدا به مدت ۴ ماه وارد پرتغال شد و در این مدت تقاضای اقامت دائم کرد. البته اقامت پرتغال در ابتدا به‌صورت موقت و برای یک سال صادر می‌شود اما این اقامت برای دو دوره‌ی ۲ ساله قابل تمدید است و پس از آن دارنده‌ی ویزای D7 پرتغال می‌تواند برای اقامت دائم و اخذ پاسپورت پرتغالی اقدام نماید.

مهمترین مزایای ویزای D7 پرتغال، ویژه‌ی بازنشستگان، عبارتند از:

امکان اخذ اقامت دائم پرتغال پس از ۵ سال؛

امکان اخذ اقامت پرتغال برای اعضای خانواده از طریق Family Reunification؛

حق تحصیل فرزندان در مدارس پرتغال؛

شرکت در دوره‌های آموزشی و حرفه‌ای در پرتغال؛

برخورداری از بیمه‌ی جامع سلامت؛

برخورداری از حقوق کامل قضایی؛

عدم نیاز به بلوکه کردن مبلغ سالانه‌ی موردنیاز ویزای D7 در بانک‌های پرتغال.

مراحل اخذ ویزای D7 پرتغال

روند اخذ ویزای D7 پرتغال، ویژه‌ی بازنشستگان، در ایران و پس از عقد قرارداد با مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران آغاز می‌شود. کارشناسان اجرایی ما در تمامی مراحل اخذ ویزای D7 پرتغال با شما همراه خواهند بود تا روند اخذ اقامت پرتغال برای متقاضیان و خانواده‌های محترم آنها در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد.برای ویزای D7 از داخل خاک پرتغال و با ویزای کوتاه‌مدت توریستی وجود ندارد.

مدارک موردنیاز برای ویزای D7 پرتغال

مدارک در واقع اسنادی هستند که به جای شما در سفارت و اداره‌ی مهاجرت پرتغال سخن خواهند گفت. بنابراین کوچکترین ابهام یا تناقض در مدارک یا تکمیل فرم‌های مربوطه به سادگی موجب رد درخواست ویزای D7 شما خواهد شد. بنابراین حتماَ پیش از تهیه و تکمیل مدارک فهرست‌شده در ادامه با مشاورانی باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

فرم درخواست ویزای شنگن بلندمدت پرتغال؛

گذرنامه‌ی معتبر با دست‌کم ۶ ماه اعتبار و تصویر کلیه‌ی ویزاهای دریافت‌شده‌ی قبلی؛

اصل و ترجمه‌‌ی رسمی شناسنامه و کارت ملی؛

دو قطعه عکس بیومتریک؛

گواهی عدم سوءپیشینه (حداکثر برای ۹۰ روز معتبر است)؛

وکالت‌نامه‌ی درخواست بررسی گواهی عدم سوءپیشینه توسط SEF؛

مدارک اقامت در پرتغال که در مرحله‌ی اول می‌تواند شامل رزرو هتل یا دعوت‌نامه از شخص یا اشخاص مقیم پرتغال باشد که محل اقامت متقاضی را تضمین کنند؛

اظهارنامه‌‌ی شخصی مبنی بر مدت و محل اقامت؛

اظهارنامه‌‌ی شخصی مبنی بر اطلاع از ممنوعیت ورود به پرتغال بدون ویزا؛

مدارک نشان‌دهنده‌‌ی منابع مالی (مثلاً تمکن و ریزحساب بانکی)؛

مدارک نشان‌دهنده‌ی صلاحیت درخواست اقامت پرتغال بر مبنای یکی از دلایل زیر:

مستمری‌بگیران: مدارک بازنشستگی و فیش‌های حقوقی؛

صاحبان املاک: مدارک ملکی و درآمد از اجاره‌ی املاک.

مدت‌زمان صدور ویزای D7 پرتغال

به‌طور کلی مدت‌زمان لازم جهت صدور ویزای D7 پرتغال، ویژه‌ی بازنشستگان، حداکثر ۶۰ روز کاری است. پس از ارائه‌ی تمامی مدارک فوق، سفارت ۳۰ تا ۶۰ روز زمان دارد تا درباره‌ی پرونده تصمیم‌گیری کند.

همانطور که اشاره شد، افسر ویزا در سفارت پرتغال در تهران مرجع نهایی تصمیم‌گیری درخصوص نتیجه‌ی درخواست ویزای D7 پرتغال، ویژه‌ی بازنشستگان، خواهد بود. البته آفیسر پرونده پیش از اعلام نظر در خصوص پرونده موظف است از سازمان مهاجرت پرتغال استعلام بگیرد. این سازمان موظف است ظرف مدت حداکثر ۲۰ روز نتیجه‌ی استعلام را به سفارت مذبور اعلام نماید.

ویزای تمکن مالی پرتغال

ویزای تمکن مالی پرتغال یا همان دریافت ویزای بازنشستگی پرتغال برای کسانی خوب است که می خواهند به پرتغال بروند و کمی استراحت کنند. البته نه اینکه حق کار کاردن بعد از دریافت اقامت پرتغال منع شده باشد فقط چون معمولا بازنشته ها از این برنامه استفاده می کنند مشهور به استراحت و ریلکس شدن است.

در برنامه دی ۷ پرتغال ( نام دیگر برنامه) شخص باید یک حساب بانکی پرتغالی افتتاح کند و حداقل درآمد یک پرتغال را در آن واریز کند. سپس دارایی های خود را در ایران هم اثبات کند و نشان دهد که می تواند زندگی خود را بدون هیچ مشکلی پس از دریافت اقامت پرتغال بگذراند.

اخیرا بازنشته های بسیاری از کشورهای اروپایی همچون فرانسه و سوئد به سمت پرتغال سرازیر شده اند و همگی متقاضی ویزای تمکن مالی پرتغال هستند. علت هم ۱۰ سال معافیت مالیاتی و ارزان قیمت بودن این کشور است.البته سبک زندگی در پرتغال هم بی تاثیر نیست. وکلای مهاجرت ایران با دفاتر خود در لیسبون و تهران این سرویس را پشتیبانی می کند.

شرایط دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال

درآمد از محل اموال منقول   در آمد از محل اموال غیر منقول

کپی استعلام از بانک مرکزی پرتغال مبنی بر افتتاح حساب بانکی در پرتغال و انتقال سرمایه شخصی به بانک پرتغالی به میزان ۳۰۰۰ یورو برای هر نفر        سند املاکی که از آنها اجاره دریافت می شود.

مدرک دال بر افتتاح حساب بانکی در پرتغال و سپرده گذاری حداقل حقوق قانون کار   کپی اجاره نامه های املاک و مدرک دال بر سپرده گذاری اجاره های املاک در بانک پرتغالی علاوه بر موارد فوق ،‌بیمه نامه سلامت و سوانح که در حوزه شنگن تا سقف مسئولیت ۳۰ هزار یورو معتبر باشد.

نکته مفید

بهترین روش دریافت اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی، اثبات توان مالی در داخل اتحادیه اروپا بوده و بهترین گزینه برای این امر افتتاح حساب بانکی در پرتغال است. ینیاد مهاجرتی دکترسعید محمدی مدتها در این زمینه فعالیت می کند.

نحوه دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال

اگر شما درآمد مستمر از محل سرمایه گذاری ، حقوق بازنشتگی ،‌اجاره املاک و … داشته باشید می توانید برای دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال اقدام کرده و اقامت پرتغال را دریافت کنید. معمولا مجوز اقامت پرتغال به کسانی داده می شود که بتوانند درآمد ماهیانه منظم به میزان ۱۰۷۰ یورو را اثبات نمایند. افراد خانواده متقاضی و وابستگان او نیز می توانند برای اقامت پرتغال اقدام نمایند. مزیت جذاب برنامه ویزای تمکن مالی پرتغال معافیت ۱۰ ساله از پرداخت مالیات است. برای آگاهی از سیستم مالیات به مقاله «‌ هزینه مالیات در پرتغال » مراجعه نمایید.

 در ویزای دی ۷ پرتغال کارت اقامت اولیه برای مدت یک سال صادر می گردد و در صورتی که شرایط موجود باشد این مجوز برای دوره های دو ساله قابل تمدید است. مقاله «‌ دریافت و تمدید کارت اقامت پرتغال » در این خصوص اطلاعات خوبی به شما می دهد. در پایان ۵ سال اقامت قانونی در پرتغال دارنده ویزای بازنشتگی پرتغال ( ویزای تمکن مالی پرتغال ) می تواند برای اقامت دائم پرتغال درخواست بدهد. بعد از دریافت اقامت دائم شما می توانید به مدت نامحدود در پرتغال زندگی کنید. برای اینکه واجد شرایط شناخته شوید شما باید در پرتغال محل سکونت داشته باشید ،‌ درآمد کافی برای زندگی در اختیارتان باشد و به زبان پرتغالی هم آشنا باشید.

به موجب اصلاحات جدید قوانین و مقررات ورود و اقامت افراد خارجی در جولای ۲۰۱۸ مدت زمان صدور پاسپورت پرتغال از ۶ سال به ۵ سال کاهش یافته است. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید به مقاله « پاسپورت پرتغال بعد از ۵ سال » مراجعه نمایید. با این حال عملا باید قبل از درخواست پاسپورت پرتغال ، اقامت دائم این کشور اخذ شود. برای اینکه بتوانید پاسپورت پرتغال و شهروندی این کشور را کسب کنید باید اثبات کنید که با زبان پرتغالی آشنا هستید و با این خاک علقه و پیوند دارید. همچنین باید با تاریخ ، ارزش ها و  فرهنگ پرتغالی هم آشنا باشید.

پرتغال پذیرای استارت_آپ ها، کسب و کار نوپای خود را در کشور جدید شروع کنید

شما در کجای سفر کارآفرینی خود هستید؟ آیا در کشور خود امکانات و سرمایه لازم را برای تاسیس یک استارت-آپ در اختیار دارید؟ آیا ایده‌ی کسب و کار شما در سطح جهانی قابل رقابت است؟

کافیست اندکی جسارت جابجایی داشته باشد. درهای کشور پرتغال به روی شما باز است! پرتغال منابع لازم و حمایت کافی از ایده شما را برای تبدیل شدن به یک کسب و کار درآمدزا خواهد داشت. زیرا این کشور معتقد است، استفاده از دانش و ظرفیت نوآوری شما برای توسعه پرتغال ضروری‌ است.

3 رتبه برتر
× جهت دریافت مشاوره رایگان